Architektura

Architektura

01.03.2024

Architektura – Politechnika Łódzka rekrutacja 2024/2025

Studia na kierunku architektura na Politechnice Łódzkiej to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 4 lata (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera architekta lub magistra inżyniera architekta).

Studia na kierunku architektura w PŁ
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 4 lata (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Progi punktowe na kierunek architektura - Politechnika Łódzka

Kandydaci na Politechnika Łódzka ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2023/2024 na kierunek architektura musieli uzyskać co najmniej 917 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Politechnika Łódzka

Program kształcenia na kierunku Architektura charakteryzuje się różnorodnością, dzięki której możliwe jest pozyskanie wiedzy ogólnobudowlanej i umiejętności artystycznych, co prowadzić ma przede wszystkim do osiągnięcia celu jakim jest tworzenie projektów różnego rodzaju obiektów. W toku studiów studenci uczą się między innymi jak projektować budynki mieszkalne i użytkowe, jak wykorzystywać w swojej pracy techniki komputerowe i zaawansowane projektowanie 3D, czy też jak posługiwać się światłem i kolorem. Dzięki bogatemu programowi studenci poruszają się po zagadnieniach projektowania architektonicznego w kontekście śródmiejskim, projektowania architektonicznego obiektów użyteczności publicznej, czy projektowania urbanistycznego, jak również zaznajamiają się z tematami konserwacji zabytków oraz rewitalizacji środowiska zurbanizowanego.

Absolwenci studiów na kierunku Architektura wyróżniają się wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami, które mogą wykorzystać na przykład w biurach projektowych, czy firmach wykonawczych. Co ważne, mogą ubiegać się, po odbyciu stażu zawodowego, o uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji w budownictwie w nieograniczonym zakresie, w specjalności architektonicznej.

Program studiów i przedmioty

Architektura główne przedmioty:

  • Geometria wykreślna
  • Historia architektury i budowy miast
  • Materiały budowlane
  • Mechanika budowli
  • Podstawy projektowania architektonicznego i ergonomii
  • Podstawy technik kompozycji w projekcie
  • Projekt urbanistyczny
  • Rysunek odręczny i malarstwo
  • Socjologia miasta
  • Technologie w architekturze współczesnej
  • Teoria architektury
  • Teoria projektowania architektonicznego

 

Politechnika Łódzka to 10 wydziałów, na których prowadzonych jest 61 kierunków studiów. Jednym z nich jest Architektura, realizowana na studiach I i II stopnia, także w języku angielskim.

 

Nabywane Umiejętności

Najważniejszym celem tego kierunku jest wykształcenie przyszłego architekta, a ciekawe zajęcia mają ukształtować wyobraźnię przestrzenną i przygotować do innowacyjnego tworzenia. Studia to możliwość poznania takich dyscyplin jak: projektowanie urbanistyczne, projektowanie architektoniczne zabudowy mieszkaniowej, projektowanie terenów zielonych, projektowanie architektoniczne małych obiektów użyteczności publicznej, projektowanie osadnictwa wiejskiego, konserwacja i ochrona zabytków.

 

Sprawdź

Politechnika Łódzka kierunki studiów

Politechnika Łódzka rekrutacja

Rekrutacja na studia w Łodzi

Ponadto, studia to zdobycie wiedzy, jak w pracy projektowej współdziałać ze specjalistami z innych dziedzin technicznych, humanistycznych i artystycznych oraz umiejętności kierowania procesem wykonawczym.

 

Opinie

Aby rozwiać ewentualne wątpliwości, jaki kierunek wybrać, jaką obrać potem drogę zawodową, jakie ma Politechnika Łódzka opinie – wystarczy posłuchać Bartka z Kalisza, absolwenta kierunku: „Studia na Architekturze to wyzwanie, ale nikt nie idzie na Politechnikę Łódzką po to, aby zająć się obojętnie czym i jakąkolwiek pracę wykonywać w przyszłości. Czy są to studia łatwe? Nie. Czy są to studia satysfakcjonujące? Tak. Zdecydowanie.”

 

Gdzie studiować kierunek architektura na Politechnice Łódzkiej

Studia na kierunku architektura prowadzone są przez Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej zlokalizowany przy ul. Politechniki 6 w Łodzi.

Kontakt:

tel. 42 631 35 02

www.bais.p.lodz.pl

 

Architektura Politechnika Łódzka limity miejsc - rekrutacja 2023/2024

  • studia stacjonarne I stopnia: 90
  • studia stacjonarne II stopnia: 75

 

Architektura Politechnika Łódzka ceny - rekrutacja 2023/2024 (pierwszy rok studiów)

studia stacjonarne: bezpłatne

*Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek należy sprawdzić na stronie internetowej uczelni.

 

STUDIA W ŁODZI - ważne informacje

kierunki studiów w Łodzi

studia w Łodzi

 

ARCHITEKUTRA - ważne informacje

architektura studia Łódź

architektura studia

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Architekturę na Politechnice Łódzkiej:

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • projektowania architektonicznego i urbanistycznego,
  • historii architektury i budowy miast,
  • przygotowywania dokumentacji architektoniczno- budowlanej,
  • zasad projektowania instalacji budowlanych,
  • posługiwania się warsztatem plastycznym,
  • ekonomiki procesu inwestycyjnego,
  • prawa budowlanego,
  • konserwacji zabytków,
  • planowania przestrzennego,
  • architektury krajobrazu.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Architektura:

  • pracowniach projektowych architektonicznych i urbanistycznych,
  • jednostkach administracji samorządowej i państwowej,
  • instytutach naukowo – badawczych i ośrodkach badawczo – rozwojowych,
  • jednostkach zajmujących się doradztwem,
  • pracowniach konserwatorskich,
  • pracowniach projektowania wnętrz.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

-matematyka -język obcy -sprawdzian uzdolnień plastycznych

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Kandydaci na studia drugiego stopnia będą klasyfikowani na podstawie: 1. oceny wpisanej w dyplomie ukończenia studiów wyższych 2. oceny z rozmowy kwalifikacyjnej.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Łódzka

HARMONOGRAM REKRUTACJI+

Planując ubieganie się o przyjęcie na Architekturę należy zdawać sobie sprawę z tego, iż postępowanie kwalifikacyjne wygląda nieco inaczej w porównaniu z pozostałymi kierunkami. Kandydaci muszą nastawić się na bardziej wymagający proces rekrutacyjny, poszerzony o praktyczne sprawdziany umiejętności.

Każdy, kto chce dołączyć do grona studentów Politechniki Łódzkiej zobligowany jest do założenia indywidualnego konta w internetowym systemie rekrutacyjnym. Przy jego pomocy wybieramy kierunek, wprowadzamy uzyskane wyniki, dokonujemy opłat rekrutacyjnych, a także dowiadujemy się o kolejnych krokach, jakie należy poczynić w kierunku otrzymania indeksu.

Dokładne informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej uczelni.

Idź do strony uczelni

DOKUMENTY REKRUTACYJNE+

Dokumenty rekrutacyjne to zestaw dokumentów, które należy złożyć po otrzymaniu informacji o zakwalifikowaniu na studia. Niedostarczenie ich jest równoznaczne z rezygnacją ze studiów. O jakie dokumenty dokładnie chodzi? 

Dokładne informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej uczelni.

Idź do strony uczelni

OPŁATY REKRUTACYJNE+

Opłatę rekrutacyjną wnosi każdy kandydat na studia, ponieważ stanowi ona przepustkę do wzięcia udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. W przypadku Architektury należy dokonać jeszcze opłaty dodatkowej, związanej ze sprawdzianem uzdolnień plastycznych. 

Dokładne informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej uczelni.

Idź do strony uczelni

PRZEDMIOTY KWALIFIKACYJNE+

W rekrutacji 2024/2025 na kierunek architektura na Politechnice Łódzkiej uwzględniane są dwa przedmioty obowiązkowe, które stanowią matematyka oraz język obcy, a także wynik ze sprawdzianu uzdolnień plastycznych, który polega na wykonaniu ołówkiem dwóch rysunków odręcznych z wyobraźni. Kandydaci mogą również wykazać się zdobytym wcześniej dyplomem zawodowym.

Dokładne informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej uczelni.

Idź do strony uczelni

PRZELICZNIK PUNKTÓW KWALIFIKACYJNYCH+

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych to system, dzięki któremu kandydaci na studia mogą obliczyć szanse swojego powodzenia w procesie rekrutacyjnym. Według obowiązujących zasad, klasyfikacja kandydatów prowadzona jest na podstawie liczby punktów uzyskanych z poziomu podstawowego lub rozszerzonego. W przypadku gdy na świadectwie dojrzałości kandydata podany jest więcej niż jeden wynik z danego egzaminu, do klasyfikacji będzie brany wynik dający największą liczbę punktów. Brak oceny z egzaminu z danego przedmiotu nie wyklucza kandydata z toku postępowania kwalifikacyjnego, ale jest równoznaczny z otrzymaniem przez kandydata 0 punktów z tego przedmiotu. Należy pamiętać, że w procesie rekrutacyjnym na Architekturę liczy się również sprawdzian uzdolnień praktycznych.

Dokładne informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej uczelni.

Idź do strony uczelni

OLIMPIADY ORAZ KONKURSY+

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem stwierdzenie, że warto brać udział w różnego rodzaju konkursach wiedzy i olimpiadach. Uczestnictwo pogłębia naszą wiedzę, rozwija umiejętności, a także stanowi ułatwienie w procesie ubiegania się o przyjęcie na studia. 

Dokładne informacje znajdziesz na stronie rekrutacyjnej uczelni.

Idź do strony uczelni

Komentarze (0)