Architektura
Łódź
POKAŻ
Specjalności na kierunku zarządzanie informacją
Ścieżki kształcenia na kierunku cyberdemokracja i studia nad rozwojem
Studia na kierunku architektura to studia inżynierskie lub magisterskie z obszaru nauk inżynieryjno technicznych, których program kształcenia koncentruje się w zagadnieniach z dziedziny architektury i urbanistyki.
Studia na kierunku architektura | |
---|---|
Rok akademicki | 2023/2024 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia oraz jednolite |
Czas trwania | od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia), od 5,5 do 6 lat (studia jednolite magisterskie) |
Uczelnie
Studia na kierunku architektura możesz podjąć na 19 uczelniach publicznych oraz 7 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym | architektura - uczelnie >
Studia zazwyczaj trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) lub od 5,5 roku do 6 lat (studia jednolite magisterskie) i kończą się uzyskaniem dyplomu (inżyniera architekta lub magistra inżyniera architekta).
Studenci w trakcie studiów otrzymują rozległą i interdyscyplinarną wiedzę z zakresu projektowania architektonicznego, urbanistycznego i konserwatorskiego oraz planowania przestrzennego, tak by mogli ją oni wykorzystywać w przyszłej pracy zawodowej.
Specjalności
Współczesne studia architektoniczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku architektura: projektowanie architektoniczne, projektowanie urbanistyczne, architektura i ochrona zabytków, architektura i urbanistyka.
Studia stacjononarne na kierunku architektura w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ceny wahają się od 5200 zł do 13080 zł za pierwszy rok studiów.
Praca po studiach
Absolwenci architektury odnajdują się w pracy w branży budowlanej i architektonicznej zarówno w biurze architektonicznym w zakresie projektowania jak i wykonawstwie oraz nadzorze budowlanym.
Aby dostać się na studia na kierunku architektura oprócz bardzo dobrych wyników maturalnych, należy także przystąpić do egzaminu wstępnego, który obejmuje sprawdzian uzdolnień plastycznych. To właściwie jedyny kierunek ścisły, który stawia przed kandydatami takie wyzwanie.
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku architektura:
Jednak na początku warto skupić się na przedmiotach rekrutacyjnych. W przypadku architektury podstawę stanowi matematyka oraz język obcy nowożytni.
Znakomite wyniki z tych przedmiotów – oczywiście zdawanych na poziomie rozszerzonym – otwiera furtkę do przystąpienia do egzaminu z predyspozycji plastycznych. Polega on na ogół na wykonaniu rysunków oraz szkiców, które mają określić uzdolnienia kandydata.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Ceny
Aby zostać studentem architektury, musisz najpierw zdać wstępny egzamin teoretyczno-praktyczny, który zweryfikuje Twoje predyspozycje do wykonywania zawodu architekta.
Jeśli przejdziesz go pomyślnie, otworzą się przed Tobą drzwi do zdobycia tytułu inżyniera architekta po pierwszym stopniu, i magistra architekta po drugim stopniu studiów.
Twoja droga do uzyskania tych tytułów naukowych wieść będzie przez zajęcia teoretyczne i praktyczne – zarówno zakresu:
Dlatego tak ważne jest, aby osoby wybierające studia architektoniczne posiadały interdyscyplinarne zainteresowania, a także były otwarte, ciekawe świata oraz pracowite.
W programie studiów na kierunku architektura znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
Na studiach architektonicznych zdobędziesz wiedzę i umiejętności pozwalające na budowanie oraz kształtowanie plastyczne (artystyczne i estetyczne) budynków, zaczynając od małych form użytkowych, poprzez budynki o zróżnicowanej funkcji, zespoły urbanistyczne, aż po zagospodarowanie przestrzeni miejskich oraz terenów wiejskich. Zostaniesz przygotowany do samodzielnej, twórczej pracy projektowej oraz do zespołowej działalności zawodowej z obszaru architektury i urbanistyki.
Będziesz mógł projektować i realizować inwestycje w Polsce oraz poza jej granicami.
Co roku liczba maturzystów chcących podjąć studia architektoniczne kilkukrotnie przewyższa ilość wolnych miejsc na uczelniach.
Mimo to kierunek architektura od lat postrzegany jest jako elitarny, ponieważ na wymarzone studia dostaną się jedynie ci kandydaci, którzy są najwszechstronniej uzdolnieni. Aby być dobrym architektem, należy mieć bowiem jednocześnie duszę artysty i umiejętności inżyniera.
Wyobraźnia przestrzenna, wrażliwość estetyczna, umiłowanie do pięknych form to tylko początek. Na studiach architektonicznych najważniejsze są umiejętność logicznego myślenia, analiza danych, prowadzenie odpowiednich wyliczeń, czy doskonała znajomość materiałów budowlanych.
Jeżeli chciałbyś ubiegać się o miejsce na studiach architektonicznych, to intensywne przygotowania musisz zacząć już dziś!
Studia na kierunku architektura mają dwustopniowy charakter – na zakończenie pierwszego etapu nauki student przystępuje do obrony pracy inżynierskiej. Po pomyślnej obronie i uzyskaniu tytułu inżyniera przychodzi czas na rozpoczęcie studiów drugiego stopnia.
Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Coraz częściej polskie uczelnie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom studentów i w swojej ofercie uwzględniają studia niestacjonarne, także na takim kierunku jak architektura.
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedzialku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
Program studiów na kierunku architektura jest wyjątkowo zróżnicowany i podczas realizacji wymaga od studentów niemałego zaangażowania.
W programie studiów na kierunku architektura znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Druga część przedmiotów ma charakter bardziej artystyczny i skupia się bardziej na kształceniu i rozwijaniu zmysłu estetycznego. Studenci zetkną się zatem z:
Oprócz tego równolegle do tych zajęć prowadzone będą wykłady i ćwiczenia z zakresu historii architektury, historii budowy miast i psychologii percepcji. Podstawą kształcenia będzie także szczegółowe poznanie materiałów wykorzystywanych w budownictwie: drewna, żelbetu i innych.
Studia architektoniczne przemyślane są tak, by wiedza teoretyczna stanowiła podstawę do rozwijania umiejętności praktycznych z zakresu projektowania.
Naczelną umiejętnością absolwenta architektury jest kształtowanie przestrzeni cywilizacyjnej. Wiedza z zakresu projektowania pozwala mu rozwinąć podejmowanie twórczych działań z zakresu tworzenia i projektowania architektonicznego.
Osoba kończąca te studia potrafi z łatwością planować różnego typu zabudowy, organizuje procesy inwestycyjne oraz tworzy przede wszystkim projekty architektoniczne, urbanistyczne oraz konserwatorskie.
4. Gdzie studiować architekturę
Popularne uczelnie na których można studiować kierunek architektura:
Liczba kandydatów na kierunek architektura (studia jednolite lub I stopnia - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2023/2024
architektura:
Liczba kandydatów pod względem liczby osób na 1 miejsce na kierunek architektura(studia jednolite lub I stopnia - stacjonarne) na popularnych uczelniach w roku akademickim 2023/2024
architektura:
Studia na kierunku architektura trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) lub od 5,5 roku do 6 lat (studia jednolite magisterskie).
Studia na kierunku architektura podzielone są na dwa stopnie edukacyjne. Oznacza to, że pierwszy etap kształcenia kończy przystąpienie do egzaminu inżynierskiego.
Otrzymasz wtedy uprawnienia, które pozwolą ci na rozpoczęcie pracy na stanowiskach pomocniczych. Dopiero podjęcie studiów magisterskich, czyli studiów drugiego stopnia, da ci pełnię uprawnień związanych z wykonywaniem tego zawodu.
Studia inżynierskie obejmują od 3,5 do 4 lat kształcenia. Jeżeli podejmiesz decyzję o kontynuowaniu nauki na studiach magisterskich, to swoje umiejętności i wiedzę będziesz rozwijać przez kolejne dwa lata.
Studia na kierunku architektura zarezerwowane są jedynie dla najlepszych i najzdolniejszych kandydatów, więc jeżeli poważnie myślisz o wyborze tego typu dalszej ścieżki edukacyjnej, to przygotowania powinieneś zacząć już dziś.
Na początku przede wszystkim warto, abyś odpowiedział sobie na pytanie – czy oprócz zamiłowania do nauk ścisłych, posiadam także rozbudowane umiejętności plastyczne?
Jest to wyjątkowo ważne, bowiem każdy aplikant przystąpi do egzaminu wstępnego, który ocenić ma te kwalifikacje.
Jakie przedmioty brane są pod uwagę
Podstawą jednak jest bardzo dobre przygotowanie się do matury, ponieważ to wynik egzaminu z matematyki oraz języka obcego decyduje, czy kandydat zostanie dopuszczony do sprawdzianu wstępnego.
Wyżej wymienione przedmioty są obligatoryjne w procesie rekrutacji i każdy z kandydatów, jeżeli chce mieć szansę na rozpoczęcie tych studiów, musi zdawać je na poziomie rozszerzonym.
Po spełnieniu tych wymagań ważne jest, abyś dobrze przygotował się do sprawdzianu z umiejętności. Każda uczelnia podaje informacje o tym, jak ten egzamin ma przebiegać, więc podstawą jest zapoznanie się z nimi. Na ogół zadanie kandydatów polega na wykonaniu odręcznych rysunków ołówkami.
Jak zdobyć maksymalną liczbę punktów
Warto też, abyś rozważył wzięcia udziału w olimpiadzie przedmiotowej, ponieważ bycie jej laureatem lub finalistą pozwala na dostanie się na wymarzony kierunek studiów bez przystępowania do procesu rekrutacyjnego. W przypadku studiów na kierunku architektura będą to przykładowo:
Ostatnim i równie ważnym etapem rekrutacji jest czas składania dokumentów. Zaniedbanie tego elementu może negatywnie wpłynąć na proces kwalifikacji zgłoszeń, bo niedostarczenie odpowiednich papierów na czas daje podstawy do skreślenia cię z listy studentów.
Jeśli więc masz głowę pełną pomysłów, nie jest Ci obojętne, w jakiej przestrzeni żyjesz, posiadasz precyzję inżyniera i wyobraźnię wielbiciela sztuki, uwielbiasz wyzwania, a gdy tylko masz pod ręką kawałek kartki i ołówek, zaczynasz rysować – prawdopodobnie jesteś idealnym kandydatem na studia architektoniczne!
Absolwentów studiów na kierunku architektura czekają różnorodne i kreatywne formy zatrudnienia, które pozwolą im rozwinąć i zaprezentować cały aparat pozyskanych umiejętności. Szeroko rozumiana branża budowlana i architektoniczna wciąż poszukuje młodych i kreatywnych architektów.
Praca w biurach projektowych, realizacja własnych planów, działalność w charakterze pracownika pomocniczego w branży związanej z nadzorem budowlanym – możliwości dla absolwentów tego kierunku są niezmierzone.
Architektura uważana jest za jeden z najbardziej prestiżowych kierunków, który sprawia, że jego absolwenci od wielu dekad stanowią zawodową elitę na rynku pracy. Osoby kończące te studia, przygotowane są do rozpoczęcia zatrudnienia w branży architektonicznej i budowlanej, nie tylko na arenie lokalnej, ale i międzynarodowej. |
Architektura to niewątpliwie jeden z najbardziej wymagających, ale i rozwijających kierunków. Dbanie o zmysł estetyczny, zamiłowanie do sztuk plastycznych i centralne miejsce królowej nauk sprawiają, że podczas tych studiów być może przeżyjesz najbardziej fascynującą przygodę życia.
Karolina, dziś już absolwentka architektury, mówi:
Pierwszy rok studiów był dla mnie najgorszy, natomiast każdy następny rozwijał wszystko to, co kocham – zamiłowanie do sztuki. Architektura sprawiła, że miałam szansę rozwinąć się artystycznie przy jednoczesnym doskonaleniu umiejętności technicznych. To wspaniałe studia, które nie zabijają pasji, lecz tylko ją rozwijają!
Sprawdź w jakiej formie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź na jakim poziomie znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Miasta, które oferują studia na kierunku Architektura