Prawo ochrony zdrowia

Prawo ochrony zdrowia

Artykuł archiwalny

Kierunek może nie być dostępny w ofercie uczelni. Informację należy zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Łódzki

Prawo ochrony zdrowia – Uniwersytet Łódzki rekrutacja 2022/2023

Ochrona zdrowia, tak jak inne elementy naszego życia, musi być uregulowana i jasno określona pod względem prawnym. Muszą istnieć zapisy, które mówią w jaki sposób powinna funkcjonować, jaką działalność powinna prowadzić, jakie prawa i obowiązki mają ci, którzy pracują w jej strukturach. Prawo w ochronie zdrowia to zagadnienie, które często poddawane jest dyskusjom. Z jednej strony prawo do ochrony zdrowia jest prawem każdego obywatela, a z drugiej strony nie trzeba być specjalistą i znawcą tematu, aby wiedzieć, że rodzimy system zdrowotny nie zawsze funkcjonuje tak, jak powinien. O czym dokładnie mówi prawo ochrony zdrowia? Ukierunkowane jest wyłącznie na pracowników służby zdrowia, czy na pacjentów również? Tego dowiedzą się ci, którzy wybiorą studia na Uniwersytecie Łódzkim.

Kształcenie na kierunku Prawo ochrony zdrowia na Uniwersytecie Łódzkim umożliwia pozyskanie wiedzy na temat prawnych uwarunkowań funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Studenci zaznajamiają się z normami i regułami prawnymi, organizacyjnymi, zawodowymi i etycznymi, które organizują struktury i instytucje publiczne i społeczne w przestrzeni ochrony zdrowia. Poznają zasady funkcjonowania podmiotów leczniczych, zasady zarządzania nimi oraz zatrudniania pracowników, techniki pozyskiwania i przetwarzania danych medycznych, zasady kontroli i nadzoru w działalności leczniczej.

 

Program studiów i przedmioty

Studia na kierunku Prawo ochrony zdrowia na Uniwersytecie Łódzkim oparte są na programie, w którym widnieją między innymi takie przedmioty jak:

  • medyczne prawo cywilne,
  • medyczne prawo karne,
  • administracja ochrony zdrowia,
  • medyczne prawo pracy,
  • zamówienia publiczne w ochronie zdrowia,
  • postępowania cywilne w ochronie zdrowia,
  • etyka zawodów medycznych,
  • kontraktowanie świadczeń zdrowotnych,
  • samorządy zawodów medycznych,
  • system ubezpieczenia zdrowotnego

 

Nabywane umiejętności

Studenci Prawa ochrony zdrowia nabywają umiejętności w zakresie posługiwania się systemami normatywnymi oraz wybranymi normami prawnymi, analizowania i interpretowania tekstów prawnych i tekstów naukowych, sporządzania dokumentów i pism procesowych, argumentowania i formułowania wniosków dotyczących zastosowania  przepisów prawnych związanych z funkcjonowaniem podmiotów leczniczych.

 

Sprawdź

Uniwersytet Łódzki kierunki studiów

Uniwersytet Łódzki rekrutacja

Rekrtuacja na studia w Łodzi

 

Praca po studiach

Jak przedstawiają się perspektywy zawodowe? Absolwenci studiów na kierunku Prawo ochrony zdrowia na Uniwersytecie Łódzkim będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w organach administracji rządowej i samorządowej oraz innych podmiotach i instytucjach publicznych zajmujących się organizowaniem, finansowaniem, czy udzielaniem świadczeń  zdrowotnych, jak również w podmiotach prowadzących działalność leczniczą. Będą mogli pracować jako asystenci prawni, specjaliści do spraw administracji i zarządzania, kierownicy komórki organizacyjnej podmiotu leczniczego, kierownicy domów pomocy społecznej, przedstawiciele medyczni.

 

Opinie

Dokąd udać się na studia? Naturalnie, wybór ośrodka akademickiego oraz konkretnej uczelni uzależniony jest od tego, w jakim kierunku planujemy się rozwijać. Jeśli chcielibyśmy podjąć naukę na kierunku takim jak Prawo ochrony zdrowia, to musimy zwrócić uwagę na Uniwersytet Łódzki, czyli uczelnię, która ten kierunek realizuje. Jakie ma Uniwersytet Łódzki opinie? Natalia, studentka Prawa ochrony zdrowia mówi:

„Prawo ochrony zdrowia to kierunek, po którym można wykonywać różne obowiązki zawodowe. Wiedza jest konkretna, ale z tą wiedzą można znaleźć zatrudnienie w wielu miejscach. Studia na Uniwersytecie Łódzkim otwierają wiele możliwości, więc nawet jeśli nie będziemy chcieli iść wcześniej obraną drogą, zawsze będziemy mogli zmienić ją na inną.”

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Prawo ochrony zdrowia na Uniwersytecie Łódzkim:

Absolwent kierunku Prawo ochrony zdrowia na Uniwersytecie Łódzkim posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • przetwarzania, dostarczania i wymiany informacji związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych,
  • funkcjonowania podmiotów leczniczych i zarządzania nimi oraz zatrudniania pracowników w systemie ochrony zdrowia,
  • medycznego prawa pracy,
  • kontraktowania świadczeń zdrowotnych,
  • kontroli i nadzoru w działalności leczniczej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Prawo ochrony zdrowia:

Absolwent kierunku Prawo ochrony zdrowia na Uniwersytecie Łódzkim znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • organach administracji rządowej i samorządowej,
  • podmiotach i instytucjach publicznych zajmujących się organizowaniem, finansowaniem oraz udzielaniem świadczeń zdrowotnych,
  • podmiotach prowadzących działalność leczniczą.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Łódzki

Komentarze (0)