Studia na kierunku Energetyka na Politechnice Wrocławskiej to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studia na kierunku energetyka w PWR
Forma studiów
stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na Politechnice Wrocławskiej na kierunku energetyka wymagane są następujące przedmioty maturalne:
matematyka, język obcy nowożytny, język polski.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Jakie wymagania na studia II stopnia
Studia II stopnia
Podstawą kwalifikacji jest ocena na dyplomie oraz średnia ważona z przebiegu studiów.
Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ
Energetyka - opis kierunku
Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.
Program studiów i przedmioty
Energetyka główne przedmioty:
podstawy mechaniki płynów
podstawy termodynamiki
teoria maszyn cieplnych
magazynowanie energii
analiza matematyczna
obliczenia numeryczne
zarządzanie energią
audyt energetyczny
grafika inżynierska
mechanika płynów
spalanie i paliwa
mechanika
Politechnika Wrocławska to jedna z największych szkół wyższych w naszym kraju. Kierunki kształcenia stanowią szeroki wachlarz możliwości edukacyjnych, a jednym z nich jest Energetyka, prowadzona na studiach pierwszego i drugiego stopnia.
Nabywane umiejętności
Celem kształcenia jest dokładne poznanie problematyki energetycznej, techniki cieplnej oraz nauk technicznych. Studenci poznają zagadnienia zrównoważonego rozwoju kraju i rosnącej roli problemów związanych z ekologicznym wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją energii. Energetyka na Politechnice Wrocławskiej to kwalifikacje do rozwiązywania problemów takich jak: projektowanie obiektów, urządzeń technicznych i procesów w oparciu o analizę stosowanych rozwiązań technicznych, czy też wykonywanie pomiarów parametrów przepływowych, cieplnych i elektrycznych niezbędnych do badania maszyn i urządzeń energetycznych.
Program nauczania składa się z takich przedmiotów jak: mechanika, magazynowanie energii, grafika inżynierska, analiza matematyczna, obliczenia numeryczne, zarządzanie energią, audyt energetyczny, mechanika płynów, przenoszenie ciepła, termodynamika, wytrzymałość materiałów, energetyka jądrowa, fizyka, chemia, miernictwo i systemy pomiarowe. Jaka przyszłość czeka absolwentów tego kierunku? Osoby, które ukończyły Energetykę na Politechnice Wrocławskiej znajdą pracę w elektrowniach, elektrociepłowniach, firmach dystrybuujących ciepło, firmach projektowych, firmach konsultingowo- doradczych, przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Opinie
Jeśli chcemy studiować Energetykę, ale nie wiemy która uczelnia będzie do tego najlepsza, warto zwrócić uwagę na stolicę Dolnego Śląska i postawić jedno pytanie: Jakie ma Politechnika Wrocławska opinie? Patryk, student Energetyki mówi:
„Politechnika Wrocławska to najlepsza uczelnia w najlepszym mieście. „
Gdzie studiować energetykę na Politechnice Wrocławskiej
Studia na kierunku energetykaprowadzone są przez Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej zlokalizowany przy ul. Wybrzeże Wyspiańskiego 27 we Wrocławiu.
określania sprawności przemian termodynamicznych i opisu zmian parametrów w trakcie przemiany,
technologii maszyn energetycznych,
gospodarki energetycznej,
stosowania technologii ograniczania emisji w energetyce.
Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Energetyka:
Absolwent kierunku Energetyka na Politechnice Wrocławskiej może znaleźć zatrudnienie w:
elektrowniach,
elektrociepłowniach,
ciepłowniach,
firmach dystrybuujących ciepło,
firmach projektowych,
firmach konsultingowo- doradczych,
przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni:
Politechnika Wrocławska