Mechanika i budowa maszyn - Białystok

Mechanika i budowa maszyn - Białystok

Dodaj do ulubionych

07.03.2023

Mechanika i budowa maszyn studia Białystok | woj. podlaskie

Dla kogo ten kierunek?

Inżynieria mechaniczna skupia się na projektowaniu, wytwarzaniu i eksploatacji maszyn i konstrukcji. Innowacyjny kierunek dąży do tego, by życie człowieka było wygodne, a wszelkie maszyny mają mu w tym pomóc. Ważne jednak, by człowiek tworzył je z głową, ponieważ jak stwierdził Burrhus Frederic Skinner – to ludzie muszę myśleć, a nie ich maszyny.

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Białymstoku
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Białymstoku rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 13 września 2023 r. | Mechanika i budowa maszyn Białystok - terminy rekrutacji >

Idealni kandydaci na studia inżynierskie tego typu nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, zwłaszcza z matematyką, fizyką i informatyką. Ważne, aby w zakresie Twoich zainteresowań mieściły się nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jeśli jesteś osobą kreatywną, masz predyspozycje kierownicze i potrafisz pracować w grupie, kierunek mechanika i budowa maszyn w Białymstoku jest właśnie dla Ciebie.

Program studiów i gdzie studiować

Kierunek mechanika i budowa maszyn w Białymstoku możesz realizować na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Uczelnie w Białymstoku starają się zapewnić najwyższy poziom kształcenia w zakresie różnorodnych kierunków studiów nie tylko technicznych, ale i medycznych i humanistycznych.

Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza matematyce, informatyce i fizyce. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: materiały konstrukcyjne, podstawy elektrotechniki i elektroniki, automatyka i automatyzacja, metrologia i systemy pomiarowe, wytrzymałość materiałów i konstrukcji, dynamika układów mechanicznych, podstawy metody elementów skończonych, bezpieczeństwo konstrukcji, rachunek kosztów dla inżynierów, zarządzanie środowiskiem i ekologia, obrabiarki sterowane numerycznie, diagnostyka techniczna, silniki spalinowe i układy zasilania i wiele innych.

Mechanika i budowa maszyn należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrana była przez ponad 8 tys. kandydatów.

 

Praca po studiach

Studia w Białymstoku na kierunku mechanika i budowa maszyn gwarantują bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju. Studenci są przygotowywani do pracy w roli konstruktorów i technologów. Zajmują stanowiska, które wymagają wiedzy w zakresie wykorzystania współczesnych systemów CAD, CAE oraz CAM, a także podejmują pracę w zakładach przemysłowych obróbki metali, przetwórstwa tworzyw sztucznych, biurach konstrukcyjnych oraz firmach projektowych.

Na abiturientów czeka także praca na stanowiskach, które wymagają wiedzy w zakresie budowy, obsługi, naprawy i eksploatacji maszyn i pojazdów oraz specjalistycznego oprzyrządowania technologicznego, praca w jednostkach projektowo-konstrukcyjnych i technologicznych, w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego i przemysłów pokrewnych, w instytutach naukowo-badawczych oraz ośrodkach badawczorozwojowych, w jednostkach, które zajmują się doradztwem oraz upowszechnianiem wiedzy z zakresu mechaniki i budowy maszyn i inżynierii wytwarzania.

czytaj dalej wszystko o Mechanika i budowa maszyn - Białystok

Zobacz, na jakich uczelniach w Białymstoku jest kierunek MECHANIKA I BUDOWA MASZYN

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Politechnika Białostocka

Politechnika Białostocka

Mechanika i budowa maszyn stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku mechanika i budowa maszyn

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek mechanika i budowa maszyn w Białymstoku?

Studia w Białymstoku na kierunku mechanika i budowa maszyn są bardzo popularne, ponieważ zapewniają bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju. Kandydatów na studia inżynierskie jest bardzo wielu, ale liczba miejsc jest ograniczona. Właśnie dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, powinieneś zdawać wybrane przedmioty dodatkowe: informatykę, fizykę, chemię, biologię. Pamiętaj o tym, by zweryfikować, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich. 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Mechanika i budowa maszyn w Białymstoku

Jak wyglądają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Białymstoku?

