Techniki dentystyczne

Techniki dentystyczne

Techniki dentystyczne – Uniwersytet Medyczny w Lublinie 2021

Studia na kierunku techniki dentystyczne na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku techniki dentystyczne znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • anatomia i histologia
 • materiałoznawstwo techniczno- dentystyczne
 • modelarstwo i rysunek
 • propedeutyka ortodoncji
 • technika protetyczna

 

Techniki dentystyczne to dyscyplina, która wymaga nie tylko solidnej wiedzy i specjalistycznych umiejętności, ale także dokładności, skrupulatności i cierpliwości. To dziedzina dla tych, którzy interesują się protetyką dentystyczną, stomatologią i ortodoncją oraz tych, którzy tych, którzy chcieliby pracować w jakże istotnym zawodzie. Wszyscy zainteresowani kształceniem powinni skierować swoją uwagę na Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Tam, kierunek Techniki dentystyczne prowadzony jest na studiach pierwszego stopnia.

Założeniem kształcenia jest pozyskanie wiedzy z obszaru nauk medycznych i nauk o zdrowiu, a w szczególności z zakresu technik dentystycznych. Kierunek skierowany jest osób posiadających zdolności manualne i wyobraźnię przestrzenną. W toku nauki studenci poznają od strony medycznej i inżynieryjnej podstawy technik protetycznych i ortodontycznych, zasady ich wykorzystania w projektowaniu, wykonawstwie i naprawie uzupełnień protetycznych oraz ortodontycznych. Ponadto, zgłębiają zagadnienia z zakresu biomechaniki i uczą się praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy w różnych przypadkach klinicznych. Techniki dentystyczne na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie to kierunek prowadzony wyłącznie w formie studiów stacjonarnych.

Studia na kierunku Techniki dentystyczne na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie posiadają bogaty program kształcenia, w którym odnaleźć można następujące przedmioty: anatomia i histologia, materiałoznawstwo techniczno- dentystyczne, modelarstwo i rysunek, propedeutyka ortodoncji, technika protetyczna, fizjologia narządu żucia, technologia polimerów, konstrukcja protez stałych i ruchomych, historia stomatologii, biomechanika w technice dentystycznej, inżynieria warstwy wierzchniej, technika ortodontyczna, metodologia badań, technologia ceramiczna, mikrobiologia, propedeutyka chirurgii szczękowo- twarzowej, organizacja i zarządzanie pracownią technik dentystycznych, promocja zdrowia.

Techniki dentystyczne to kierunek oferujący solidną dawkę specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Dzięki zajęciom studenci potrafią wykonywać protezy stałe, ruchome i nietypowe oraz aparaty ortodontyczne zaprojektowane przez lekarza. Ponadto, umieją wykonywać naprawy uzupełnień protetycznych i aparatów ortodontycznych i wykazują się znajomością technologii wykonywania protez zębowych, szyn, czy ektoprotez stosowanych do rehabilitacji. Z tak bogatą wiedzą absolwenci Technik dentystycznych na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie znajdą zatrudnienie w pracowniach protetycznych, zakładach opieki zdrowotnej, firmach zajmujących się handlem materiałami i urządzeniami wykorzystywanymi do wykonawstwa elementów protetycznych.

Studia w Lublinie to szeroki wachlarz edukacyjnych możliwości i każdy zainteresowany zdobyciem wykształcenia znajdzie coś dla siebie. W zakresie omawianej przez nas dziedziny także. Wybierając Techniki dentystyczne należy zwrócić uwagę na uczelnię medyczną w tym mieście. Jakie ma Uniwersytet Medyczny w Lublinie opinie? Aneta, studentka Technik dentystycznych mówi:

„Studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie nie tylko dostarczają wiedzy. Uczą też dokładności, skrupulatności, wykonywania usług na najwyższym poziomie. Nigdy nie żałowałam swojej decyzji. Cieszę się, że obrałam właśnie taką drogę kształcenia.”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Techniki dentystyczne na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie:

Absolwent kierunku Techniki dentystyczne na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • fizjologii narządów żucia,
 • planowania i prowadzenia badań epidemiologicznych,
 • udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej,
 • organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia,
 • organizacji i zarządzania pracownią techniki dentystycznej,
 • wykonywania protez,
 • stosowania nowoczesnych technologii wykonawstwa aparatów ortodontycznych,
 • klasyfikowania zaburzeń ortodontycznych,
 • technologii odlewniczych w technice dentystycznej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Techniki dentystyczne:

Absolwent kierunku Techniki dentystyczne na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie może znaleźć zatrudnienie w:

 • pracowniach protetycznych,
 • zakładach opieki zdrowotnej,
 • firmach zajmujących się handlem materiałami i urządzeniami wykorzystywanymi do wykonawstwa elementów protetycznych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku techniki dentystyczne brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

biologia, chemia, fizyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Medyczny w Lublinie

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia medyczne wybrać

Studia na kierunku Techniki dentystyczne - wszystko co musisz wiedzieć

Studia medyczne w Lublinie

Uniwerystet Medyczny w Lublinie kierunki

Jakie są kierunki medyczne w Lublinie

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Stomatologicznym

Komentarze (0)