Arteterapia

Arteterapia

Arteterapia

02.02.2022

Arteterapia – Uniwersytet Zielonogórski 2022

Studia na kierunku arteterapia na Uniwersytecie Zielonogórskim to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku arteterapia w UZ
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku arteterapia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania
 • wstęp do pedagogiki
 • wstęp do wiedzy o sztuce z elementami estetyki
 • wprowadzenie do współczesnych technik teatralnych
 • podstawy psychologii
 • emisja głosu

 

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać do stwierdzenia, że sztuka i obcowanie z nią rozwija, pomaga, przynosi ulgę. Nie trzeba prowadzić specjalistycznych badań by wiedzieć, że kontakt ze sztuką wywołuje emocje, porusza zmysły, rodzi konkretne reakcje. Dlatego powstała arteterapia, czyli terapia przez sztukę. Co ważne, pomaga ona nie tylko w przypadkach związanych z emocjami i wszystkim, co dzieje się w naszym środku, ale także doskonale sprawdza się w przypadkach czysto fizycznych. Brytyjski artysta Adrian Hill, uznawany za prekursora arteterapii, podkreślał, że najważniejszy w niej  jest swobodny proces twórczy, a efekt i jego walory artystyczne mają znaczenie drugorzędne. Cele arteterapii są tożsame z zadaniami współczesnej terapii pedagogicznej, koncentrującej się nie tylko na usprawnianiu zaburzonych funkcji, ale również na profilaktyce i działaniach wpływających na osobowościowe determinanty uczenia się. Jak może wyglądać arteterapia? Jakie przynosi efekty? Tego wszystkiego można dowiedzieć się wybierając studia w jej zakresie na Uniwersytecie Zielonogórskim.

 

Nabywane umiejętności

Kierunek Arteterapia oferowany przez Uniwersytet Zielonogórski zakłada pozyskanie szerokiej, interdyscyplinarnej wiedzy z obszarów nauk społecznych, nauk o zdrowiu i sztuki, zwłaszcza teatru i sztuk wizualnych. Studenci poznają zagadnienia z zakresu psychopatologii, ekspresji i psychologii twórczości, a także psychologicznych mechanizmów oddziaływań w terapii sztuką. Ponadto, uczą się gromadzić i przetwarzać informacje, poszerzać swoją wiedzę w obszarze metod pracy w terapii teatrem z elementami dramy oraz terapii wizualnej z różnymi grupami wiekowymi, jak również stosować działania artystyczne z zakresu sztuki teatru oraz sztuk wizualnych w terapii wybranych rodzajów zaburzeń o różnej etiologii, specyfice i wymiarze. Arteterapia na Uniwersytecie Zielonogórskim jest kierunkiem prowadzonym wyłącznie w trybie stacjonarnym.

Studia na kierunku Arteterapia na Uniwersytecie Zielonogórskim charakteryzują się bogatym programem nauczania, na który składają się następujące przedmioty: biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania, wstęp do pedagogiki, wstęp do wiedzy o sztuce z elementami estetyki, wprowadzenie do współczesnych technik teatralnych, podstawy psychologii, emisja głosu, historia wychowania i opieki, teoretyczne podstawy wychowania, podstawy rysunku, struktury i kompozycje wizualne, filozoficzne podstawy pedagogiki z etyką, podstawy socjologii, wprowadzenie do wiedzy o teatrze i estetyki sztuk performatywnych.

Arteterapia jest kierunkiem dostarczającym wielu umiejętności i kompetencji. Poprzez realizowany program studenci potrafią analizować zjawiska i procesy utrudniające rozwój psychospołeczny uczestnika procesu arteterapeutycznego, a także przygotować plan terapii indywidualnej i grupowej. Przygotowani zostają także do wykorzystywania potencjałów znaczeń zawartych w różnych tekstach kultury, odczytywania symboli zawartych w dziełach plastycznych i dramatycznych oraz samodzielnego, kreatywnego konstruowania takich tekstów w toku terapii. A gdzie mogą pracować absolwenci tego kierunku? Osoby, które ukończyły Arteterapię znajdą zatrudnienie w szkołach, placówkach oświatowych, instytucjach kultury, świetlicach terapeutycznych.

 

Opinie

Kiedy kierunek kształcenia został wybrany, należy zastanowić się nad konkretną szkołą wyższą. Zadanie to bywa niełatwe, dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie ma Uniwersytet Zielonogórski opinie? Edyta, studentka Arteterapii mówi:

„Studia na Uniwersytecie Zielonogórskim oceniłabym na 5+. To fantastyczna uczelnia, pełna wspaniałych ludzi, zarówno w gronie studentów, jak i wykładowców. Nauka sprawia ogromną przyjemność, a także poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wiem, że wszystko czego się nauczę będą mogła wykorzystać później w życiu zawodowym.”

 

 

STUDIA W ZIELONEJ GÓRZE - ważne informacje

Kierunki studiów w Zielonej Górze

Studia w Zielonej Górze

 

ARTETERAPIA - ważne informacje

Arteterapia studia Zielona Góra

Arteterapia studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Arteterapię na Uniwersytecie Zielonogórskim:

Absolwent kierunku Arteterapia na Uniwersytecie Zielonogórskim może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • psychologii twórczości,
 • doboru środków i metod pracy arteterapeutycznej,
 • analizy i interpretacji różnych wytworów kultury,
 • możliwości wykorzystywania arteterapii w rozwoju człowieka w cyklu życia zarówno w aspekcie biologicznym, jak i psychologicznym oraz społecznym.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Arteterapia:

Absolwent kierunku Arteterapia na Uniwersytecie Zielonogórskim może znaleźć zatrudnienie w:

 • szkołach,
 • placówkach oświatowych,
 • instytucjach kultury,
 • świetlicach terapeutycznych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Podstawą kwalifikacji jest rozmowa kwalifikacyjna oraz konkurs świadectw.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Zielonogórski

Komentarze (1)

H. odpowiedz

A ja na 5+ oceniam studia z arteterapii które ukończyłam rok temu na WSKZ. Nie trzeba studiowac az 3 lat, wystarcza 3 semestry :) generalnie uczelnia godna polecenia, a mam porownanie bo konczylam 3 kierunki na trzech roznych uczelniach.