Studia artystyczne Trójmiasto

Studia artystyczne Trójmiasto

Studia artystyczne Trójmiasto

Największy wybór studiów

artystycznych w Trójmieście

Odkryj kierunki artystyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Studia artystyczne Gdańsk | Gdynia | Sopot

Artysta. Któż to taki? Według słownika języka polskiego, artystą jest osoba uprawiająca jakąś dziedzinę sztuki. Zatem, czy uprawiania jakiejś dziedziny sztuki można się nauczyć? Studia artystyczne w Gdańsku i Gdyni służą, między innymi, rozwijaniu pasji, budowaniu warsztatu, wytyczaniu dróg i jasnej kreacji samego siebie. Gdańsk to idealna przestrzeń do rozpoczęcia studiów artystycznych. To tutaj, w jednym miejscu, znajdziecie zabytki architektury gotyckiej, budowli renesansowych, budynków manierystycznych i barokowych kamienic. To tutaj znajduje się jeden z najważniejszych polskich teatrów, czyli Teatr Wybrzeże.

To tutaj odbywają się ważne wydarzenia artystyczne i festiwale, do grona których zaliczyć można chociażby Festiwal Szekspirowski, Solidarity Of Arts, Gdańsk dźwiga muzę, czy Gdańskie Noce Jazsowe. Poza tym, to z tego miasta pochodzi grono uznanych artystów: Gunter Grass, Krzysztof Kolberger, Leszek Możdżer, Grażyna Łobaszewska, Wojciech Mazolewski, Krzysztof Majchrzak, czy Tymon Tymański.

Studia artystyczne w Gdańsku są dla tych, którzy chcą pozostawić na Ziemi namacalny znak swojej obecności. Barwne miasto z Neptunem to początek zanurzania się w kolorowym morzu ekspresji artystycznej i rzece pomysłów na wywrócenie świata sztuki do góry nogami. Sprawdź jaka oferta studiów artystycznych czeka na Ciebie w stolicy województwa pomorskiego!

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE SĄ STUDIA ARTYSTYCZNE

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

KIERUNKI ARTYSTYCZNE W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE

grafika
teatrologia
Rozwiń

Rekrutacja i wymagania na studia artystyczne

Rekrutacja na studia artystyczne znacznie odbiegają od znanych procesów rekrutacyjnych. Mniejszą wartość, a w niektórych przypadkach w ogóle wartości nie mają punkty zdobyte w konkursie świadectw, bo takich konkursów po prostu nie ma. Kandydat na studia artystyczne musi wykazać się zupełnie innymi umiejętnościami, wiedzą, która praktycznie nie istnieje w polskich szkołach i tym „czymś”, co skupi uwagę komisji rekrutacyjnej.

Każda uczelnia artystyczna jest inna i stawia kandydatom inne wymagania. Na przykład, jeśli marzy ktoś o zostaniu drugim Jerzym Maksymiukiem albo Leopoldem Stokowskim to musi przejść egzamin złożony z dwóch etapów, z czego w pierwszym jego zadaniem będzie dyrygowanie przygotowanym utworem, rozmowa, oraz pisemny egzamin z zakresu kształcenia słuchu, a w drugim etapie przygotowanie trzech zróżnicowanych stylistycznie utworów na fortepian, bądź inny instrument.

Nabór na studia artystyczne, a zatem także nabór na studia artystyczne w Gdańsku i Gdyni opierają się na konkursie złożonych teczek z pracami kandydata. W zależności od kierunku mogą to być rysunki, fotografie, szkice projektowe. Ważne jest, aby pokazać cząstkę samego siebie, własne spojrzenie i przedstawić innym swoją interpretację świata.

szczegółowe wymagania na uczelniach

STUDIA ARTYSTYCZNE W GDAŃSKU | GDYNI | SOPOCIE - PODYPLOMOWE

Praca po studiach artystycznych

Niestety, ukończenie studiów artystycznych nie jest równoznaczne z otrzymaniem pracy w wyuczonym zawodzie. W rejonie kształcenia artystycznego i związanego z nią pracy nie ma rzeczy pewnych. Wiadome jest to, że tylko procent absolwentów kierunków artystycznych pracuje w swoim zawodzie, a jeszcze mniejsza ich ilość osiąga sukces, o którym od tak dawna marzyli.

Wszystko, jak zwykle, posiada wady i zalety. Artysta to człowiek wolny, czyli nie skrępowany umowami, czasem pracy, wyznaczonym pojedynczym urlopem. Zatrudnia sam siebie, niezależnie od tego czy trudni się malarstwem, rzeźbą, czy muzyką. Wadą takiej egzystencji zawodowej bywa brak stabilności, zwłaszcza finansowej. Wtedy wielu młodych ludzi, myślących w przeszłości o byciu artystą staje się rzemieślnikami, zapominając o ideałach i definicji słowa artysta.

Chcąc być blisko sfery artystycznej, absolwenci studiów artystycznych mogą znaleźć zatrudnienie w ośrodkach kultury, szkołach, biurach projektowych, studiach graficznych, agencjach reklamowych, bądź nawiązać współpracę z twórcami filmowymi i na potrzeby produkcji złączyć z nimi artystyczne siły.

WARTO WIEDZIEĆ

 


AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH W GDAŃSKU STUDIA ARTYSTYCZNE

Na studia artystyczne w Gdańsku i Gdyni zaprasza Akademia Sztuk Pięknych. Państwowa uczelnia, założona w 1945 roku, w Sopocie, przeniesiona do stolicy Pomorza dziewięć lat później. Akademia prowadzi naukę na wiele kierunkach. W ich gronie znajdują się m.in.:

Dla tych, którzy są zainteresowani podjęciem nauki na studiach III- stopnia, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku ma do zaoferowania dwa kierunki w dziedzinie sztuk plastycznych:

 


AKADEMIA MUZYCZNA IM. STANISŁAWA MONIUSZKI W GDAŃSKU STUDIA ARTYSTYCZNE

Drugą państwową uczelnią artystyczną na terenie Gdańska jest Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki. Podobnie do ASP, założona w Sopocie w 1947 roku, przeniesiona do Gdańsk w 1966. Uczelnia prowadzi naukę na czterech wydziałach, między innymi na następujących kierunkach:

Dla chcących podjąć naukę na studiach podyplomowych, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku także przygotowała wartą uwagi ofertę kształcenia:

 


UNIWERSYTET GDAŃSKI STUDIA ARTYSTYCZNE

W Trójmieście znajdują się dwie wyższe uczelnie artystyczne- Akademia Sztuk Pięknych oraz Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki. Na Uniwersytecie Gdańskim możecie podjąć naukę na kierunku, który w teorii zgłębia nurty artystyczne, a jest to Historia sztuki, prowadzona na Wydziale Historycznym.

 


GDAŃSKA SZKOŁA WYŻSZA STUDIA ARTYSTYCZNE

Niepubliczna uczelnia, Gdańska Szkoła Wyższa, oferuje kandydatom kierunek pod nazwą Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Są to studia I- stopnia, czyli licencjackie, bez wyboru specjalności.

 


GDYŃSKA SZKOŁA FILMOWA STUDIA ARTYSTYCZNE

W położonej po sąsiedzku Gdyni znajduje się Gdyńska Szkoła Filmowa, czyli policealne studium filmowe, oferujące 2-letnie kursy, zapoznające słuchaczy w branżą filmową.

 


SOPOCKA SZKOŁA WYŻSZA STUDIA ARTYSTYCZNE

Niepubliczna uczelnia, Sopocka Szkoła Wyższa oferuje kształcenie na studiach I- stopnia, na kierunku Architektura wnętrz.

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)