Medycyna pola walki. Unikalny przedmiot w kształceniu ratowników medycznych

Medycyna pola walki. Unikalny przedmiot w kształceniu ratowników medycznych

Studia Katowice i woj. śląskie - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

02.07.2022

W roku akademickim 2019/2020 Śląski Uniwersytet Medyczny wprowadził do programu kształcenia przedmiot o nazwie „Medycyna pola walki”. Dzisiaj jest ulubionym przedmiotem studentów Ratownictwa medycznego.

Medycyna pola walki to unikatowy w skali kraju przedmiot, opracowany przez specjalistów z zabrzańskiego Centrum Symulacji Medycznej. W toku zajęć studenci realizują 72 godziny seminariów i wykładów oraz 52 godziny ćwiczeń praktycznych. Twórcą przedmiotu jest Tomasz Lemm, kierownik Centrum, który praktyczne doświadczenie zdobywał między innymi podczas misji w Afganistanie oraz wydarzeń rozgrywających się na kijowskim Majdanie.

Przedmiot został wprowadzony do programu nauczania w roku akademickim 2019/2020. Nie przypuszczaliśmy wtedy, że pole prawdziwej walki znajdzie się za naszą wschodnią granicą – mówi prof. dr hab. n. med. Alicja Grzanka, dziekan WNM w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czego uczą się studenci podczas zajęć z tego przedmiotu? Poznają zasady ewakuacji, udzielania pomocy w przypadku najczęściej występujących w walce obrażeń, opieki nad rannym pod ostrzałem, jak również zasady zapewnienia bezpieczeństwa sobie, aby nieść pomoc innym.

 

Popularne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

 

Dla studentów kupiliśmy hełmy, atrapy broni, nosze, opaski uciskowe, specjalistyczne opatrunki, a także liczne manekiny i trenażery . Naszym „polem walki”   są tereny zielone na kampusie w Zabrzu – Rokitnicy. Tu „leje się”  sztuczna krew i mnóstwo potu, bo ćwiczenia wymagają bardzo dużego wysiłku, sprawności fizycznej między innymi czołgania się w pełnym rynsztunku, zadań przeprowadzonych w warunkach nocnych, przenoszenia „rannych”. – mówi Tomasz Lemm.

Medycyna pola walki jest przedmiotem realizowanym w ramach programu nauczania na kierunku Ratownictwo medyczne, prowadzonym przez Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu.

 

Komentarze (0)