Uczelnie w Białymstoku pragną zapewnić komfort studiowania, dlatego kierunek mechanika i budowa maszyn oferują zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w tygodniu, warto rozważyć studia zaoczne i spotkania weekendowe. Jeśli jednak bardziej odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka, wybierz studia dzienne. Pamiętaj, że studia niestacjonarne nawet na uczelniach publicznych są płatne.

Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, takich jak matematyka, fizyka czy informatyka. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:

 • materiały konstrukcyjne,
 • podstawy elektrotechniki i elektroniki,
 • metrologia i systemy pomiarowe,
 • podstawy metody elementów skończonych,
 • technika cieplna i chłodnictwo,
 • zarządzanie środowiskiem i ekologia,
 • teoria rozwiązywania innowacyjnych zagadnień,
 • komputerowe systemy sterowania,
 • systemy informatyczne w procesach produkcji,
 • silniki spalinowe i układy zasilania,
 • maszyny i urządzenia technologiczne
 • i wiele innych.

Studenci mają także możliwość rozwijać się w zakresie wybranych specjalności, takich jak na przykład: mechanika i informatyka stosowana, pojazdy samochodowe, technika cieplna, chłodnictwo i klimatyzacja, konstrukcja i eksploatacja maszyn i pojazdów i wiele innych. Ofertę specjalizacyjną warto zweryfikować na stronach internetowych uczelni w Białymstoku, ponieważ jest ona zmienna i zależy od zainteresowań studentów.

Studenci zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie odnoszące się do budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn, zapoznają się z najważniejszymi zasadami mechaniki, a także potrafią posługiwać się systemami komputerowymi, które wspomagają projektowanie (CAD) i analizy inżynierskie (CAE). Zdobywane umiejętności pozwolą realizować procesy wytwarzania przy użyciu systemu CAM i obrabiarek sterowanych numerycznie. Studenci rozwijają zdolności analitycznego myślenia, umiejętności badawcze i interpretacyjne.

Ile trwają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Białymstoku?

Kierunki studiów w Białymstoku takie jak mechanika i budowa maszyn podzielone są na dwa komplementarne cykle kształcenia. Oznacza to, że studia inżynierskie tego typu możesz realizować na pierwszym i drugim stopniu. Stopień pierwszy trwa trzy i pół roku, czyli siedem semestrów, i kończy się egzaminem inżynierskim. Tytuł inżyniera umożliwia podjęcie pracy w zawodzie, a także kontynuację nauki na studiach drugiego stopnia.

Studia drugiego stopnia to studia magisterskie, które trwają trzy semestry, czyli półtora roku, i kończą się egzaminem magisterskim.  Zapewniają tytuł magistra inżyniera. Studia magisterskie poszerzają wiedzę zdobytą na studiach pierwszego stopnia. Warto zaznaczyć, że studia drugiego stopnia mogą podjąć absolwenci także pokrewnych kierunków inżynierskich.

Mechanika i budowa maszyn w Białymstoku - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3,5 roku inżynier
studia II stopnia 1,5 roku magister inżynier

Jaka praca po kierunku mechanika i budowa maszyn w Białymstoku?

Kierunek mechanika i budowa maszyn w Białymstoku oferuje bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju. Studenci są przygotowywani do pracy w roli konstruktorów i technologów i zajmują stanowiska, które wymagają wiedzy w zakresie wykorzystania współczesnych systemów CAD, CAE oraz CAM, a także podejmują pracę w zakładach przemysłowych obróbki metali, przetwórstwa tworzyw sztucznych, w biurach konstrukcyjnych oraz w firmach projektowych.

Na abiturientów czeka również zatrudnienie na stanowiskach, które wymagają wiedzy w zakresie budowy, obsługi, naprawy i eksploatacji maszyn i pojazdów oraz specjalistycznego oprzyrządowania technologicznego, praca w jednostkach projektowo-konstrukcyjnych i technologicznych, w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego i przemysłów pokrewnych, w instytutach naukowo-badawczych oraz ośrodkach badawczorozwojowych, w jednostkach, które zajmują się doradztwem oraz upowszechnianiem wiedzy z zakresu mechaniki i budowy maszyn i inżynierii wytwarzania.

