Uprawa winorośli i winiarstwo

Uprawa winorośli i winiarstwo

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie - kierunki studiów

Uprawa winorośli i winiarstwo – Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie 2021

Studia na kierunku uprawa winorośli i winiarstwo na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku uprawa winorośli i winiarstwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • botanika
 • chemia
 • meteorologia i klimatologia
 • podstawy produkcji roślinnej
 • chemia wina
 • genetyka
 • przetwórstwo owoców
 • żywienie roślin
 • geologia i gleboznawstwo

 

Winiarstwo przestaje być postrzegane w naszym kraju jako ekscentryczne hobby, czy też niepojęty sposób spędzania wolnego czasu. Pomimo tego, że wciąż jest zajęciem nietuzinkowym, to zyskuje na znaczeniu i zwraca uwagę coraz szerszego grona osób wypowiadających się o nim z aprobatą. Galileusz mawiał, że „wino to światło słońca uwięzione wodzie”, zatem dla tych, którzy parają się jego wytwarzaniem, proces ten jest prawdziwą sztuką. Gdzie zdobyć wiedzę na temat winorośli, wina, czy klasyfikacji win? W Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, a dokładniej rzecz ujmując na kierunku Uprawa winorośli i winiarstwo, który prowadzony jest na studiach pierwszego stopnia.

Założeniem kształcenia jest pozyskanie dogłębnej wiedzy na temat uprawy winorośli i technologii produkcji winiarskiej, analizy, oceny i klasyfikacji win, organizacji pracy w winnicy i winiarni. Studenci poznają zagadnienia fizjologii roślin ogrodniczych, obejmujące mechanizmy regulacji procesów życiowych roślin, gospodarkę wodną i mineralną roślin, transport i dystrybucję związków mineralnych i organicznych w roślinach oraz ich wpływ na plonowanie, jak również zasady ochrony winorośli i innych roślin ogrodniczych. Uprawa winorośli i winiarstwo w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie to przygotowanie do samodzielnego prowadzenia winnicy i innych upraw sadowniczych dla przemysłu fermentacyjnego oraz samodzielnego prowadzenia winiarni. Co warte podkreślenia, to jedyny taki kierunek inżynierski w naszym kraju.

A o jakich przedmiotach mowa? W programie nauczania znajdują się, między innymi: botanika, chemia, meteorologia i klimatologia, podstawy produkcji roślinnej, chemia wina, genetyka, przetwórstwo owoców, żywienie roślin, geologia i gleboznawstwo, mechanizacja prac w winnicy, mikrobiologia wina i technologie fermentacyjne, projektowanie winnic i winiarni, uprawa winorośli, technologia produkcji wina, obrót i dystrybucja produktów winiarskich, historia i regiony produkcji wina, przechowywanie surowców i przetworów owocowych.

Jak widać po spisie realizowanych przedmiotów, winiarstwo i wszystko co z nim związane nie należy do najprostszych zagadnień. A czym dokładnie można się trudnić po ukończeniu studiów w tym zakresie? Absolwenci kierunku Uprawa winorośli i winiarstwo w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie mogą znaleźć pracę w winnicach oraz innych gospodarstwach sadowniczych i szkółkarskich, winiarniach oraz firmach związanych z przemysłem fermentacyjnym. Co jeszcze? Mogą zatrudnić się w usługach, handlu i doradztwie związanym z branżą winiarską oraz enoturystyczną, jak również rozpocząć własną działalność gospodarczą związaną z uprawą winorośli, produkcją i dystrybucją win.

Studia w Szczecinie to szeroki temat oraz przestrzeń do pozyskania ciekawych, perspektywicznych umiejętności. Przykładem jest Uprawa winorośli i winiarstwo. Jak to tłumaczyć? Wino staje się coraz popularniejszym napojem, a także coraz częściej słyszymy o uprawie winorośli. Winnice zakładają biznesmeni, aktorzy, bądź po prostu ci, którzy zafascynowali się tym zagadnieniem. Produkcja wina wzrosła do rangi sztuki, która wymaga solidnej wiedzy i konkretnych umiejętności.

 

Jakie ma Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie opinie?

Karol, student Uprawy winorośli i winiarstwa mówi:

„Uważam, że polskie winiarstwo to bardzo perspektywiczny rynek. Kierunek, który studiuję jest dla mnie połączeniem kilku dziedzin: rolnictwa, przedsiębiorczości i sztuki. To fantastyczne. Wyjątkowe. Niezależnie od tego, czy interesujecie się winiarstwem czy nie, to i tak wybierzcie naukę w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. To świetna uczelnia, pełna ludzi z pasją, a Szczecin to wspaniałe miasto. Czego chcieć więcej?”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Uprawę winorośli i winiarstwo

Absolwent kierunku Uprawa winorośli i winiarstwo w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • chemii i biochemii,
 • botaniki,
 • fizjologii roślin ogrodniczych,
 • gleboznawstwa i podłoży ogrodniczych,
 • żywienia roślin ogrodniczych, wpływu nawożenia organicznego i mineralnego na glebę i środowisko naturalne,
 • ekologii, ochrony środowiska i przyrody,
 • ochrony winorośli i innych roślin ogrodniczych,
 • gatunków i odmian winorośli,
 • technologii uprawy winorośli,
 • technicznych aspektów produkcji winogron i win,
 • technologii przechowywania i przetwarzania winogron,
 • technologii produkcji i oceny win,
 • klasyfikacji, doboru i sposobu podawania win,
 • znaczenia winorośli i wina w gospodarce, kulturze, tradycji i historii.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Uprawa winorośli i winiarstwo:

Absolwent kierunku Uprawa winorośli i winiarstwo w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie może znaleźć zatrudnienie w:

 • przemyśle fermentacyjnym,
 • usługach, handlu i doradztwie związanym z branżą winiarską oraz enoturystyczną,
 • firmach związanych z planowaniem i projektowaniem upraw i infrastruktury winiarskiej,
 • firmach zajmujących się produkcją i dystrybucją win.

 

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku uprawa winorośli i winiarstwo brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

biologia, język obcy, język polski, matematyka, przedmiot dodatkowy

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

 

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia biologiczne i przyrodnicze wybrać

Studia na kierunku Uprawa winorośli i winiarstwo - wszystko co musisz wiedzieć

Studia biologiczne i przyrodnicze w Szczecinie

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny kierunki

Jakie są kierunki biologiczne i przyrodnicze w Szczecinie

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa ZUT

Komentarze (0)