Wokalistyka

Wokalistyka

Wokalistyka

04.02.2022

Wokalistyka – Akademia Sztuki w Szczecinie 2022

Studia na kierunku wokalistyka w Akademii Sztuki w Szczecinie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku wokalistyka w AS SZCZECIN
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 4 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku wokalistyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • język włoski
 • zasady muzyki
 • rytmika
 • nauka o muzyce
 • historia muzyki
 • kształcenie słuchu
 • ruch sceniczny
 • czytanie głosem partii wokalnych
 • wiedza o teatrze

 

Przyciąganie uwagi głosem to umiejętność, o której marzy niezliczona ilość osób. Niestety, nie każdy może posiąść tę zdolność, ponieważ w kontekście sprawności wokalnych liczą się różne elementy, począwszy od talentu, na wrażliwości i słuchu muzycznym kończąc. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, iż kształcenie umiejętności wokalnych to ciężka praca, również fizyczna, ponieważ wymaga odpowiedniego funkcjonowania konkretnych partii ciała. Co niektórzy porównują naukę śpiewu do ćwiczeń na siłowni i przyznać trzeba, iż trudno się z takim porównaniem nie zgodzić. O czym marzą kandydaci na studia wokalne? O występach na scenach La Scali i Carnegie Hall? Jaki kierunek może przybliżyć ich do realizacji tych planów? Wokalistyka realizowana w Akademii Sztuki w Szczecinie, prowadzona na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Kierunek Wokalistyka oferowany przez Akademię Sztuki w Szczecinie zakłada pozyskanie pełnej sprawności technicznej i artystycznej, zarówno w sferze wokalistyki, jak i ogólniej w sferze muzycznej. Studenci uczą się interpretowania dzieł muzycznych, technik wokalnych, wymowy scenicznej. Ponadto, nabywają umiejętności analizy i oceny dzieła muzycznego, realizacji własnych koncepcji artystycznych, jak również umiejętności aktorskich potrzebnych do emocjonalnego wyrażania utworu muzycznego. Kształcenie prowadzić ma do pracy scenicznej, estradowej i koncertowej. Wokalistyka w Akademii Sztuki w Szczecinie jest kierunkiem realizowanym wyłącznie w trybie stacjonarnym.

 

Nabywane umiejętności

Studia na kierunku Wokalistyka w Akademii Sztuki w Szczecinie charakteryzują się bogatym programem kształcenia, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak: język włoski, zasady muzyki, rytmika, nauka o muzyce, historia muzyki, kształcenie słuchu, ruch sceniczny, czytanie głosem partii wokalnych, wiedza o teatrze, podstawy gry aktorskiej, dykcja i interpretacja tekstu, chór kameralny, psychofizjologia zawodu muzyka, lektorat języka francuskiego, literatura muzyczna, harmonia, historia kultury, fonetyka języka rosyjskiego, zagadnienia wykonawcze muzyki dawnej, analiza dzieła muzycznego.

Wokalistyka w Akademii Sztuki w Szczecinie przygotowuje głównie do pracy solistycznej. Ale aby ją rozpocząć należy przejść długą drogę kształcenia. W toku studiów studenci uczą się rozpoznawania zjawisk dźwiękowych w zakresie melodycznym, harmonicznym i kolorystycznym, posługiwania się zapisem nutowym, samodzielnego odczytywania partytur. Poznają zasady analizy struktury formalnej dzieła muzycznego, interpretacji repertuaru wokalnego i wokalno- instrumentalnego, czy też podejmowania działań artystycznych z innymi wykonawcami. Absolwenci omawianego kierunku mogą pochwalić się szerokim wachlarzem umiejętności, które mogą wykorzystać w pracy zawodowej w teatrach operowych, teatrach muzycznych, czy też zespołach oratoryjnych.

 

Opinie

Czy osoby planujące podjąć studia muzyczne mają twardy orzech do zgryzienia? Prawdą jest, że nie wszystkie ośrodki akademickie oferują kształcenie w tej przestrzeni sztuki, a jeśli tak, to nie zawsze w ofertach dydaktycznych znajduje się wokalistyka. Warto zatem zwrócić uwagę na Szczecin i uczelnię, która kształci właśnie w tym zakresie. Jakie ma Akademia Sztuki w Szczecinie opinie? Marta, studentka Wokalistyki mówi:

„Wokalistyka była moim marzeniem od czasów nastoletnich. Wiedziałam, że tylko tym chcę się zająć. Szukałam więc najlepszego dla siebie miejsca; uczelni idealnej do rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Wybrałam Akademię Sztuki w Szczecinie i nigdy nie zamieniłabym tej uczelni na inną. To istna kuźnia talentów.”

 

 

STUDIA W SZCZECINIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Szczecinie

Studia w Szczecinie

 

 

WOKALISTYKA - ważne informacje

Wokalistyka studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Wokalistykę w Akademii Sztuki w Szczecinie:

Absolwent kierunku Wokalistyka w Akademii Sztuki w Szczecinie może posiadać wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • rozróżniania zjawisk muzycznych charakteryzujących poszczególne epoki,
 • czytania nut a vista,
 • analizy dzieła muzycznego,
 • interpretacji repertuaru wokalnego i wokalno- instrumentalnego,
 • kreowania właściwej stylistyki wykonywanych dzieł,
 • posługiwania się techniką gry aktorskiej,
 • ekspresji artystycznej,
 • samodzielnej pracy artystycznej solowej i zespołowej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Wokalistyka:

Absolwent kierunku Wokalistyka w Akademii Sztuki w Szczecinie może znaleźć zatrudnienie między innymi w:

 • teatrach operowych,
 • teatrach muzycznych,
 • zespołach oratoryjnych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia brane są wyniki egzaminów wstępnych.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą kwalifikacji na studia II stopnia jest wynik egzaminu wstępnego.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Akademia Sztuki w Szczecinie

Komentarze (0)