Pedagogika

Pedagogika

09.07.2025

Pedagogika – Uczelnia Korczaka

Pedagogika w Uczelni Korczaka to propozycja dla tych, którzy pragną zdobyć zawód odpowiadający oczekiwaniom i wyzwaniom współczesności. To kierunek, który wychodzi naprzeciw potrzebom wsparcia dzieci, młodzieży i dorosłych w różnych aspektach, nie tylko edukacji i wychowania.

Studia na kierunku pedagogika w
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia, studia I stopnia
Czas trwania 2 lata (studia II stopnia), 3 lata (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Jakie przedmioty zdawać na maturze

Studia I stopnia

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

Studia II stopnia

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Pedagogika - opis kierunku

Kształcenie na kierunku Pedagogika w Uczelni Korczaka umożliwia pozyskanie szerokiej wiedzy z obszaru nauk społecznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: biologicznymi oraz psychologicznymi i społecznymi aspektami rozwoju człowieka w cyklu życia, podstawowymi kategoriami używanymi w badaniach nad edukacją i wychowaniem, psychologicznymi oraz filozoficznymi i socjologicznymi podstawami wychowania, teoretycznymi podstawami kształcenia, procesami zachodzącymi w otoczeniu i środowisku życia człowieka, zasadami diagnozowania sytuacji zagrożenia dla rozwoju jednostki i grup społecznych czy też metodami diagnozowania potrzeb edukacyjnych ludzi z różnych środowisk społecznych.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Pedagogiki w Uczelni Korczaka poruszają się po licznych zagadnieniach, zdobywając nie tylko wiedzę akademicką, ale przede wszystkim praktyczną. Realizowany program nastawiony jest na zrozumienie wyzwań współczesnej edukacji i można w nim odnaleźć między innymi takie przedmioty jak:

  • socjologia ogólna,
  • metody badań pedagogicznych,
  • biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania,
  • wprowadzenie do psychologii ogólnej,
  • psychologia rozwojowa i wychowawcza,
  • teoria wychowania,
  • elementy prawa rodzinnego i opiekuńczego,
  • system oświatowy i wychowawczy w Polsce

Omawiając studia pedagogiczne w Uczelni Korczaka należy zwrócić uwagę na to, że oferują szeroki wachlarz specjalizacji. Są to: Pedagogika szkolna z elementami terapii pedagogicznej i logopedii, Pedagogika szkolna i opiekuńczo- wychowawcza, Pedagogika resocjalizacyjna (na studiach pierwszego stopnia) oraz Pedagogika: Diagnoza i terapia pedagogiczna, Pedagogika opiekuńczo- wychowawcza z terapią pedagogiczną, Pedagogika resocjalizacyjna i socjoterapia (na studiach drugiego stopnia).

Każda specjalność pozwala zdobyć wszechstronne wykształcenie pedagogiczne oraz jasno określone kwalifikacje i kompetencje. Umożliwiają poszerzenie wiedzy o zagadnienia dotyczące między innymi: specyfiki różnych środowisk wychowawczych, prowadzenia działalności pedagogicznej w zakresie diagnostyki dziecka i rodziny, zaburzeń w rozwoju podstawowych procesów psychicznych, organizacji i funkcjonowania systemu oświaty, metod i technik identyfikacji oraz wspomagania rozwoju uzdolnień i zainteresowań, metodycznych aspektów współpracy z rodzicami i opiekunami czy też projektowania działań edukacyjnych dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb i możliwości wychowanków.

 

Nabywane umiejętności

Pedagogika w Uczelni Korczaka jest kierunkiem o profilu praktycznym, co oznacza, że istotnym elementem procesu kształcenia jest rozwijanie umiejętności i przygotowywanie do realizowania konkretnych działań. Studenci nabywają umiejętności w zakresie między innymi: diagnozowania sytuacji rodzinnej dziecka, rozpoznawania barier i trudności uczniów i wychowanków w procesie uczenia się, rozpoznawania sytuacji zagrożeń i uzależnień, dobierania odpowiednich technik diagnostycznych i terapeutycznych w zależności od indywidualnych potrzeb osoby, diagnozowania przejawów przemocy, tworzenia programów profilaktycznych i wychowawczych kierowanych do grup dzieci i młodzieży, podejmowania działań interwencyjnych, organizowania pomocy pedagogiczno- psychologicznej.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i uzyskaniu dyplomu? Absolwenci Pedagogiki w Uczelni Korczaka mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: domach dziecka, pogotowiach opiekuńczych, świetlicach terapeutycznych, ośrodkach wsparcia, internatach, zakładach karnych, aresztach śledczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, centrach pomocy rodzinie, ośrodkach interwencji kryzysowej, poradniach psychologiczno- pedagogicznych.

 

Opinie

Pedagogika od lat zajmuje wysokie pozycje w różnego rodzaju rankingach popularności. Niesłabnące zainteresowanie tym kierunkiem sprawia, że coraz więcej uczelni oferuje kształcenie w jego zakresie. Jedną z nich jest Uczelnia Korczaka, która od razu kojarzy się z tą dyscypliną. Czy warto w niej studiować? Jakie ma Uczelnia Korczaka opinie? Karolina, studentka Pedagogiki mówi:

„Studia w Uczelni Korczaka nie należą do najłatwiejszych, ale dają mnóstwo satysfakcji i poczucie, że wybrało się odpowiednie miejsce do nauki. Studia tutaj mają wymiar praktyczny, a proponowany program faktycznie odpowiada potrzebom współczesności i zwraca uwagę na palące problemy. Polecam tym, którzy myślą o pedagogice.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Pedagogikę w Uczelni Korczaka:

Absolwent kierunku Pedagogika w Uczelni Korczaka w Warszawie posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • głównych założeń pracy opiekuńczo- wychowawczej i terapeutycznej,
  • sposobów diagnozowania niekorzystnych zjawisk w środowisku rodzinnym,
  • organizacji i funkcjonowania instytucji edukacyjnych, wychowawczych i opiekuńczych,
  • form aktywizacji ludzi starszych,
  • organizacji i funkcjonowania systemu oświaty,
  • integracji i inkluzji,
  • projektowania działań edukacyjnych dostosowanych do zróżnicowanych potrzeb i możliwości.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Pedagogika:

Absolwent kierunku Pedagogika w Uczelni Korczaka w Warszawie znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • domach dziecka,
  • pogotowiach opiekuńczych,
  • świetlicach terapeutycznych,
  • ośrodkach wsparcia,
  • internatach,
  • zakładach karnych,
  • aresztach śledczych,
  • młodzieżowych ośrodkach socjoterapii,
  • centrach pomocy rodzinie,
  • ośrodkach interwencji kryzysowej,
  • poradniach psychologiczno- pedagogicznych.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uczelnia Korczaka w Warszawie

Komentarze (0)