Próbna matura z języka polskiego. Teksty, obrazy i nieznane lektury

Próbna matura z języka polskiego. Teksty, obrazy i nieznane lektury

Próbna matura z języka polskiego. Teksty, obrazy i nieznane lektury

03.10.2022

Próbna matura z języka polskiego. Teksty, obrazy i nieznane lektury

28 września to dzień, który przyszłoroczni maturzyści zapamiętają na długo. Pisali próbną maturę z języka polskiego, która od nowego roku będzie przeprowadzana w nowej formule. Z jakimi zadaniami mierzyli się uczniowie? Co mówią o poziomie egzaminu?

 

Arkusze egzaminacyjne

W środę, 28 września, przeprowadzono próbną maturę z języka polskiego. Uczniowie otrzymali dwa arkusze, opracowane według nowych zasad i zawierające polecenia, na rozwiązanie których przewidziano 240 minut. Pierwszy arkusz zawierał 16 zadań, wśród których znalazły się zarówno zadania otwarte, jak i zamknięte, natomiast drugi arkusz poświęcony był na wypracowanie. Uczniowie mieli za zadanie wybrać jeden z proponowanych tematów i napisać pracę liczącą co najmniej 300 wyrazów.

 

Zobacz arkusze - matura próbna 2022

arkusz odpowiedzi

język polski arkusz próbny - test

język polski arkusz próbny - wypracowanie

odpowiedzi

 

Zobacz więcej arkusze maturalne

 

Zadania umieszczone w pierwszym arkuszu odnosiły się między innymi do fragmentów tekstów i reprodukcji obrazów. Na początku uczniowie mierzyli się z tekstami: „Bez końca” Wojciecha Józefa Burszta oraz „Nie sposób tego zagwizdać” Marcina Napiórkowskiego, na podstawie których mieli odpowiedzieć na postawione pytania.

W dalszej części mieli udzielić odpowiedzi na pytania na podstawie fragmentów „Poetyki” Arystotelesa, „Pieśni III” Jana Kochanowskiego, czy „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Ponadto, spotkali się z „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Z głową na karabinie” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, czy „Innym światem” Gustawa Herlinga- Gruzińskiego, jak również obrazem autorstwa Januarego Suchodolskiego i plakatem Macieja Sroki.

A jakie były tematy wypracowań? Temat pierwszy: Młodość jako czas pierwszych nadziei i rozczarowań. Temat drugi: Słowa – czyny. Co stanowi fundamenty zaufania? W każdym przypadku należało odwołać się do wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

 

Tajemniczy Edek

Znacie Edka? Jeśli tak, to macie sporo szczęścia, a na pewno więcej niż niemała rzesza uczniów podchodzących do próbnego egzaminu z języka polskiego. Dlaczego postać ta jest tak wyjątkowa? Zadanie nr 15 w arkuszu egzaminacyjnym miało następujące polecenie: Wyjaśnij, na czym polega podobieństwo między „Edkiem” z opowiadania Marka Nowakowskiego a Edkiem z Tanga Sławomira Mrożka.

Treść polecenia nie wydaje się skomplikowana, jednak część zdających przyznała, że udzielenie odpowiedzi było niemożliwe, ponieważ zadanie wymagało znajomości lektury, której jeszcze nie omawiano. Mówiąc inaczej, aby napisać coś na temat Edka, należałoby go najpierw poznać.

 

Co autor miał na myśli?

Które zadanie wprawiło zdających w równie duże zaskoczenie? Jak już wspomnieliśmy, pierwsze polecenia odnosiły się do dwóch tekstów, w tym „Nie sposób tego zagwizdać” Marcina Napiórkowskiego. Jedno z pytań brzmiało: Czy Marcin Napiórkowski zgadza się z tym, że sequeloza jest zjawiskiem powstałym współcześnie? Uzasadnij odpowiedź.

