Filologia rumuńska

Filologia rumuńska

Filologia rumuńska

27.01.2022

Filologia rumuńska – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 2022

Studia na kierunku filologia rumuńska na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku filologia rumuńska w UAM
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym). Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Język rumuński jest jedynym językiem wschodnioeuropejskim, który należy do grupy języków romańskich, co w praktyce oznacza, że w pewnych elementach zbliżony jest na przykład do języka włoskiego. Rumuński wywodzi się z łaciny ludowej, która zaczęła obowiązywać w jednej z krain Imperium Rzymskiego już w pierwszych wiekach naszej ery. Język rozwijał się przez stulecia, a także mieszał z takimi językami jak turecki, węgierski, czy grecki. Aby poznać bliżej zarówno język rumuński, jak i całą Rumunię należy udać się na studia. Na zainteresowanych czeka Filologia rumuńska, która realizowana jest na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kształcenie na kierunku Filologia rumuńska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu umożliwia pozyskanie szerokiej wiedzy z zakresu języka, literatury, kultury i historii. Studenci nabywają umiejętności w zakresie języka rumuńskiego oraz wykorzystania ich w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego. Ponadto, zapoznają się z procesami kształtowania się języka rumuńskiego, jego stanem aktualnym i historią, a także różnorodnością literatury i kultury rumuńskiej.

 

Program studiów i przedmioty

Studia na kierunku Filologia rumuńska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu charakteryzują się bogatym programem kształcenia, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:

 • praktyczna nauka języka rumuńskiego,
 • historia Rumunii,
 • Rumunia współczesna,
 • łacina,
 • gramatyka opisowa języka rumuńskiego,
 • historia literatury rumuńskiej,
 • gramatyka kontrastywna polsko- rumuńska,
 • teoria tłumaczenia,
 • przekład literacki

 

Nabywane umiejętności

Studenci kierunku Filologia rumuńska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nabywają umiejętności między innymi w zakresie posługiwania się językiem rumuńskim, samodzielnego zdobywania wiedzy z wykorzystaniem słowników, leksykonów oraz innych tradycyjnych i multimedialnych źródeł informacji, oceniania zjawisk i procesów językowych i literackich. Uczą się analizować przyczyny i przebieg konkretnych zjawisk literackich, językowych i kulturowych, a także ich wzajemne powiązanie i przenikanie się, jak również posługiwać się teoriami z zakresu języka i literatury, paradygmatami badawczymi w typowych sytuacjach społecznych i językowych.

 

Praca po studiach

Jaką drogę można obrać po zakończeniu nauki? Absolwenci Filologii rumuńskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w biurach tłumaczeń, szkołach językowych, sektorze usług turystycznych.

 

Opinie

Kierunki studiów w Poznaniu tworzą razem szeroką przestrzeń możliwości edukacyjnych. Swoje miejsce odnajdą także ci, którzy pragną pozyskać szeroką wiedzę o Rumunii oraz jej języku. Którą uczelnię wybrać? Która oferuje ciekawy program i gwarantuje pozyskanie najwyższej jakości wykształcenia? Zbierając wszystkie pytania, można postawić jedno: jakie ma Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opinie? Michalina, studentka Filologii rumuńskiej mówi:

„Filologia rumuńska to bardzo ciekawy kierunek, na dodatek dość niszowy. Odnalazłam go na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, czyli w uczelni, która proponuje dosłownie naukę we wszystkich dyscyplinach.”

 

 

STUDIA W POZNANIU - ważne informacje

Kierunki studiów w Poznaniu

Studia w Poznaniu

 

 

FILOLOGIA RUMUŃSKA - ważne informacje

Filologia rumuńska studia

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Filologię rumuńską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza:

Absolwent kierunku Filologia rumuńska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • historii Rumunii,
 • historii literatury rumuńskiej,
 • wyszukiwania, analizowania i selekcjonowania informacji,
 • rozpoznawania i oceniania zjawisk i procesów językowych,
 • analitycznej i krytycznej interpretacji tekstu.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Filologia rumuńska:

Absolwent kierunku Filologia rumuńska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu znajdzie zatrudnienie między innymi w:

 • biurach tłumaczeń,
 • szkołach językowych,
 • sektorze usług turystycznych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku filologia rumuńska brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

język obcy, język polski

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Komentarze (0)