08.04.2024
Politechnika Białostocka to największa uczelnia techniczna w północno- wschodniej Polsce, oferująca szeroki wachlarz kierunków kształcenia. Jednym z nich jest Mechanika i budowa maszyn, prowadzony na studiach pierwszego i drugiego stopnia.
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w PB | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Kierunek Mechanika i budowa maszyn na Politechnice Białostockiej realizowany jest na Wydziale Mechanicznym. Celem kształcenia jest przekazanie dogłębnej wiedzy z zakresu budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn. Studenci poznają zasady mechaniki oraz projektowania z wykorzystaniem współczesnych systemów komputerowych. Mechanika i budowa maszyn na Politechnice Białostockiej to przygotowanie do realizacji procesów wytwarzania z użyciem systemów CAM i obrabiarek sterowanych numerycznie.
Progi punktowe na kierunek mechanika i budowa maszyn - Politechnika Białostocka
Kandydaci na Politechnika Białostocka ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2024/2025 na kierunek mechanika i budowa maszyn musieli uzyskać co najmniej 70 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.
Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn na Politechnice Białostockiej dzielą się na następujące specjalności: Komputerowe wspomaganie projektowania i wytwarzania, Konstrukcja i eksploatacja maszyn i pojazdów, Technologia maszyn, Mechanika i informatyka stosowana, Pojazdy samochodowe, Technika cieplna, chłodnictwo i klimatyzacja. Każda realizowana specjalność zakłada przekazanie wiedzy z konkretnego obszaru, a co za tym idzie nakierowanie na konkretną ścieżkę zawodową.
Specjalność Komputerowe wspomaganie projektowania i wytwarzania zakłada rozwinięcie umiejętności w zakresie wykonywania dokumentacji technicznej, przygotowania technologicznego produktu oraz jego wytwarzania na obrabiarkach sterowanych numerycznie.
Specjalność Konstrukcja i eksploatacja maszyn i pojazdów to gruntowna wiedza z obszaru konstrukcji oraz eksploatacji maszyn i pojazdów. Studenci uczą się opracowywania dokumentacji technicznej, programowania i użytkowania systemów i programów komputerowych.
Specjalność Technologia maszyn zakłada uzyskanie wiedzy z zakresu różnorodnych technologii stosowanych we współczesnym przemyśle maszynowym.
Specjalność Mechanika i informatyka stosowana łączy w sobie współczesną mechanikę z informatyką stosowaną w praktyce przemysłowej. Studenci uzyskują wiedzę z zakresu mechaniki materiałów i konstrukcji, nowoczesnych technologii oraz eksploatacji urządzeń.
Specjalność Pojazdy samochodowe to wiedza z obszaru budowy i obsługi pojazdów, badań eksperymentalnych oraz diagnostycznych, badań symulacyjnych w dziedzinie inżynierii ruchu pojazdów, dynamiki pojazdów i ich zespołów, czy też zaawansowanego projektowania pojazdów.
Specjalność Technika cieplna, chłodnictwo i klimatyzacja zakłada rozwinięcie kompetencji z obszaru energetyki cieplnej, chłodnictwa, klimatyzacji, wentylacji, kriotechniki, energetyki odnawialnej i niekonwencjonalnej.
Lista przedmiotów realizowanych w toku nauki nie jest najkrótsza, a znajdują się na niej, między innymi, takie zagadnienia jak: grafika inżynierska, materiały konstrukcyjne, kinematyka i dynamika maszyn, wytrzymałość materiałów i konstrukcji, eksploatacja maszyn, mechanika płynów, techniki wytwarzania.
Opinie
Podczas szukania odpowiedniej oferty edukacyjnej, kandydaci na uczelnie zadają wiele pytań by upewnić się w swoim wyborze. Jakie ma Politechnika Białostocka opinie? Jarek, student II- stopnia Mechaniki i budowy maszyn mówi:
„Przyjechałem na studia do Białegostoku ze swojego małego, kochanego Augustowa i teraz wiem, że właśnie tutaj będzie moje miejsce na Ziemi. Politechnika Białostocka to świetna uczelnia, a do nauki tutaj podchodzi się z pasją. Właśnie dlatego ją wybrałem. „
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn prowadzone są przez Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej zlokalizowany przy ul. Wiejskiej 45c w Białymstoku.
Kontakt:
tel. 85 746 90 00
Mechanika i budowa maszyn Politechnika Białostocka limity miejsc - rekrutacja 2023/2024
Mechanika i budowa maszyn Politechnika Białostocka ceny - rekrutacja 2023/2024 (pierwszy rok studiów)
*Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek należy sprawdzić na stronie internetowej uczelni.
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności w zakresie:
Absolwent kierunku Mechanika i budowa maszyn na Politechnice Białostockiej znajdzie zatrudnienie:
Najważniejszymi przedmiotami w procesie rekrutacji na kierunek Mechanika i budowa maszyn na Politechnice Białostockiej jest matematyka, fizyka oraz informatyka. Do tych przedmiotów, należy jeszcze dołożyć dowolny język obcy nowożytny.
*wymagania rekrutacyjne czasem się zmieniają, dokładne informacje znajdziesz tutaj
STUDIA W BIAŁYMSTOKU - ważne informacje
Kierunki studiów w Białymstoku
MECHANIKA I BUDOWA MASZYN - ważne informacje
Mechanika i budowa maszyn studia Białystok
Mechanika i budowa maszyn studia
# MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Jakie studia inżynierskie wybrać
Studia na kierunku Mechanika i budowa maszyn - wszystko co musisz wiedzieć
Studia inżynierskie w Białymstoku
Politechnika Białostocka kierunki
Jakie są kierunki inżynierskie w Białymstoku
Studia na Wydziale Mechanicznym PB
STUDIA I STOPNIA
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka, język obcy nowożytny
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
STUDIA II STOPNIA
Warunkiem przyjęcia jest złożenie wymaganych dokumentów. W przypadku przekroczenia limitu miejsc decydować będzie: w pierwszej kolejności ocena na dyplomie ukończenia studiów; w drugiej kolejności średnia ocen ze studiów.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Białostocka