Ratownictwo medyczne

Ratownictwo medyczne

Ratownictwo medyczne – Uniwersytet Zielonogórski

Wszyscy wiemy, jakie obowiązki wykonuje ratownik medyczny, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie cechy musi posiadać, aby prawidłowo te obowiązki wykonywał. Ratownik medyczny musi charakteryzować się spokojem, dobrą kondycją i sprawnością fizyczną, jak również odpornością i zarazem dużą wrażliwością na cierpienie, niesprawność i ból innych, oczekujących na pomoc. Cechy osobowości możemy rozwinąć u siebie sami, lecz odpowiednią wiedzę możemy nabyć wyłącznie na studiach. A gdzie? Na Uniwersytecie Zielonogórskim, w którym kierunek Ratownictwo medyczne prowadzony jest na studiach pierwszego stopnia.

Kierunek Ratownictwo medyczne realizowany na Uniwersytecie Zielonogórskim zakłada pozyskanie ogólnej wiedzy z zakresu nauk społecznych oraz specjalistycznej wiedzy i umiejętności z zakresu nauk medycznych, z naciskiem położonym na czynności ratunkowe wykonywane w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego u dorosłych i dzieci, niezależnie od ich przyczyny. Studenci uczą się oceniać stan pacjenta w celu ustalenia postępowania, układania pacjenta w pozycji właściwej dla rodzaju schorzenia lub odniesionych obrażeń, prowadzenia podstawowej i zaawansowanej resuscytacji krążeniowo- oddechowej, przywracania drożności dróg oddechowych, czy też wykonywania konikopunkcji przy braku możliwości wykonania intubacji. Ratownictwo medyczne na Uniwersytecie Zielonogórskim jest kierunkiem prowadzonym zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

Studia na kierunku Ratownictwo medyczne na Uniwersytecie Zielonogórskim charakteryzują się bogatym programem nauczania, na który składają się następujące przedmioty: biochemia z elementami diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologia z elementami parazytologii, anatomia, socjologia medycyny, prawo medyczne, ekonomia i zarządzanie w ochronie zdrowia, dydaktyka medyczna, kwalifikowana pierwsza pomoc, podstawowe zabiegi medyczne i techniki zabiegów medycznych, medyczne czynności ratunkowe, choroby wewnętrzne- badania fizykalne, farmakologia, medycyna katastrof, toksykologia, położnictwo i ginekologia, zdrowie seksualne.

Ratownictwo medyczne na Uniwersytecie Zielonogórskim jest kierunkiem, w ramach którego studenci pozyskują szeroką wiedzę i za sprawą realizowanych zajęć rozwijają różnorodne umiejętności. Po zakończeniu kształcenia powinni potrafić rozpoznawać stany nagłe, określać stopnie występującego zagrożenia dla życia lub zdrowia w przypadku awarii, katastrofy lub wypadku, zabezpieczyć osoby znajdujące się w miejscu awarii, wykonywać medyczne czynności ratunkowe, czy też pełnić ratowniczy nadzór medyczny nad poszkodowanymi i chorymi w miejscu zdarzenia i w czasie transportu. Co wiąże się z tak szerokimi umiejętnościami? Absolwenci omawianego przez nas kierunku powinni znaleźć zatrudnienie w zespołach ratownictwa medycznego, centrach powiadamiania ratunkowego, lotniczym pogotowiu ratunkowym i szpitalnym oddziale ratunkowym.

Studia w Zielonej Górze to temat długi i szeroki. Edukacyjna mapa miasta jest niezwykle obszerna i dlatego niektórzy kandydaci na studia mają kłopoty z podjęciem ostatecznej decyzji związanej ze swoim kształceniem. Jeśli postanowimy studiować Ratownictwo medyczne, to musimy skierować swoją uwagę na omawianą szkołę wyższą. Jakie ma Uniwersytet Zielonogórski opinie? Paweł, student Ratownictwa medycznego mówi:

„Studia powinny być okresem wytężonej nauki, ale także czasem przyjemnym, spędzanym w gronie ciekawych ludzi. Wybrałem Uniwersytet Zielonogórski, aby połączyć wszystko w jedną całość. Uczę się, zdobywam wiedzę i umiejętności, ale także spędzam czas aktywnie, z fajnymi ludźmi. „

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Ratownictwo medyczne na Uniwersytecie Zielonogórskim:

Absolwent kierunku Ratownictwo medyczne na Uniwersytecie Zielonogórskim może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • ogólnej budowy ciała człowieka,
 • określania rodzajów i stopni zagrożeń cywilizacyjno- środowiskowych w ujęciu globalnym, krajowym i lokalnym,
 • resuscytacji poszkodowanych w urazach,
 • zapewniania opieki medycznej ekipom ratowniczym podczas akcji ratowniczych,
 • ustalania kolejności udzielania poszkodowanym ratowniczych świadczeń zdrowotnych i ewakuacji, w zależności od ich stanu ogólnego, rodzaju i stopnia odniesionych obrażeń oraz warunków w miejscu zdarzenia,
 • wykonywania medycznych czynności ratunkowych w miejscu i w warunkach katastrof, awarii i wypadków,
 • zabezpieczania funkcji życiowych osób nieprzytomnych,
 • pełnienia ratowniczego nadzoru medycznego nad poszkodowanymi i chorymi w miejscu zdarzenia i w czasie transportu.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Ratownictwo medyczne:

Absolwent kierunku Ratownictwo medyczne na Uniwersytecie Zielonogórskim może znaleźć zatrudnienie w:

 • zespołach ratownictwa medycznego,
 • centrach powiadamiania ratunkowego,
 • lotniczym pogotowiu ratunkowym,
 • szpitalnym oddziale ratunkowym.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku ratownictwo medyczne brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

biologia, chemia, fizyka, geografia, język obcy, matematyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Zielonogórski# MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia medyczne wybrać

Studia na kierunku Ratownictwo medyczne - wszystko co musisz wiedzieć

Uniwersytet Zielonogórski kierunki

Jakie są kierunki medyczne w Zielonej Górze

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu UZ

Komentarze (0)