Staw skokowy badany na Politechnice Opolskiej. Jedyne takie laboratorium w Europie!

Staw skokowy badany na Politechnice Opolskiej. Jedyne takie laboratorium w Europie!

Studia Opole - Politechnika Opolska

Studia Opole - Politechnika Opolska

Staw skokowy badany na Politechnice Opolskiej. Jedyne takie laboratorium w Europie!

Politechnika Opolska otwiera jedyne w Europie i drugie na świecie laboratorium symulacji i badań nad skręceniami stawu skokowego! Na uczelni pojawiła się specjalnie zaprojektowana bieżnia – to dzięki niej naukowcy będą mogli z bliska przyjrzeć się patomechanizmom wpływającym na rozwój przewlekłej niestabilności stawu skokowego.

Mgr Wojciech Stefaniak z Katedry Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej uważa, że skręcenie stawu skokowo-goleniowego jest najpowszechniejszym urazem, którego mimo wszystko nie powinno się bagatelizować. Należy wykonać dokładną diagnostykę, wdrożyć odpowiednie leczenie oraz rehabilitację. Pacjenci, którzy raz doznają urazu tego typu narzekają, że skręcenia w przyszłości bardzo często nawracają.

Dr hab. Dawid Bąkiewicz, dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii PO, podkreśla z kolei, że celem badań prowadzonych w laboratorium symulacji jest dążenie do tego, by poznać szczegółowo mechanizmy stojące za skręceniami, co pozwoli ograniczyć ich występowanie, po określenie rehabilitacji i rekonwalescencji pacjentów.

Naukowcy w laboratorium korzystają z nowoczesnej aparatury – elektromiografii (EMG), rejestrującej aktywność mięśniową. W trakcie analiz wykonywane jest także badanie wibroartrograficzne, oceniające jakość ruchów w stawie.

Badanie jest do tego banalnie proste! Osoba zgłoszona do programu będzie mieć zadanie miarowego przemierzania bieżni – w rytm muzyki! Mgr Karolina Mojza zajmować się będzie analizą stabilności posturalnej. Istotną rolę odegrają również subiektywne odczucia pacjenta związane z bólem.

Badaniom patronuje prof. dr hab. Jarosław Marusiak z AWF we Wrocławiu oraz Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii PO. Laboratorium powstaje przy współpracy z naukowcami z zespołu dr. Todda McLody’ego z amerykańskiego Illinois State University (ISU).

więcej: https://wu.po.opole.pl/staw-skokowy-pod-lupa-jedyne-takie-badania-w-europie/

 

Komentarze (0)