Energetyka

Energetyka

Energetyka – Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie

Energetyka to dział nauki i techniki zajmujący się badaniem, pozyskiwaniem, przetwarzaniem, gromadzeniem, przesyłaniem oraz użytkowaniem różnych form i nośników energii. To także kierunek kształcenia, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Chcąc studiować go w stolicy Warmii i Mazur należy zwrócić uwagę na Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie, gdzie Energetyka prowadzona jest na studiach pierwszego stopnia.

Założeniem kształcenia jest pozyskanie podstawowej wiedzy z obszaru problematyki energetycznej, techniki cieplnej oraz nauk technicznych. Studenci poznają zagadnienia związane z ekologicznym wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii, zgłębiają zasady działania i eksploatacji w zakresie elektrowni i sieci energetycznych, urządzeń elektrycznych i maszyn elektrycznych, automatyki, układów zabezpieczeń, jak również zasady zrównoważonego rozwoju kraju.

Studia na kierunku Energetyka na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie charakteryzują się bogatym programem nauczania, na który składają się następujące przedmioty: chemia, fizyka, geometria z podstawami rysunku technicznego, materiały konstrukcyjne i eksploatacyjne dla energetyki, metrologia warsztatowa, miernictwo elektryczne i termowizja, ochrona środowiska w OZE, elektrotechnika, mechanika techniczna, termodynamika techniczna, automatyka, maszyny elektryczne, statystyka matematyczna, wymiana ciepła, chłodnictwo, gospodarka i prawo energetyczne, niekonwencjonalne źródła energii, podstawy konstrukcji maszyn, energetyka cieplna, przesyłanie energii elektrycznej.

Celem nauki na omawianym kierunku jest przygotowanie do samodzielnego formułowania, analizowania oraz rozwiązywania problemów inżynierskich z zakresu problematyki energetycznej, techniki cieplnej oraz nauk technicznych. Studia mają za zadanie przygotowanie inżyniera do wykorzystywania istniejących i projektowania nowych systemów informatycznych w obszarze energetyki. Z uzyskaną wiedzą absolwenci Energetyki na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie znajdą zatrudnienie w elektrowniach, elektrociepłowniach, firmach działających w branży energetyki źródeł odnawialnych, biurach projektowych, czy biurach konstrukcyjnych.

Dyscypliny związane z pozyskiwaniem i przetwarzaniem energii stają się coraz ważniejsze, a co za tym idzie kierunki kształcenia związane z tą problematyką cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Gdzie zdobyć wiedzę i umiejętności w tym zakresie? Jeśli chcemy studiować Energetykę w Olsztynie, to warto dowiedzieć się: jakie ma Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie opinie? Marcin, student Energetyki mówi:

„Uniwersytet Warmińsko- Mazurski to idealne miejsce dla osób, które rzeczywiście chcą zdobyć bardzo ważną wiedzę i mają poważne plany zawodowe. Na studiach rozwijane są umiejętności, dzięki którym każdy z nas będzie mógł rozwiązywać problemy, jakie stoją przed współczesnym światem.”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Energetykę na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie:

Absolwent kierunku Energetyka na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • posługiwania się procedurami numerycznymi,
 • stosowania grafiki inżynierskiej,
 • modelowania układów mechanicznych,
 • automatyki,
 • czytania rysunku technicznego,
 • materiałów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych,
 • zasad eksploatacji maszyn,
 • termodynamiki technicznej,
 • technologii maszyn energetycznych,
 • ochrony środowiska w energetyce i odnawialnych źródeł energii.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Energetyka:

Absolwent kierunku Energetyka na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie może znaleźć zatrudnienie w:

 • elektrowniach,
 • elektrociepłowniach,
 • firmach działających w branży energetyki źródeł odnawialnych,
 • biurach projektowych,
 • biurach konstrukcyjnych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku energetyka brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

chemia, fizyka i astronomia, geografia, informatyka, język obcy, matematyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie# MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Studia na kierunku Energetyka - wszystko co musisz wiedzieć

Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie kierunki

Jakie są kierunki inżynierskie i techniczne w Olsztynie

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Nauk Technicznych UWM Olsztyn

 

 

Komentarze (0)