Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu studia stacjonarne

Studia stacjonarne w Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu to studia licencjackie, magisterskie oraz jednolite magisterskie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia licencjackie), 2 lata (studia magisterskie) oraz 5 lat, 5,5 roku albo 6 lat (studia jednolite) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

 

WYŚWIETL WIĘCEJZwiń

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu - studia stacjonarne 2023

Kierunki studiów - Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu: znaleziono 10

Grupa kierunku
Poziom studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Analityka medyczna

jednolite

stacjonarne, niestacjonarne

Dietetyka

I stopnia, II stopnia

stacjonarne

Farmacja

jednolite

stacjonarne, niestacjonarne

Fizjoterapia

jednolite

stacjonarne, niestacjonarne

Kierunek lekarski (medycyna)

jednolite

stacjonarne, niestacjonarne

Kierunek lekarsko-dentystyczny (stomatologia)

jednolite

stacjonarne, niestacjonarne

Pielęgniarstwo

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Położnictwo

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Ratownictwo medyczne

I stopnia

stacjonarne

Zdrowie publiczne

I stopnia, II stopnia

stacjonarne, niestacjonarne

Poziom i forma studiów

Czym są studia stacjonarne?

Studia stacjonarne to pojęcie odnoszące się nie do tematyki kierunków czy też poziomów kształcenia, ale do formy, czyli sposobu w jaki realizuje się studia. Tryb, który często nazywany jest studiami dziennymi, cieszy się dużą popularnością, jak również częściej oferowany jest przez uczelnie. Mówiąc krótko, kształcenie w formie stacjonarnej polega na uczęszczaniu na uczelnię w dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku, i odbywaniu zajęć rozpoczynających się zwykle w godzinach porannych. Brzmi znajomo?

Oczywiście, że tak. Stacjonarna forma kształcenia przypomina organizację nauki w szkole, do której również chodziło się od poniedziałku do piątku, najczęściej na godzinę 8:00, a w weekendy odpoczywało się od lekcji. Między innymi przez tak duże podobieństwo tryb stacjonarny cieszy się zainteresowaniem. Najczęściej wybierają go osoby, które nie chcą zmieniać wytrenowanego przez lata sposobu funkcjonowania. Forma stacjonarna pozwala na płynne przejście z jednego etapu edukacji na drugi, choć oczywiście nie wolno zapominać o tym, że studia to zdecydowanie wyższy poziom nie tylko samego kształcenia, ale również odpowiedzialności oraz ilości obowiązków. Nie można więc zakładać, że dzień zajęć kończyć się będzie o godzinie 14:00. Oczywiście, może – ale nie musi.

Studia stacjonarne, w przeciwieństwie do niestacjonarnych, toczą się wolniej. Posiadają inny rytm. Dzięki temu, że zajęcia odbywają się przez cały roboczy tydzień studenci mają więcej czasu na to, aby przyswajać wiedzę w ich trakcie. Jest czas na pytania, dłuższe dyskusje, wymianę opinii czy też dogłębniejsze omówienie trudniejszego zagadnienia. Co ważne, nie oznacza to, że forma niestacjonarna jest gorsza. Nie ma lepszego i gorszego trybu kształcenia. Jest tylko bardziej bądź mniej wygodny czy też bardziej bądź mniej dopasowany do pomysłu na prowadzenie studiów.

 

Jak wygląda proces rekrutacji?

Proces rekrutacji na studia to zagadnienie, o którym należy pomyśleć znacznie wcześniej. Kiedy zastanawiamy się nad obraniem przedmiotów maturalnych należy wybiec w przyszłość i dostosować zestaw przedmiotów do planów na studia. Dlaczego? Zasady kwalifikacji stawiają przed kandydatami konkretne wymagania. Nawet jeśli kierunek, który wybraliśmy nie przewiduje egzaminów wstępnych to i tak określa, jakie przedmioty brane są pod uwagę w procesie rekrutacyjnym. W przypadku studiów w uczelni medycznej sprawa i tak wydaje się stosunkowo prosta, bowiem podstawę rekrutacji stanowią zazwyczaj takie przedmioty jak biologia i chemia, ale i tak należy upewnić się czy nie trzeba stawić czoła jeszcze innym przedmiotom, a także jaki poziom – podstawowy czy rozszerzony daje szansę na końcowy sukces.

Sam proces naboru nowych studentów nie jest skomplikowany, a jego najważniejsze etapy realizowane są za pośrednictwem specjalnego systemu internetowego. Kandydaci zakładają indywidualne konto w takim systemie, uzupełniają dane, wypełniają stosowne formularze i wnoszą opłatę rekrutacyjną. O każdym zadaniu do wykonania informuje system, a zatem nie istnieje ryzyko, że o czymś się zapomni.

 

Jak wyglądają studia stacjonarne w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu?

W formie stacjonarnej prowadzone są wszystkie kierunki składające się na ofertę dydaktyczną Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Tworzą ją kierunki studiów pierwszego stopnia, kierunki studiów drugiego stopnia oraz kierunki studiów jednolitych. Oznacza to, że na kandydatów czekają: Kierunek lekarski, Kierunek lekarsko- dentystyczny, Farmacja, Analityka medyczna, Zdrowie publiczne, Ratownictwo medyczne, Fizjoterapia, Dietetyka, Pielęgniarstwo oraz Położnictwo.

Katalog edukacyjny wrocławskiej uczelni cechuje się różnorodnością, a zatem kierunki przygotowują do wykonywania rozmaitych profesji. Co warto zaznaczyć, ukończenie niektórych kierunków od razu upoważnia do wykonywania obowiązków zawodowych, a takimi kierunkami są między innymi: Dietetyka czy Pielęgniarstwo. W przypadku innych kierunków, aby rozpocząć karierę zawodową należy uzyskać najpierw prawa wykonywania zawodu.

 

Ile trwają studia stacjonarne w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu?

Kierunki prowadzone w trybie stacjonarnym mogą być realizowane według podziału na stopnie, jak również w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia pierwszego stopnia trwają 3 lata, studia drugiego stopnia trwają 2 lata, natomiast jednolite studia magisterskie mogą trwać 5 lat, 5,5 roku albo 6 lat.

 

Jak wygląda organizacja ćwiczeń i wykładów?

Studia stacjonarne, jak już wspomnieliśmy, przypomina organizację nauki w szkole. Ich formuła zakłada realizowanie procesu kształcenia w dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku. O czym jeszcze warto wspomnieć? Studia stacjonarne w uczelni publicznej są bezpłatne. 

 

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu - kierunki studiów

Grupa kierunków
Poziom studiów
Wydział

Trwa ładowanie wyników, proszę czekać

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Komentarze (0)

Nadchodzące wydarzenia