Nieszczelnej matury ciąg dalszy. Kolejny przeciek?

Nieszczelnej matury ciąg dalszy. Kolejny przeciek?

matura matematyka

Nieszczelnej matury ciąg dalszy. Kolejny przeciek?

Wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, iż tegoroczne matury będą inne niż wszystkie. Jak się okazuje nie tylko dlatego, że przeprowadzane są w czasie epidemii. Po egzaminie (i przeciekach) z języka polskiego nadszedł czas na matematykę.

W poniedziałek, 8 czerwca, rozpoczęła się długo wyczekiwana matura. Matura inna niż wszystkie. Z maseczkami, płynami do dezynfekcji, odstępami i obostrzeniami. Ale nie tylko ze względu na przeprowadzanie w czasie pandemii tegoroczne egzaminy są specyficzne. Po zakończeniu egzaminu z języka polskiego Centralna Komisja Egzaminacyjna zawiadomiła policję o możliwości przecieku zadań maturalnych. Przecieki te dotyczyły „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i jego „elementów fantastycznych”. 24 godziny później, po zakończeniu egzaminu z matematyki, CKE informuje o kolejnym przypadku. A jaki jest wspólny mianownik możliwych przecieków? Województwo podlaskie, bo właśnie tam zauważono podejrzane działania związane z egzaminami.

We wtorek po południu w mediach społecznościowych pojawił się screen z rozmowy o egzaminie z matematyki. Na jednym ze zdjęć widniała kartka z odpowiedziami na zadania zamknięte. Podejrzliwość wywołała godzina wykonania tego zdjęcia – 8:42, czyli osiemnaście minut przed rozpoczęciem egzaminu oraz opis mówiący, iż „Podlasie miało odpowiedzi na zamknięte już o 8”. Naturalnie, od czasu publikacji fotografii rozgorzała dyskusja na temat matur i sensu ich przeprowadzania.

Sympatycy teorii spiskowych i poszukiwania drugiego dna prześcigają się w domysłach zastanawiając się, czy wyciek zadań w województwie podlaskim, a więc miejscu urodzenia i działalności ministra edukacji to nie przypadek. Warto studzić takie podejrzenia, ponieważ CKE badając kolejną sprawę zaznacza, iż brane pod uwagę jest to, że internetowe publikacje to niemądry, ale jednak żart. Niezależnie od tego, sprawa musi zostać wyjaśniona. Dlatego wśród komentarzy pod opublikowanym postem pojawił się także ten wystosowany przez CKE. Komisja „uprzejmie informuje, że sprawa zostanie zgłoszona na policję.”

Czym jeszcze zaskoczą nas tegoroczne matury?

 


Polceane dla ciebie:

Wyciek tematów matury z polskiego. Czy egzamin będzie nieważny?

Niezdana matura 2020 – co dalej?!

 

Komentarze (0)