Informatyka - Kraków

Informatyka - Kraków

Informatyka - Kraków

Studia w Krakowie na kierunku

informatyka

Odkryj kierunek informatyka w Krakowie i sprawdź gdzie możesz studiować 

Informatyka studia Kraków | woj. małopolskie

Dla kogo ten kierunek
Chyba wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że od dobrych kilku lat informatyka to jeden z tych kierunków, który cieszy się największą popularnością. I co najważniejsze – nic nie wskazuje na to, że zapotrzebowanie na informatyków może zacząć maleć. Dziś informatyka definiuje całe nasze życie, a my nawet nie musimy żyć z tą świadomością. Najogólniejsza definicja mówi, że informatyka to nauka, która zajmuje się przetwarzaniem informacji. Jednak takie podejście nie oferuje nic konkretnego. Informatyk to ktoś, kto zarządza całymi procesami, przetwarza informacje, zapisuje je, programuje.
Oznacza to mniej więcej tyle, że współcześnie żadna część przemysłu nie mogłaby się rozwijać bez pomocy informatyków. Jaki można wysnuć z tego wniosek? Absolwenci studiów na kierunku informatyka w ogóle nie muszą się martwić o swoją zawodową przyszłość. Jeżeli zatem nauka matematyki i informatyki nie sprawiają ci problemu, zachłannie śledzisz wszystkie nowinki ze świata IT i chciałbyś w przyszłości mieć zapewnioną bardzo dobrą pracę, to studia na tym kierunku są dla ciebie stworzone.
 
Program studiów i gdzie studiować
Studia na kierunku informatyka są tak bardzo popularne, że dziś właściwie każda uczelnia powinna mieć je w swojej ofercie. Tak też dzieje się w przypadku jednego z najbardziej prestiżowych miast akademickich. Uczelnie w Krakowie mają przygotowaną bardzo rozbudowaną propozycję studiów informatycznych. Swoją edukację możesz rozpocząć oczywiście na bardzo znanym Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Krakowskiej, czy Akademii Górniczo-Hutniczej. Studia w Krakowie na kierunku informatyka możesz także podjąć na uczelniach takich jak Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Ekonomiczny, Wyższa Szkoła Zarządzania i Biznesu, Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki, Krakowska Akademia, czy Społeczna Akademia Nauk.
Jak widzisz – jest w czym wybierać. Zastanów się, która z tych uczelni odpowiadać będzie bardziej twoim zainteresowaniom, czy chcesz otrzymać na przykład wykształcenie inżynieryjne. Progamy kształcenia tych poszczególnych ośrodków akademickich mogą się nieznacznie różnić. Jednak jedno jest pewne – każda z osób zapozna się z przedmiotami ogólnymi, podstawowymi takimi jak matematyka dyskretna oraz kierunkowymi, które już ściśle związane są z informatyką.
 
Praca po studiach
Przyszli informatycy znajdą stabilną pracę właściwie w każdym sektorze przemysłowym. Dziś rozwój żadnego przedsiębiorstwa nie jest możliwy bez wykorzystywania specjalistycznych systemów informatycznych. Studia w Krakowie wiążą się z otrzymaniem rzetelnego wykształcenia, które wykorzystywane jest w przyszłej pracy zawodowej. Informatycy mogą zostać zatrudnieni na stanowiskach inżynierów oraz architektów oprogramowania, programistów, administratorów, konsultantów oraz software developerów. Zdolności abiturientów tego kierunku sprawiają, że wciąż jest to jedna z najbardziej pożądanych grup zawodowych. Studia w Krakowie to gwarant stabilnego zatrudnienia w przyszłości.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W KRAKOWIE JEST KIERUNEK INFORMATYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Informatyka w Krakowie?

Kierunki studiów w Krakowie co roku przyciągają bardzo wielu chętnych. Jednak informatyka to kierunek, który nie można uznać za łatwy. Kandydaci już podczas procedury rekrutacyjnej muszą zaprezentować jak najlepsze umiejętności. W przypadku studiów na tym kierunku musisz w swoich planach maturalnych obowiązkowo uwzględnić przedmioty takie jak: matematyka, informatyka oraz fizyka i astronomia.
Egzaminy dojrzałości z tych zagadnień nie należą do najprostszych, a na listach osób przyjętych znajdują się jedynie te osoby, które osiągnęły jak największą liczbę punktów. Zatem swoje przygotowania do matury zacznij już dziś, by w przyszłości uniknąć rozczarowań i dostać się na wymarzone studia w Krakowie.

szczegółowe wymagania na uczelniach

POPULARNE KIERUNKI INFORMATYCZNE W KRAKOWIE

Jak wyglądają studia na kierunku informatyka w Krakowie?