Jak się okazuje, z odpowiedzią na to pytanie kłopot mieli nie tylko uczniowie, ale i sam autor tekstu! Napiórkowski, na swoim profilu w popularnym medium społecznościowym, odniósł się do zawartych w arkuszu pytań, które skomentował następująco:

Z całego serca życzę Wam dziś powodzenia na próbnej maturze z polskiego! Ale przestańcie mi wysyłać DMy. Nie mam pojęcia, jak odpowiedzieć na te pytania. Serio.”

Po pewnym czasie i licznych namowach obserwujących, zmierzył się jednak z powyższym pytaniem:

Poprawna odpowiedź (moim zdaniem) brzmi: i tak, i nie. Ten tekst jest o tym, że mamy w ostatnich latach zalew sequeli, a zarazem wykorzystują one bardzo stare mechanizmy funkcjonowania mitów.”

 

Próbna matura łatwa czy trudna?

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zapowiadał, że egzaminy maturalne w nowej formule będą trudniejsze od tych z lat ubiegłych. Czy próbny egzamin z języka polskiego rzeczywiście taki był? Jak zwykle, zdania są podzielone. Część uczniów zwróciła uwagę na to, że odpowiadanie na pytania odnoszące się do obrazów, które niewygodnie ogląda się na wydrukowanych arkuszach jest zadaniem dość karkołomnym.

Inni narzekali na ilość zadań, po rozwiązaniu których należało jeszcze przystąpić do napisania wypracowania. Pozostałym zapadł w pamięci Edek, ale wyłącznie dlatego, że w arkuszu egzaminacyjnym znalazło się pytanie odnoszące się do lektury, która dopiero będzie omawiana na zajęciach.

Aby przekonać się o tym, jak różne opinie pojawiają się wśród zdających, wystarczy zajrzeć na popularne media społecznościowe. Nie brakuje tam takich komentarzy jak:

- „Dobrze, że to nie jest na ocenę!”,

- „Oby w maju była podobna.”,

- „Maturka z Polaka niby prosta, niby trudna, ale napisana. W maju by się taka przydała.”

- „Kim, do diabła, jest Edek?!”

 

Nowa formuła matur

Nowa formuła przeprowadzania egzaminów maturalnych wprowadza zmiany zarówno do egzaminów pisemnych, jak i egzaminów ustnych. Od przyszłego roku maturzyści będą musieli obowiązkowo przystąpić do egzaminów pisemnych z: języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki, a także do jednego egzaminu pisemnego z przedmiotu do wyboru. Obowiązkowe będą również egzaminy ustne z języka polskiego oraz języka obcego. To, co pozostanie bez zmian to zasada, według której, aby zdać egzamin należy uzyskać 30% punktów możliwych do zdobycia.

Przyszłoroczni maturzyści rozpoczną egzaminacyjne zmagania 4 maja 2023 roku. Do tego czasu przystąpią jeszcze do egzaminów próbnych.

 

Dowiedz się więcej

matura 2023

arkusze maturalne

wyniki matur

matura poprawkowa

kierunki studiów

rekrutacja na studia

 

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. Marcinkowskiego 2-6, Wrocław Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Dni Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiYIsI9x0_UYRxah2a6T5Asc https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/cb81d-wsb-w-gdańsku.jpg Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
  • ul. Komandorska 118/120  53-345 Wrocław  https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJA9Y2DELCD0cRMbXaXGADe8E Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • ul. Leśna 1, 75-582 Koszalin https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6d087-pwsz-koszalin.jpg Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
  • ul. Pigonia 1, Rzeszów https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJM5haPPj6PEcRAXpvuNl9L0M https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d0984-uniwersytet-rzeszowski.jpg Uniwersytet Rzeszowski
  • ul. Mieszka I 61 C,, 71-011 Szczecin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiaE5fdoIqkcRtavOUi3m7UI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/afcf7-collegium-balticum.jpg Collegium Balticum - Akademia Nauk Stosowanych