Informatyka UJ

Informatyka – Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Jagielloński to najstarsza uczelnia w kraju, która każdego roku oferuje kandydatom bogatą ofertę edukacyjną. Wśród wielu kierunków do wyboru znajduje się Informatyka, prowadzona na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Kierunek Informatyka na Uniwersytecie Jagiellońskim realizowany jest na dwóch wydziałach: Wydziale Matematyki i Informatyki oraz Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Celem kształcenia jest nabycie umiejętności w różnych dziedzinach, co prowadzić ma, między innymi, do spojrzenia na Informatykę jako naukę łączącą nieelementarną wiedzę abstrakcyjną z umiejętnościami pozwalającymi na zastosowanie metod obliczeniowych na różnych poziomach zaawansowania technologicznego i cywilizacyjnego.

Studia na kierunku Informatyka na Wydziale Matematyki i Informatyki dzielą się na następujące specjalności: Informatyka stosowana, Inżynieria oprogramowania, Modelowanie, sztuczna inteligencja i sterowanie. Każda realizowana specjalność zakłada nabycie umiejętności z konkretnego obszaru, a także nakierowanie na konkretną ścieżkę zawodową.

Specjalność Informatyka stosowana to, przede wszystkim, inżynieria systemów. Studenci poznają różne paradygmaty i języki programowania, w tym języki skryptowe, zagadnienia związane z bezpieczeństwem systemów komputerowych, czy techniki modelowania systemów informatycznych.

Specjalność Inżynieria oprogramowania to przygotowanie do pracy w roli programisty, analityka biznesowego, administratora baz danych, czy też inżyniera jakości.

Specjalność Modelowanie, sztuczna inteligencja i sterowanie skupia się na zagadnieniach związanych z modelowaniem i symulowaniem działania różnego rodzaju systemów. Studenci poznają języki programowania służące do modelowania i symulacji komputerowej, metody analizy zbiorów danych, metody przeprowadzania symulacji modeli.

Studia na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej posiada jedną specjalność – Informatykę stosowaną, która dzieli się na dwie specjalizację: ogólną i produkcji gier wideo. Informatyka stosowana to w głównej mierze zbiór kursów, które oferowane są w blokach programowych. Należą do nich: Inżynieria oprogramowania, Bioinformatyka, Sieci komputerowe i telekomunikacyjne, Modelowanie komputerowe, Nowe technologie w informatyce, Projektowanie i grafika komputerowa.

Zdobytą wiedzę i rozwinięte umiejętności absolwenci Informatyki na UJ mogą wykorzystać jako programiści, architekci rozwiązań IT, administratorzy baz danych, projektanci systemów informatycznych.

Wiemy, że idealnym dla na kierunkiem studiów jest Informatyka. Ale którą uczelnię wybrać? Która szkoła wyższa posiada najciekawszy program nauczania? Jakie ma Uniwersytet Jagielloński opinie? Bartek, student Informatyki na UJ mówi:

„Nie wiem jak zareklamować uczelnię, na której studiuję. Przecież wystarczy powiedzieć, że to UJ. I już. To marka sama w sobie.”

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Informatykę na Uniwersytecie Jagiellońskim:

Absolwent Informatyki na UJ posiada wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • inżynierii oprogramowania,
 • realizacji, weryfikacji i analizy projektu informatycznego,
 • projektowania i administrowania sieci komputerowymi,
 • programowania systemów wbudowanych,
 • projektowania wspomagania komputerowego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Informatyce:

Absolwent Informatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim znajdzie zatrudnienie :

 • jako analityk i projektant systemów informatycznych,
 • jako konsultant w zakresie informatyzacji obszaru zarządzania w przedsiębiorstwach oraz instytucjach,
 • jako administrator systemów komputerowych,
 • jako programista,
 • jako inżynier jakości oprogramowania,
 • jako administrator baz danych,
 • jako architekt rozwiązań IT,
 • w centrach badawczych i badawczo-rozwojowych branży IT,
 • w firmach specjalizujących się w produkcji oprogramowania,
 • w przedsiębiorstwach wdrożeniowych lub integrujących systemy informatyczne.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze:

Przedmiotami otwierającymi drzwi na studia na kierunku Informatyką są: matematyka, informatyka, fizyka z astronomią.

 

*wymagania rekrutacyjne czasem się zmieniają, dokładne informacje znajdziesz tutaj

 

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia informatyczne wybrać

Studia na kierunku Informatyka - wszystko co musisz wiedzieć

Studia informatyczne w Krakowie

UJ kierunki

Jakie są kierunki informatyczne w Krakowie

Co zdawać na maturze

Komentarze (0)