TEATROLOGIA studia – kierunek studiów

Dla kogo ten kierunek

Teatr to dziedzina sztuki o bardzo bogatej historii, której początków należy szukać już w starożytnej Grecji, gdzie odbywały się Wielkie Dionizje, które były prekursorem teatru greckiego. Widowiska teatralne zmieniały ewoluowały na przestrzeni epok, zmieniając swoją formę, sposób wypowiedzi oraz cel. Kamieniami milowymi w historii tej formy artystycznej było pojawienie się twórczości Szekspira oraz teatru elżbietańskiego, a także Wielka Reforma z XIX wieku, kiedy to narodził się tatr realistyczny.

Tak naprawdę o historii tej jednej z najstarszych sztuk można opowiadać godzinami i nieustannie odkrywać nowe, zaskakujące informacje i fakty. Dziedziną, która zajmuje się zgłębianiem tej wiedzy jest teatrologia-nauka o teatrze zapoczątkowana na początku XX wieku. Choć od jej założenia minęło już sporo czasu, to nadal studia związane z tym obszarem cieszą się dużą popularnością i są chętnie wybierane przez studentów o zainteresowaniach artystycznych, chcących związać z nimi swoją zawodową przyszłość. Jeżeli ty także pasjonujesz się teatrem i chciałbyś rozwijać się z tym kierunku, to wybierz studia teatrologiczne!

 

 

Czego nauczysz się podczas studiów na kierunku teatrologia?

 

 

Ze względu na niezwykle bogaty i interdyscyplinarny program studiów będziesz miał szansę rozwinąć się na wielu płaszczyznach i pogłębić swoją wiedzę z obszaru kilku dziedzin wiedzy bezpośrednio związanych z teatrem. W ofercie studiów przewidziano wiele interesujących wykładów oraz warsztatów, na których dowiesz się więcej o historii oraz teorii teatru.

Jako student poznasz najważniejsze tradycje teatralne i zaznajomisz się ze zmianami i reformami zachodzącymi w tej dziedzinie sztuki. Ponadto, kadra akademicka nauczy Cię zasad tworzenia tekstów krytycznych i odpowiedniego edytowania tekstów dramatycznych. Uzyskaną wiedzę teoretyczną wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, które zrealizujesz w wybranym przez siebie miejscu.

 

 

Jaka praca po tym kierunku?

 

 

Jako absolwent tego niezwykle interesującego i prestiżowego kierunku studiów będziesz miał wszechstronną wiedzę z obszaru teorii, historii teatru oraz innych, ważnych aspektów powiązanych z tą dyscypliną. Uzyskane kompetencje i gruntowne wykształcenie teatrologiczne umożliwi Ci znalezienie atrakcyjnej i perspektywicznej pracy w wielu ciekawych branżach. Przede wszystkim będziesz kompleksowo przygotowany do podjęcia zatrudnienia w teatrach oraz innych instytucjach kultury.

Równie ciekawą opcją może być związanie swojej przyszłości ze specjalistycznymi wydawnictwami lub redakcjami czasopism, poświęconych dziedzinie artystycznej, jaką jest teatr. Ponadto, idealnie odnajdziesz się w zawodzie krytyka teatralnego lub recenzenta, a także będziesz miał wszelkie kwalifikacje do pracy na stanowisku dramaturga oraz kierownika literackiego. Dodatkowo, po ukończeniu studiów drugiego stopnia możesz kontynuować naukę na studiach doktoranckich i rozważyć rozpoczęcie działalności naukowej.

 

WAŻNE TEMATY

JAKIE PRZEDMIOTY ZDAWAĆ NA MATURZE?

Aby zostać studentem teatrologii powinieneś przedstawić dyplom ukończenia studiów wyższych z zakresu pokrewnych dyscyplin naukowych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK TEATROLOGIA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

UCZELNIE, GDZIE TEATROLOGIA JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Specjalności na kierunku kulturoznawstwo

Specjalności na kierunku kulturoznawstwo

Specjalności na kierunku filologia polska

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA NA KIERUNKU TEATROLOGIA

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Nic nie znaleziono

Zobacz inne kierunki Artystyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

WIEDZA, JAKĄ ZDOBĘDZIESZ PODCZAS STUDIÓW NA KIERUNKU TEATROLOGIA:

 • wiedza z zakresu historii teatru
 • wiedza z zakresu teorii teatru
 • znajomość różnych tradycji teatralnych
 • wiedza z zakresu krytyki teatralnej
 • umiejętność redagowania i edytowania tekstów dramatycznych
 • umiejętność praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy teoretycznej

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

TEATROLOGIA STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

TEATROLOGIA STUDIA II STOPNIA

JAKA PRACA, CZYLI GDZIE BĘDZIESZ PRACOWAŁ PO UKOŃCZENIU STUDIÓW NA KIERUNKU TEATROLOGIA:

 • wydawnictwa
 • redakcje czasopism teatralnych
 • krytyk teatralny
 • recenzent
 • kierownik literacki
 • dramaturg
 • instytucje kultury, w tym teatr
 • sekretarz literacki
 • redaktor

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU TEATROLOGIA

Komentarze (0)