Techniki dentystyczne
Warszawa
POKAŻ
Studia na kierunku Techniki dentystyczne to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku techniki dentystyczne | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku techniki dentystyczne rozpocznie się 25 kwietnia 2024 r. i potrwa do 30 września 2024 r. | techniki dentystyczne - terminy rekrutacji >
Uczelnie
Studia na kierunku techniki dentystyczne możesz podjąć na 7 uczelniach publicznych oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | techniki dentystyczne - uczelnie >
W procesie rekrutacji na studia 2024/2025 na kierunku techniki dentystyczne najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, fizyka, matematyka.
*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).
W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku techniki dentystyczne brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, chemia. Sprawdzian zdolności manualnych: kandydat ma za zadanie, na podstawie otrzymanego gipsowego wzoru: odwzorować w plastelinie w skali 1:1 przedstawiony model (należy zachować wszystkie wgłębienia i detale); wykonać szkic odręczny w skali 1:1 na papierze formatu A4.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Ceny
W programie studiów na kierunku Techniki dentystyczne znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
1. Tryb studiów
Polskie ośrodki akademickie coraz częściej wzbogacają swoją ofertę kształcenia o studia w formie niestacjonarnej. Co prawda to wciąż kształcenie stacjonarne (dzienne) cieszy się największą popularnością (zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku / bezpłtane w uczelniach publicznych), ale coraz częściej studenci chcą rozwijać równolegle różne aktywności. Wtedy też studia zaoczne mogą przyjść z pomocą.
Studia na kierunku Techniki dentystyczne możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku techniki dentystyczne: anatomia i histologia, epidemiologii, historia stomatologii, technika ortodontyczna, materiałoznawstwo techniczno-dentystyczne.
W programie studiów na kierunku techniki dentystyczne znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Muszą oni opanować te treści niemal do perfekcji, ponieważ to pozwoli na zrozumienie dużo bardziej skomplikowanych zagadnień. Najważniejszy jednak będzie dla studentów tego kierunku rozwój umiejętności praktycznych. Praca technika dentystycznego ma bowiem charakter manualny, podczas której wykonywać będzie różnego rodzaju protezy szczękowe. W siatce programowej będzie można zatem odnaleźć przedmioty takie jak:
Technicy dentystyczni wchodzą w nieustanną interakcję ze swoimi klientami oraz pacjentami, którzy marzą, by cieszyć się nieskazitelnym uśmiechem. Oznacza to, że w tej pracy niezwykłą wartość posiadają kompetencje miękkie – umiejętność słuchania, empatia oraz chęć do dzielenia się swoim medycznym doświadczeniem.
Czego nauczysz się w ramach studiów na kierunku techniki dentystyczne? Studia kształcą w zakresie podstawowej wiedzy medycznej z zakresu anatomii i histologii, fizjologii narządu żucia, epidemiologii, zdrowia publicznego, ochrony środowiska czy kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Obca nie będzie Ci także wiedza w dziedzinie ekonomii i finansów w ochronie zdrowia, organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia czy organizacji i zarządzania pracownią techniki dentystycznej.
Program studiów zawiera też treści kierunkowe, które w pełni przygotują Ci do zawodu technika dentystycznego. Przykładowymi przedmiotami będzie: technika protetyczna, materiałoznawstwo ortodoncja, technologia odlewnicza czy konstrukcja protez.
Obecnie jednym z ciekawszych zawodów medycznych jest praca technika dentystycznego. Umożliwia ona wykonywania robót techniczno-dentystycznych.
Jest to na przykład przygotowywanie oraz obróbka protez w pracowni protetycznej. Kierunek stawia na połączenie wiedzy z zakresu nauk medycznych, a także umiejętności praktycznych, dlatego aplikujący na studia powinien być osobą posiadającą zdolności manualne oraz plastyczne.
Jeżeli zatem wpisujesz się w powyższy opis to techniki dentystyczne mogą być świetnym kierunkiem dla Ciebie!
5. Gdzie studiować Techniki dentystyczne
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek Techniki dentystyczne:
Studia na kierunku Techniki dentystyczne trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Studia na kierunku techniki dentystyczne dzielą się na dwa komplementarne cykle dydaktyczne. Podział ten obowiązuje na większości kierunków w Polsce.
Studenci swoją przygodę edukacyjną zaczynają od kształcenia I stopnia. Trwa ono trzy lata i jest czasem zdobywania podstawowych kompetencji zawodowych. Zakończenie nauki na tym stopniu wiąże się z otrzymaniem tytułu licencjata.
Osoby, które chcą kontynuować naukę, mogą się kształcić na studiach II stopnia. Trwają one dwa lata i mają charakter uzupełniający. Studenci podczas ich trwania przygotowują się także do obrony pracy dyplomowej, dzięki czemu uzyskają prestiżowy tytuł magistra.
Praca po studiach
Gdzie znajdziesz zatrudnienie jako absolwent kierunku techniki dentystyczne? Po ukończeniu studiów będziesz mógł pracować w zakładach opieki zdrowotnej lub w szkolnictwie po ukończeniu specjalności nauczycielskiej. Nic nie stoi także na przeszkodzie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Co więcej, będziesz mógł pracować w laboratoriach protetycznych czy firmach zajmujących się materiałami wykorzystywanymi w protetyce. Studia na kierunku techniki dentystyczne to na pewno możliwość znalezienia ciekawej pracy w zawodzie ze względu na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie.
Jeżeli zatem myślisz o pracy w medycynie to techniki dentystyczne mogą być świetnym początkiem Twojej przyszłej kariery zawodowej w tym zakresie!
Absolwent kierunku techniki dentystyczne znajdzie zatrudnienie w/jako:
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Techniki dentystyczne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia