1. Typ i tryb studiów
Kierunek teatrologia jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. To rozwiązanie jest skierowane do osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku Teatrologia możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk humanistycznych i artystycznych.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku teatrologia: teatr tańca, antropologia i estetyka ruchu, teatr i sztuki wizualne, teatr lalki, maski i materii, polityczność teatru i sztuki.
Studenci kierunku teatrologia będą mieli okazję zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu historii i teorii teatru. Ponadto dowiedzą się więcej na temat przemian zachodzących w teatrze na przestrzeni epok oraz poznają różnorodne formy i tradycje widowiskowo-dramaturgiczne.
Program kształcenia zakłada realizacje wielu interesujących i zarazem rozwijających przedmiotów, tematycznie powiązanych z powyższymi zagadnieniami. Oto wybrane z nich:
-
Przemiany tradycji teatru
-
Teatr we współczesnej myśli humanistycznej
-
Zagadnienia narracji filmowej: teatr a film
-
Współczesne style inscenizacyjne i aktorskie
3. Nabywane umiejętności
Osoby, które aplikują na kierunek teatrologia, wykształcą szereg cennych umiejętności praktycznych i zdobędą niezwykle istotne kwalifikacje zawodowe. Przede wszystkim poznają zasady dokonywania analizy i interpretacji sztuk teatralnych.
Ponadto rozwiną zdolności z zakresu krytyki teatralnej praz edytorstwa prac o tematyce związanej z teatrem. Studenci zyskają także umiejętność podejmowania działań na rzecz promocji tej formy sztuki.
4. Dla kogo ten kierunek
Teatr to dziedzina sztuki o bardzo bogatej historii, której początków należy szukać już w starożytnej Grecji, gdzie odbywały się Wielkie Dionizje, które były prekursorem teatru greckiego.
Widowiska teatralne zmieniały ewoluowały na przestrzeni epok, zmieniając swoją formę, sposób wypowiedzi oraz cel. Kamieniami milowymi w historii tej formy artystycznej było pojawienie się twórczości Szekspira oraz teatru elżbietańskiego, a także Wielka Reforma z XIX wieku, kiedy to narodził się tatr realistyczny.
Tak naprawdę o historii tej jednej z najstarszych sztuk można opowiadać godzinami i nieustannie odkrywać nowe, zaskakujące informacje i fakty. Dziedziną, która zajmuje się zgłębianiem tej wiedzy jest teatrologia-nauka o teatrze zapoczątkowana na początku XX wieku.
Choć od jej założenia minęło już sporo czasu, to nadal studia związane z tym obszarem cieszą się dużą popularnością i są chętnie wybierane przez studentów o zainteresowaniach artystycznych, chcących związać z nimi swoją zawodową przyszłość.
Jeżeli ty także pasjonujesz się teatrem i chciałbyś rozwijać się z tym kierunku, to wybierz studia teatrologiczne!
5. Gdzie studiować Teatrologię
Jakie uczelnie w Polsce oferują kierunek Teatrologia: