Programowanie rozwoju miast to propozycja kształcenia umożliwiająca pozyskanie wiedzy pożądanej zarówno przez pracodawców sektora publicznego, jak i biznes. Dzięki studiom można dowiedzieć się jak kształtować przestrzeń miasta, dbać o krajobraz miejski, rozwijać rynek nieruchomości, a także formułować i wdrażać strategie rozwoju.
Kształcenie posiada charakter interdyscyplinarny, a studenci zaznajamiają się między innymi z zagadnieniami ekonomiki miasta, infrastrukturą i usługami publicznymi, czy nowoczesnymi koncepcjami rozwoju miast. Ponadto, poznają instrumenty finansowe rozwoju miasta, zasady planowania strategicznego, zasady analizy ekonomicznej.
Programowanie rozwoju miast stanowi odpowiedź na fakt, iż obecnie ponad połowa ludzkości żyje w miastach i to właśnie one wnoszą największy wkład w rozwój gospodarek. To także szansa na pozyskanie umiejętności i kompetencji, dzięki którym możliwe będzie znalezienie pracy między innymi w jednostkach samorządu terytorialnego, czy podmiotach infrastruktury wsparcia biznesu.