Abiturienci znajdują zatrudnienie w jednostkach odbioru technicznego produktów i materiałów, w jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, w jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych oraz związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych, w jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej, w przemyśle maszynowym oraz pokrewnych, w zakładach, które zajmują się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn, w jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych, w nowoczesnych przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego, na produkcjach, które zajmują się projektowaniem i automatyzacją procesów technologicznych, w jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, w jednostkach nadzoru technicznego, w firmach projektowych, w doradztwie i konsultingu, w biurach konstrukcyjnych, w biznesie, w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego i przemysłów pokrewnych, w placówkach projektowo-konstrukcyjnych, w placówkach technologicznych.

Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Białymstoku?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Białostockiej.

 

Mechanika i budowa maszyn studia stacjonarne - uczelnie w Białymstoku

Mechanika i budowa maszyn studia niestacjonarne - uczelnie w Białymstoku

Mechanika i budowa maszyn studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Białymstoku

 

Uczelnie w Białymstoku - kierunek mechanika i budowa maszyn:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Białostocka (Wydział Mechaniczny PB) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek mechanika i budowa maszyn w Białymstoku?

Studia inżynierskie w Białymstoku na kierunku mechanika i budowa maszyn uchodzą za jedne z najciekawszych i najbardziej obleganych, a na zainteresowanie nimi wpływa praktyczność i innowacyjność. Nim zdecydujesz o rekrutacji, zastanów się:

 • Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci problemów?
 • Czy interesują Cię nowości techniczne?
 • Czy interesujesz się eksploatacją i obróbką maszyn?

Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, kierunek mechanika i budowa maszyn w Białymstoku jest właśnie dla Ciebie. Kandydatów na studia inżynierskie jest jednak bardzo wielu, a liczba miejsc jest ograniczona. Właśnie dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, powinieneś zdawać wybrane przedmioty dodatkowe: informatykę, fizykę, chemię, biologię. Maksymalną ilość punktów może dostarczyć Ci udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Laureaci i finaliści cieszą się przywilejami i plasują na najwyższych pozycjach na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił na przykład w Olimpiadzie Fizycznej lub w Olimpiadzie Chemicznej.

Warto także sprawdzić, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich. Niejednokrotnie uczelnie techniczne pragną zweryfikować zdolność kandydatów do wykonywania zawodu.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej musisz dostarczyć odpowiednie dokumenty do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej we wskazanym przez nią terminie. Komisja oczekuje przede wszystkim podania i oświadczenia, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, świadectwa dojrzałości, zdjęć do legitymacji, dowodu osobistego do wglądu, zaświadczeń o wysokich wynikach w konkursach i olimpiadach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Białymstoku.

 

STUDIA W BIAŁYMSTOKU - ważne informacje

kierunki studiów w Białymstoku

studia w Białymstoku

 

MECHANIKA I BUDOWA MASZYN - ważne informacje

mechanika i budowa maszyn studia

studia inżynierskie i techniczne w Białymstoku

studia inżynierskie i techniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Białymstoku?

Studia inżynierskie w zakresie mechaniki i budowy maszyn uchodzą za jedne z najbardziej innowacyjnych.

Zuzanna, studentka pierwszego roku studiów magisterskich, stwierdziła:

Mechanika i budowa maszyn to połączenie projektowania, wytwarzania i eksploatacji różnego rodzaju maszyn. Specjalizuję się w pojazdach samochodowych, ponieważ chciałabym pracować w przemyśle samochodowym. Kierunek jest niezwykle ciekawy i nowoczesny, skupia się nawet na projektach proekologicznych. Polecam!

Poziom i tryb studiów


Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Białymstoku

Kierunki inżynierskie i techniczne w Białymstoku

Rozwiń

Komentarze (0)

wsaib

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia