Chemia zrównoważonego rozwoju

Chemia zrównoważonego rozwoju

Chemia zrównoważonego rozwoju

26.01.2022

Chemia zrównoważonego rozwoju - Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 2022

Studia na kierunku chemia zrównoważonego rozwoju na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjat).

Studia na kierunku chemia zrównoważonego rozwoju w UJ
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnymStudia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku chemia zrównoważonego rozwoju znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • chemia fizyczna
 • chemia organiczna
 • chemia nieorganiczna z elementami ciała stałego
 • elektrochemia
 • matematyka
 • chemia i technologia materiałów funkcjonalnych
 • metody fizykochemiczne w badaniach materiałów

 

Zrównoważony rozwój to temat, który bardzo często pojawia się zarówno w oficjalnych, jak i swobodnych rozmowach. Oznacza on rozwój społeczno- ekonomiczny współczesnych społeczeństw, polegający na zaspokajaniu ich potrzeb w taki sposób, aby nie zmniejszać możliwości zaspokajania potrzeb przyszłym pokoleniom. Jednym z elementów zrównoważonego rozwoju jest globalna ochrona środowiska i właśnie to zagadnienie stanowi fundament kierunku Chemia zrównoważonego rozwoju, który zakłada wykształcenie chemików o poszerzonych kompetencjach w zakresie nowoczesnych technologii pro- środowiskowych. Kierunek ten odnaleźć można w ofercie dydaktycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie prowadzony jest na studiach pierwszego stopnia.

 

Nabywane umiejętności

Kierunek Chemia zrównoważonego rozwoju na Uniwersytecie Jagiellońskim realizowany jest na Wydziale Chemii. Założeniem kształcenia jest pozyskanie szerokiej wiedzy w zakresie nauk chemicznych ukierunkowanej na zagadnienia dotyczące szeroko pojętej chemii środowiska, technologii pro- środowiskowych, procesów pozyskiwania, konwersji i magazynowania energii, otrzymywania nowoczesnych materiałów funkcjonalnych dla zastosowań między innymi w ochronie środowiska i energetyce. Znaczna część programu kształcenia wypełniona jest zajęciami laboratoryjnymi, realizowanymi w nowoczesnych pracowniach z zastosowaniem specjalistycznej aparatury pomiarowej.

Jakie przedmioty składają się na program nauczania? Między innymi: chemia fizyczna, chemia organiczna, chemia nieorganiczna z elementami ciała stałego, elektrochemia, matematyka, fizyka, chemia i technologia materiałów funkcjonalnych, metody fizykochemiczne w badaniach materiałów, synteza i charakterystyka materiałów funkcjonalnych, monitoring środowiska, analiza ryzyka i zarządzanie ryzykiem środowiskowym, recykling i zagospodarowanie odpadów, odnawialne źródła surowców, podstawy chemii polimerów.

Celem kształcenia w ramach omawianego przez nas kierunku jest zdobycie wiedzy i umiejętności z obszaru chemii i technologii chemicznej, dzięki której możliwe jest zrozumienie środowiskowych aspektów funkcjonowania przemysłu chemicznego, energetycznego oraz metod analizy i monitoringu środowiskowego, jak również technologii remediacji środowiskowej. Na tej podstawie absolwenci Chemii zrównoważonego rozwoju na Uniwersytecie Jagiellońskim znajdą zatrudnienie w różnego rodzaju laboratoriach chemicznych, stacjach monitoringu, jednostkach ochrony środowiska, inspektoratach BHP, jednostkach zajmujących się odnawialnymi źródłami energii, szeroko pojętym przemyśle chemicznym.

 

Opinie

Kraków, do czego nie trzeba specjalnie przekonywać, należy do zdecydowanej czołówki rodzimego kształcenia wyższego. Dlatego każdego roku, nad Wisłę, przybywa niezliczona ilość kandydatów do podjęcia nauki na jednej z najpopularniejszych uczelni. Jakie ma Uniwersytet Jagielloński opinie? Ewelina, studentka Chemii zrównoważonego rozwoju mówi:

"Wybór uczelni był prosty. Chyba każdy chciałby studiować na Uniwersytecie Jagiellońskim, a osiągnięcie tego celu już jest bardzo dużym sukcesem. To uczelnia prestiżowa, wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju. Nauka tutaj to poważny krok w dorosłe życie."

 

 

STUDIA W KRAKOWIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Krakowie

Studia w Krakowie

 

 

CHEMIA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU - ważne informacje

Chemia zrównoważonego rozwoju studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Chemię zrównoważonego rozwoju:

Absolwent kierunku Chemia zrównoważonego rozwoju na Uniwersytecie Jagiellońskim może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • planowania i realizacji analiz laboratoryjnych i terenowych,
 • monitoringu środowiskowego,
 • zasad wytwarzania nowoczesnych materiałów funkcjonalnych o zaprojektowanych własnościach,
 • produkcji i magazynowania energii.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Chemia zrównoważonego rozwoju:

Absolwent kierunku Chemia zrównoważonego rozwoju na Uniwersytecie Jagiellońskim może znaleźć zatrudnienie w:

 • laboratoriach chemicznych,
 • laboratoriach analitycznych,
 • jednostkach ochrony środowiska,
 • stacjach monitoringu,
 • sektorze modernizacji i wdrażania nowych technologii,
 • jednostkach zajmujących się odnawialnymi źródłami energii,
 • zakładach produkujących i dystrybuujących chemikalia, kosmetyki i farmaceutyki.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Komentarze (0)