Politechnika Morska w Szczecinie – studia z kursem na przyszłość

Politechnika Morska w Szczecinie – studia z kursem na przyszłość

Studia Szczecin - Politechnika Morska w Szczecinie

04.07.2025

Politechnika Morska w Szczecinie – studia z kursem na przyszłość

Rekrutacja na Politechnikę Morską w Szczecinie już trwa! Uczelnia otwiera drzwi przed kandydatami na studia techniczne, informatyczne, logistyczne i – co najważniejsze – morskie.

To miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a edukacja ma praktyczny wymiar, który trudno przecenić. Dlaczego warto studiować właśnie tutaj?

Politechnika Morska to uczelnia z bogatą historią, sięgającą lat 40. XX wieku. Dziś pod nową nazwą łączy swoje dziedzictwo z dynamicznym rozwojem. Studenci zdobywają tu nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności – na statkach, w laboratoriach i symulatorach, a także podczas zagranicznych praktyk.

 

Studia dostosowane do potrzeb rynku

Oferta kierunków jest szeroka i dostosowana do współczesnych potrzeb rynku pracy. Kandydaci mogą wybierać spośród takich kierunków jak nawigacja, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, mechatronika, informatyka, teleinformatyka czy transport i logistyka. Dużym zainteresowaniem cieszą się też studia w języku angielskim oraz unikatowe kierunki, jak inżynieria modelowania przestrzennego czy oceanotechnika. Uczelnia umożliwia kontynuację nauki na studiach magisterskich, podyplomowych oraz w szkole doktorskiej.

„Od małego interesowałem się turbinami wiatrowymi, lecz nie byłem świadom, że mogę pracować w tej branży. Dopiero ten kierunek uświadomił mi, jakie mam możliwości. Los chciał, że gdy pisałem maturę, Politechnika Morska otworzyła ten przyszłościowy kierunek. Pomyślałem, że są to ideale studia, dzięki którym zdobędę ciekawą i dobrze płatną pracę, i tak też się stało. Na drugim roku studiów zostałem zatrudniony przez lidera branży wiatrowej. Aktualnie mam rok doświadczenia w branży a to wszystko semestr przed zakończeniem studiów” – mówi Filip, student trzeciego roku inżynierii przemysłowej i morskich elektrowni wiatrowych. Rekrutacja na Politechnikę Morską na studia  I stopnia potrwa do 14 lipca.

 

Praktyczna nauka zawodu

Co wyróżnia Politechnikę Morską na tle innych uczelni technicznych? Przede wszystkim praktyczne podejście do nauki. Studenci kierunków morskich odbywają rejsy szkoleniowe m.in. na pokładzie statku Nawigator XXI. To realne doświadczenie zawodowe, które ma wpływ na ich przyszłość. Niektórzy trafiają nawet na jednostki kursujące w rejonie Antarktydy! Takie możliwości wspominają też sami studenci w „Podcaście Morskim” – serii nagrań, gdzie dzielą się swoimi doświadczeniami i pasjami.

Ich pełne entuzjazmu opowieści dowodzą, że studia na Politechnice Morskiej to nie tylko nauka, ale też przygoda życia. „Pływałem jako kadet pokładowy i mam dużo zajęć na pokładzie i na mostku. Uczyłem się też nawigacji w trudnych warunkach związanych z lodem. Poza tym miałem okazję podziwiać przyrodę Antarktydy: pingwiny królewskie, orki, wieloryby, foki, ptaki. To niesamowite doświadczenie na całe życie" - mówi Denys, student trzeciego roku kierunku nawigacja, który wypłynął w rejs na Antarktydę.

Piotr, student czwartego roku nawigacji w języku angielskim, dodaje: „Podczas praktyk udało mi się zdobyć cenne doświadczenie, które w przyszłości wykorzystam w pracy oficera pokładowego. Była to bardzo ciekawa przygoda, podczas której odwiedziłem 27 krajów na kilku kontynentach: Ameryce Południowej, Afryce, Europie, Azji oraz Australii i Oceanii i poznałem ludzi z ponad 40 narodowości”.

Uczelnia dba również o komfort życia studenckiego. Akademiki, stypendia, aktywne koła naukowe, organizacje studenckie, sekcje sportowe AZS i wyjazdy w ramach programu Erasmus +, to tylko część tego, co czeka na przyszłych żaków. Panuje tu koleżeńska atmosfera, która sprzyja współpracy i integracji. A po ukończeniu studiów na absolwentów czeka interesująca, dobrze płatna praca.

Aleksander, absolwent kierunku geodezja i kartografia, bezpośrednio po ukończeniu studiów, rozpoczął pracę na stanowisku Offshore Surveyor w firmie będącej jednym z liderów światowego sektora pomiarów morskich. Obecnie łączy pracę na morzu z nauką na studiach drugiego stopnia na kierunku geoinformatyka. W trakcie studiów odbył m.in. staż w Arabii Saudyjskiej, gdzie uczestniczył w pomiarach związanych z budową futurystycznego, autonomicznego portu Oxagon. Uczestniczył również w wielu konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym w Bostonie, gdzie prezentował swoje badania dotyczące poszukiwania wraku samolotu zalegającego na dnie Zalewu Szczecińskiego.

"Geodezja i kartografia to kierunek, który otwiera drzwi do bardzo zróżnicowanych branż. Sam program nauczania stawia na innowacyjne technologie i rozwiązania, które mają odzwierciedlenie w światowych firmach. Po ukończeniu studiów można pracować zarówno w biurze, jak i w terenie, na lądzie lub na morzu. Wszystko zależy od indywidualnych wyborów!" - mówi Aleksander.

Co ważne i co jest dla uczelni powodem do dumy, studia na Politechnice Morskiej coraz częściej wybierają także kobiety, które znakomicie odnajdują się na uczelni i na rynku pracy.

 

Obierz kurs na dobrą przyszłość!

Rekrutacja na studia I stopnia potrwa do 14 lipca. Kandydaci rejestrują się przez internetowy system IRK, dostępny z poziomu głównej strony internetowej uczelni. To doskonała okazja, by postawić pierwszy krok w kierunku kariery w branży, która nie zna granic – zarówno geograficznych, jak i technologicznych.

Politechnika Morska w Szczecinie to uczelnia dla tych, którzy chcą łączyć pasję z zawodem. Niezależnie od tego, czy marzysz o pracy na morzu, czy w nowoczesnym centrum logistycznym lub informatycznym – tu znajdziesz kierunek dla siebie. Kurs na przyszłość? Obierz go już dziś – na Politechnice Morskiej w Szczecinie.

Komentarze (0)