Studia informatyczne w Krakowie od wielu lat cieszą się niegacącą popularnością. Dlatego też krakowskie ośrodki akademickie robią wszystko, by przygotować dla kandydatów takie oferty, które będą jak najbardziej atrakcyjne. Studia informatyczne możesz zatem podjąć – w zależności od własnych możliwości – w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Studia stacjonarne cieszą się w Polsce największą popularnością, ponieważ mają charakter regularnych spotkań w trakcie tygodnia i na ogół nie wiążą się z uiszczaniem żadnych opłat za czesne (jeżeli wybierzesz uczelnię państwową).

Jednak studia zaoczne również mają swoich wielu zwolenników. Dziś pracę znajdują tylko najlepsi, więc oferta studiów niestacjonarnych również musi kształcić wyłącznie profesjonalistów. Studia niestacjonarne są po prostu rozwiązaniem dla osób, które np. chcą podjąć regularną pracę. Warto, abyś pamiętał, że ten tryb studiów jest na ogół płatny.

 

Program studiów i przedmioty

Uczelnie w Krakowie przygotowują dla swoich studentów wyjątkowo interesujące oferty kształcenia. Programy nauczania mogą się nieznacznie różnić w zależności od danego ośrodka akademickiego. Jednak ich naczelną ideą jest wykształcenia najwyższej klasy profesjonalistów z zakresu informatyki. Zatem nauka, jakich dziedzin może to uczynić? Przede wszystkim studenci muszą mieć świadomość, że swoją przygodę z informatyką zaczną od nauki podstawowych przedmiotów takich jak:

 • teoretyczne podstawy informatyki;
 • matematyka dyskretna;
 • fizyka;
 • logika;
 • algebra;
 • metody obliczeniowe.

To oczywiście tylko przykład zajęć z bloku podstawowego, z którymi obowiązkowo zetkną się studenci krakowskich uczelni. Są to niezbędne zagadnienia – bez ich dogłębnego zrozumienia niemożliwe byłoby odbycie kursu z przedmiotów praktycznych. To w trakcie ich trwania studenci będą się uczyć różnego rodzaju programowania, organizacji i architektury komputerów, systemów operacyjnych. Osoby, kształcące się na tym kierunku, zapoznają się oczywiście z różnego rodzaju projektowaniem informatycznym. Oprócz wszystkich tych przedmiotów obowiązkowych studenci wybierają także kursy dodatkowe, dzięki którym będą się kształcić w sposób ścisły. Swoje umiejętności mogą przykładowo rozwijać z zakresu:

 • programowania;
 • inżynierii oprogramowania lub systemów;
 • programowania autonomicznych robotów mobilnych;
 • metod sztucznej inteligencji.

Jak widzisz – czas studiów to dla przyszłych informatyków bardzo intensywny czas. Wszystko po to, by ich wiedza miała jak najbardziej wszechstronny charakter. Właściwie kwalifikacje stanowią trzon każdego działania praktycznego. Informatyka jest dyscypliną, która oprócz wiedzy wymaga przede wszystkim umiejętności i uczelnie mają tego ogromną świadomość. Zatem studia w Krakowie nie wiążą się z uczęszczaniem na wykłady i biernym przyjmowaniem wiedzy. Na krakowskich studentów informatyki czeka szereg zajęć praktycznych, ćwiczeń oraz projektów, dzięki którym od pierwszego dnia nauki będą oni mogli rozwijać swoje zdolności.

 
Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

INFORMATYKA KRAKÓW STUDIA STACJONARNE

INFORMATYKA KRAKÓW STUDIA ZAOCZNE

 

informatyka studia Kraków


Ile trwają studia na kierunku informatyka w Krakowie?

Wszystko zależy od tego, jaką uczelnię chcesz wybrać. Jedno jest pewne – studia w Krakowie na kierunku informatyka mają charakter dwustopniowy. Różnica polega na długości trwania poszczególnych stopni i tytułów, jakie otrzymają ich absolwenci. W przypadku kształcenia na uniwersytecie studenci zaczynają od studiów pierwszego stopnia, które trwają 3 lata.

