Teatrologia

Teatrologia

Teatrologia

Artykuł archiwalny

Kierunek może nie być dostępny w ofercie uczelni. Informację należy zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Gdański

Teatrologia – Uniwersytet Gdański

Teatrologię możemy określić mianem nauki, która rozbiera teatr na czynniki pierwsze. Przedmiotem jej badań jest widowisko teatralne w różnych aspektach, jak również rozwój konwencji inscenizacyjnych, aktorskich i scenograficznych. To dyscyplina dla tych, którzy nie tylko lubią chodzić do teatru, ale także chcą poznać cały jego organizm. Na chętnych czeka Uniwersytet Gdański.

Kierunek Teatrologia na Uniwersytecie Gdańskim stanowi kontynuację Wiedzy o teatrze. Kształcenie dostarcza wiedzy historycznej i teoretycznej na temat teatru i dramatu i oferuje oryginalny i przekrojowy kurs poświęcony rozmaitym formom i tradycjom widowiskowo-dramaturgicznym, połączony z obszernym blokiem zajęć warsztatowych. Najistotniejszym założeniem nauki na tym kierunku jest pozyskanie szerokiej wiedzy i różnorodnych umiejętności, umożliwiających zawodowe zajmowanie się teatrem na polu dramaturgii, krytyki teatralnej, dokumentacji teatralnej, promocji i animacji życia teatralnego, a także edytorstwa ukierunkowanego na prace z zakresu teatru. Teatrologia na Uniwersytecie Gdańskim jest kierunkiem realizowanym wyłącznie w trybie stacjonarnym.

Studia na kierunku Teatrologia na Uniwersytecie Gdańskim obejmują między innymi takie przedmioty jak: warsztat dramaturgiczny, warsztat krytyki teatralnej, podstawy edytorstwa i redakcji tekstu, historia gatunków dramatycznych, historia konwencji scenicznych, przeobrażenia dramatu najnowszego, teatr muzyczny, teatr ruchu, metodologia badań teatralnych, teoria dramatu, teatr radiowy.

A co po studiach? Absolwenci Teatrologii na Uniwersytecie Gdańskim mogą znaleźć zatrudnienie w teatrach, instytucjach kultury, prasie teatralnej i kulturalnej, archiwach artystycznych, a także wydawnictwach zajmujących się wydawaniem publikacji z dziedziny humanistyki. Ukończenie studiów otwiera także możliwość zajęcia się krytyką artystyczną i szeroko pojętą popularyzacją kultury teatralnej, jak również pracy w roli kierownika literackiego.

Teatrologią powinni być zainteresowani sympatycy teatru oraz różnorodnych przejawów sztuki scenicznej. Kształcenie na tym kierunku nie tylko przybliża do świata artystycznego, ale także prowadzi do wykonywania w jego przestrzeni obowiązków zawodowych. Osoby planujące naukę powinny poznać uczelnię, która oferuje ten kierunek. Jakie ma Uniwersytet Gdański opinie? Kamila, studentka Teatrologii mówi:

„Zawsze chciałam pracować w teatrze, ponieważ to miejsce wyjątkowe, magiczne. Interesuje mnie wszystko to, co dzieje się przed spektaklem. Cała otoczka i praca od samego początku nad sztuką. Dlatego wybrałam studia na Uniwersytecie Gdańskim, ponieważ studiując Teatrologię można poznać działalność teatru od podszewki.”

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Teatrologię na Uniwersytecie Gdańskim:

Absolwent kierunku Teatrologia na Uniwersytecie Gdańskim posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • teorii dramatu,
 • teatru rosyjskiego i francuskiego,
 • warsztatu dramaturgicznego,
 • warsztatu dokumentacji teatralnej,
 • teatru Dalekiego Wschodu,
 • warsztatu krytyki teatralnej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Teatrologia:

Absolwent kierunku Teatrologia na Uniwersytecie Gdańskim znajdzie zatrudnienie między innymi w:

 • teatrach,
 • instytucjach kultury,
 • prasie teatralnej i kulturalnej,
 • archiwach artystycznych,
 • wydawnictwach.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Gdański

Komentarze (0)