Biotechnologia

Biotechnologia

Biotechnologia

26.01.2022

Biotechnologia – Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki 2022

Studia na kierunku biotechnologia na Politechnice Krakowskiej to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).

Studia na kierunku biotechnologia w PK
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnymSpecyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Program kształcenia na kierunku Biotechnologia opracowany jest w taki sposób, aby jak najlepiej przygotować studentów do przyszłej pracy na stanowiskach związanych z organizacją i prowadzeniem procesów produkcyjnych w przemyśle chemicznym, biotechnologicznym i przemysłach pokrewnych oraz do pracy w nowoczesnych laboratoriach badawczych. Realizowane zajęcia skupione są przede wszystkim wokół takich dziedzin jak: genetyka, biochemia, mikrobiologia, bioinżynieria, technologia organiczna, czy technologia biopolimerów. Studenci uczą się między innymi oznaczać właściwości fizyczne i chemiczne związków chemicznych i materiałów stosowanych w biotechnologii, przewidywać reaktywność związków chemicznych na podstawie ich budowy oraz szacować efekty cieplne procesów chemicznych i biochemicznych.

Absolwenci studiów na kierunku Biotechnologia posiadają wiedzę i umiejętności, dzięki którym mogą nie tylko znaleźć interesującą pracę w opisanych miejscach, ale również posiadają kompetencje, dzięki którym przygotowani są do kierowania zespołami ludzkimi oraz firmą, jak również do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku biotechnologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • chemia organiczna
 • matematyka
 • zagrożenia ekologiczne
 • biostatystyka
 • biochemia
 • chemia analityczna
 • techniki chromatograficzne
 • biomateriały

 

Politechnika Krakowska to przedstawiciel nauczania technicznego regionu Małopolski. Kandydaci na studia otrzymują szeroką gamę kierunków kształcenia, a jednym z nich jest Biotechnologia, prowadzona na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

 

Nabywane Umiejętności

Celem kształcenia jest przekazanie gruntownej wiedzy, zwłaszcza z zakresu biotechnologii przemysłowej (tzw. białej), czyli wykorzystującej systemy biologiczne w produkcji przemysłowej i ochronie środowiska. Biotechnologia na Politechnice Krakowskiej to zgłębienie takich dziedzin, jak: genetyka, biochemia, mikrobiologia, technologia organiczna, czy technologia biopolimerów.

Lista przedmiotów do zaliczenia w toku nauki nie jest najkrótsza, a znajdują się na niej, między innymi, takie zagadnienia jak: chemia organiczna, matematyka, zagrożenia ekologiczne, biostatystyka, biochemia, chemia analityczna, techniki chromatograficzne, biomateriały. Zdobytą wiedzę i rozwinięte umiejętności absolwenci Biotechnologii mogą wykorzystać w przemyśle chemicznym, biotechnologicznym i przemysłach pokrewnych.

 

Opinie

Okres rekrutacji na studia nierzadko sprawia niemałe problemy. Który kierunek i która uczelnia sprosta naszym oczekiwaniom edukacyjnym? Jeśli w centrum naszej uwagi znajduje się stolica Małopolski, warto zadać pytanie: Jakie ma Politechnika Krakowska opinie? Jagoda, studentka Biotechnologii mówi:

„Nigdy nie zamieniłabym Politechniki Krakowskiej na inną uczelnię. Zajęcia prowadzi doświadczona kadra i widać, że robi to z ogromną pasją. Jeśli studiujesz to, co chcesz i wiedza przekazywana jest w ciekawy sposób, to studiowanie to sama przyjemność.”

 

 

STUDIA W KRAKOWIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Krakowie

Studia w Krakowie

 

 

BIOTECHNOLOGIA - ważne informacje

Biotechnologia studia Kraków

Biotechnologia studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Biotechnologię na Politechnice Krakowskiej:

Absolwent Biotechnologii na Politechnice Krakowskiej może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • zasad ochrony środowiska naturalnego, związanych z produkcją chemiczną i biotechnologiczną,
 • technik i metod identyfikacji i charakteryzowania produktów chemicznych i biochemicznych,
 • zasad budowy i doboru reaktorów i aparatów stosowanych w biotechnologii przemysłowej,
 • modelowania procesów i materiałów stosowanych w biotechnologii przemysłowej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Biotechnologia:

Absolwent kierunku Biotechnologia na Politechnice Krakowskiej może znaleźć zatrudnienie w:

 • przemyśle chemicznym,
 • przemyśle biotechnologicznym,
 • przemysłach pokrewnych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Komentarze (0)