Ich zakończenie wiąże się z otrzymaniem tytułu licencjata. Absolwenci tego stopnia mogą zdecydować się na dalsze kształcenie na dwuletnich studiach magisterskich.
W przypadku politechniki inaczej rozkłada się czas kształcenia. Studenci zaczynają od studiów inżynierskich, które trwają 3,5 roku. Absolwenci tego stopnia otrzymują nie tytuł licencjata, lecz inżyniera. Mogą oni kontynuować naukę na studiach magisterskich. W przypadku politechnik trwają one 1,5 roku.


Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek informatyka?

Studia informatyczne co roku przyciągają bardzo wielu chętnych. Być może i ty widzisz siebie w przyszłości jako informatyka, który rozwija się w dobrze prosperującej pracy. Jednak dobrze by było, gdybyś na początek odpowiedział sobie na kilka podstawowych pytań, ponieważ nie jest to kierunek stworzony dla każdego absolwenta szkoły średniej. Informatyka to specjalistyczna dziedzina, która wymaga wielu predyspozycji.

 • Czy nauka matematyki, fizyki i informatyki nigdy nie stanowiła dla ciebie problemu?
 • Czy interesują cię nowinki technologiczne?
 • Czy cechuje cię nieszablonowe i kreatywne myślenie, a do tego posiadasz umiejętność logicznej analizy danych?

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to znaczy, że możesz śmiało pomyśleć o studiach na kierunku informatyka. Jednak twoją podstawową bronią powinny być jak najlepsze wyniki z egzaminu maturalnego, ponieważ to on ma wiodące znaczenie. Na listach osób przyjętych znajdują się tylko te osoby, które otrzymały największą liczbę punktów. Aby być spokojnym o swoje miejsce, musisz mieć doskonałe wyniki z przedmiotów takich jak:

 • matematyka;
 • informatyka;
 • fizyka i astronomia.

Oczywiście im więcej z tych przedmiotów zdasz na poziomie rozszerzonym, tym lepiej. Jeżeli lubisz poszerzać swoją wiedzę i nie boisz się intelektualnych wyzwań, to pomyśl o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Jeżeli będziesz jej laureatem lub finalistą, to będziesz mieć zapewnione miejsce na listach osób przyjętych. W przypadku studiów informatycznych rozważ:

 • Olimpiadę Matematyczną lub Informatyczną;
 • Olimpiadę Wiedzy Technicznej;
 • Olimpiadę Innowacji Technicznych i Wynalazczości.

Pamiętaj, aby terminowo dokonać opłaty rekrutacyjnej za wybrany kierunek, a kiedy już zakwalifikujesz się na studia, nie zapominaj o dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów takich jak zdjęcia do legitymacji, skany dowodu i świadectwo maturalne.

zasady rekrutacji na studia

 

informatyka studia Kraków

 

Jaka praca po studiach na kierunku Informatyka w Krakowie?

Każda osoba, która kończy studia, zastanawia się, jak będzie wyglądać jej przyszła kariera zawodowa. Absolwenci informatyki nie powinni mieć żadnych lęków i obaw związanych z zatrudnieniem. Abiturienci tego kierunku to wciąż jedna z najlepiej opłacanych grup zawodowych. Każda z osób, kończących studia, może ubiegać się o stabilną pracę w szeroko rozumianej branży IT. Na ekspertów czeka praca na stanowiskach:
 • programisty;
 • architekta rozwiązań IT;
 • testera gier, oprogramowania, aplikacji;
 • software developera;
 • administratora;
 • konsultanta.
Rozwój kariery zawodowej zależy wyłącznie od absolwentów krakowskich uczelni, ponieważ aktualnie to informatycy wybierają ofertę pracy, najbardziej im odpowiadającą. To jedna z nielicznych grup zawodowych, która może sobie na to pozwolić. Zatem jeżeli nie boisz się wyzwań, jakie niosą ze sobą studia na kierunku informatyka, to przygotowania do rekrutacji zacznij już dziś, by w przyszłości pracować w jednym z najbardziej prestiżowych zawodów.

 

Jakie opinie mają studia na kierunku Informatyka w Krakowie?

Studia na kierunku informatyka cieszą się dużym powodzeniem wśród studentów. 
 
Artur, student jednej z krakowskich uczelni, mówi:
Informatyka to moja pasja. Cieszę się, że może się ona przekuć w przyszłości w dobrą pracę, nie tylko w Polsce, ale i za granicą. To dla mnie bardzo ważne, by mieć poczucie, że moje wykształcenie będzie docenione w każdym miejscu na świecie i że będę mógł je w pełni wykorzystywać.

KIERUNKI INFORMATYCZNE W KRAKOWIE

Rozwiń
 

 

Komentarze (0)