Sport - sporty walki

Sport - sporty walki

Sport - sporty walki

11.04.2022

Sport- sporty walki – Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej

Sporty walki to zagadnienie stare jak świat, bowiem stanowiły istotną część starożytnych igrzysk olimpijskich. To również zagadnienie bardzo obszerne, ponieważ obejmuje ono wiele odmiennych dyscyplin; od boksu, przez zapasy po taekwondo. Studia poświęcone sportom walki to wyróżniająca się propozycja kształcenia, skierowana zarówno do zawodników sportów walki, osób ćwiczących sztuki samoobrony lub systemy combat, jak również do osób, które chcą nauczyć się walki wręcz oraz zdobyć zawód instruktora. Która uczelnia oferuje kształcenie w zakresie sportów walki? Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej.

Studia na kierunku sport - sporty walki w AWF BIAŁA PODLASKA
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Sport- sporty walki w Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej umożliwia pozyskanie wiedzy złożonej z zagadnień dotyczących nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej. W toku studiów studenci poznają podstawy budowy i funkcjonowania organizmu człowieka oraz podstawowe procesy fizjologiczne i biochemiczne zachodzące w organizmie sportowca w ontogenezie, procesy zmęczenia i wypoczynku, odnowy psychobiologicznej oraz zasady racjonalnego żywienia w ustalaniu diety sportowca, jak również zagrożenia wynikające z zażywania niedozwolonych środków dopingujących w sporcie. Ponadto, realizowany program obejmuje intensywne szkolenia w sportach walki, takich jak między innymi: boks, taekwondo, zapasy, muay thai, kickboxing, czy brazylijskie jiu jitsu.

 

Program studiów i przedmioty

Studia na kierunku Sport- sporty walki w Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej oparte są na programie, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:

 • fizjologia wysiłku fizycznego,
 • biochemia wysiłku fizycznego,
 • historia olimpijskich sportów walki,
 • przygotowanie koordynacyjne w sportach walki,
 • żywienie oraz metody redukcji masy ciała,
 • higiena i odnowa biologiczna,
 • teoria i technologia treningu sportowego

 

Nabywane umiejętności

Studenci kierunku Sport- sporty walki nabywają umiejętności w zakresie planowania i organizowania przedsięwzięć sportowych, stosowania podstawowych metod, form i środków edukacji sportowej, wykonywania podstawowych pomiarów antropometrycznych, biomechanicznych i fizjologicznych, prowadzenia zajęć na różnych poziomach wieku i zaawansowania sportowego, planowania i prowadzenia procesu treningowego. Co ważne, po ukończeniu studiów licencjackich istnieje możliwość kontynuacji nauki w ramach studiów magisterskich i pozyskania uprawnień nauczyciela wychowania fizycznego. W przestrzeni realizowanych tematów znajdują się między innymi: taktyka działania w samoobronie i w walce sportowej, doskonalenie i utrwalanie ciosów, obrona przed klinczem, techniki walki w wyskoku, czy ciosy kontrujące w miejscu.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Absolwenci kierunku Sport- sporty walki w Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w klubach sportowych, szkołach, klubach sportów walki.

 

Opinie

Kierunek Sport- sporty walki to wyjątkowa propozycja edukacyjna w skali całego kraju. Oznacza to, że aby móc podjąć kształcenie należy ubiegać się o przyjęcie na studia w konkretnej uczelni. Jakie ma Akademia Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej opinie? Paweł, student kierunku Sport- sporty walki mówi:

„AWF jest uczelnią dla ludzi pochłoniętych pasją i miłością do sportu. Nieważne, którą dyscyplinę lubisz najbardziej. Tutaj odnajdziesz swoje miejsce.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Sport- sporty walki w AWF Biała Podlaska:

Absolwent kierunku Sport- sporty walki w Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • historii olimpijskich sportów walki,
 • nauczania czynności ruchowych,
 • przygotowania koordynacyjnego w sportach walki,
 • fizjologii i biochemii wysiłku fizycznego,
 • doboru form aktywności fizycznej oraz realizacji zajęć sportowych, rekreacyjnych, zdrowotnych i estetycznych pod kątem potrzeb rozwojowych człowieka,
 • pedagogiki kultury fizycznej,
 • traumatologii w sportach walki.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Sport- sporty walki:

Absolwent kierunku Sport- sporty walki w Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

 • klubach sportowych,
 • klubach sportów walki,
 • szkołach.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Filia AWF w Białej Podlaskiej

Komentarze (0)