Jak wybrać uczelnię w 2024 roku?

Jak wybrać uczelnię w 2024 roku?

Jak wybrać uczelnię w 2024 roku?

20.01.2024

Jak wybrać uczelnię wyższą w 2024 roku?

Co roku przed tym problemem staje większość abiturientów. Próbują rozwiązać ten problem różnymi sposobami, ale często spotyka się głosy, że jednak to nie to, czego oczekiwali i prawdopodobnie spróbują się przenieść na inny kierunek czy do innej uczelni.
Choć większość wybiera studia zgodne ze swoimi marzeniami lub celami to relatywnie często mają wiele wątpliwości, czy dokonali słusznego wyboru, szczególnie zanim będą mogli to sprawdzić na własnej skórze. a przecież wybór studiów jest prosty.
To właśnie chcę przedstawić w tym artykule. Wystarczy tylko kilka prostych zabiegów, aby dokonać tego dość ważnego w życiu wyboru. Dzięki nim będziemy pewni, że dokonaliśmy najlepszego możliwego, racjonalnego wyboru. a czy wybór musi być racjonalny? Powinien, bo chyba w życiu chcemy robić to co lubimy.
 
 
Co znajdziesz w artykule:

uczelnie w Polsce

jakie przedmioty zdawać

analiza SWOT

 
 
1. Definiujemy, co w życiu chcemy robić, gdzie i jak pracować, jaką dziedziną się zajmować, musimy określić siebie, swoją drogę.
2. Sprawdzamy, czy jesteśmy w stanie zrealizować swoje cele wyznaczone w punkcie pierwszym, tj. czy istnieją kierunki nam odpowiadające, czy przedmioty zdawane na maturze są brane pod uwagę w rekrutacji na nich.
3. Tworzymy listę uczelni i kierunków, które są w stanie zaoferować nam warunki do rozwoju w danej dziedzinie.
4. Dokonujemy porządku na tej liście. Odrzucamy uczelnie, na które wiemy, że się nie dostaniemy (na podstawie odpowiednio znormalizowanych progów z poprzedniej rekrutacji).
5. Wprowadzamy kolejne czynniki ograniczające, np. lokalizacja, program studiów, inne, tak aby wybrać uczelnie i kierunki dokładnie nam odpowiadające.
6. Jeśli na liście pozostanie więcej niż jedna uczelnia dokonujemy analizy porównawczej opisując każdą z nich za pomocą analizy SWOT.
7. Czynność należy powtarzać, odrzucając za każdym razem tę opcję, która jest najmniej atrakcyjna aż do momentu, gdy pozostanie nam konkretna uczelnia lub/i kierunek.
 
 
Te siedem kroków wystarczy, aby zaplanować efektywnie najbliższe 5 lat (3 lata) życia. Dzięki temu będziemy wiedzieli, że zrobiliśmy wszystko, co było możliwe w danym momencie, aby nasze życie (głównie to po studiach) było jak najlepsze.
Najtrudniej zawsze jest zacząć, szczególnie, że dla niektórych podjęcie decyzji, co w życiu chce się robić, nie jest najłatwiejsze.
 
 
 
 
studia wybór uczelni
 

Wybór przedmiotów maturalnych

Sporo uczniów szkół średnich wypełniając deklaracje maturalne nie wie, jakie studia wybierze, bo nie wie, co chce w życiu robić. Taką decyzję podejmują dopiero po egzaminie dojrzałości, gdy już muszą wybrać studia.
Dla innych nie sprawia to większego problemu, niektórzy wiedzą, co chcą robić już w momencie wyboru szkoły średniej, która ma im pomóc dostać się na uczelnię związaną z konkretną dziedziną życia. To pokazuje, że czasem warto wcześniej pomyśleć nad swoją przyszłością, aby nie tracić czasu na zajmowanie się dziedziną, która nas nie interesuje, a jedynie daje dobre perspektywy finansowe.
Jeśli już wiesz, co chcesz w życiu robić możesz pominąć ten akapit i przejść do opisu drugiego punktu, jeśli nie to spróbuj wyciągnąć jak najwięcej dla siebie z poniższych słów.
Niestety nie ma uniwersalnej metody, która pozwoli nam określić się jako lekarz, architekt, informatyk, grafik czy matematyk. Każdy z nas, niezależnie od tego jaką szkołę skończył, jakiego jest wyznania, czy jest bogaty czy biedny, musi to zrobić sam. Jednak istnieją pewne wskazówki, które mówią, jakie sfery naszych myśli i naszego życia mają wpływ na nasze przyszłe zajęcie:
 • popatrz na swoje hobby, jedne traktujesz tylko jako zabawę, w inne angażujesz się bardziej i sprawia ci to przyjemność. Te mogą dać początek pasji, która przerodzi się w wykonywany zawód, np. fotografika;
 • o czym najczęściej myślisz? Jeśli jest to jakaś czynność, która nie jest czynnością powszednią, to może być to okazja do wgłębienia się w daną dziedzinę i kto wie, czy nie jest ona tą, której szukałeś;
 • dużo czytasz. a jakie książki czytasz? Im bardziej konkretny temat się w nich pojawia, tym większe szanse, że może cię bardzo interesować. a stąd już tylko krok… Zawsze też można zostać pisarzem;
 • jesteś impulsywny czy spokojny, dobrze zorganizowany czy lubisz bałagan? Ma to duży wpływ na twoją przyszłość. Twój charakter mówi o predyspozycjach do różnych zawodów;
 • lubisz szczególnie jakieś miejsce na świecie, kraj, miasto? Sprawdź jakie zawody możesz tam wykonywać i zaplanuj wyjazd i kształcenie. To pomoże ci zdecydować, co jest w życiu ważne, ale nie są to sztywne kryteria. z pewnością nie należy słuchać rad rodziny, kolegów, znajomych, wybierać kierunków studiów, tylko dlatego, że większość naszych znajomych je wybrała. Nie możemy zważać na to, że nasi rodzice chcą abyśmy zostali np. prawnikiem lub lekarzem, a ciocia radzi, aby zostać marynarzem.
zobacz
 
 
studia uczelnia
 
Nie możemy decydować się na inne studia, tylko dlatego, że nasz życiowy partner je wybiera, albo przenosi się do innego miasta. To my jesteśmy panami naszego życia i to powinna być nasza, samodzielna decyzja.
 
SWOT (ang. Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats) –jedna z najpopularniejszych technik analitycznych, służy do porządkowania informacji, stosowana do planowania strategicznego, np. analizy projektu biznesowego, analizy środowiska danej organizacji etc.
Właśnie ta metoda ma nam pomóc uporządkować informacje o danych uczelniach (kierunkach) i po otrzymaniu ogólnego obrazu każdej z analizowanych uczelni, wybrać tą najlepszą poprzez analizę porównawczą.
Założeniem tej analizy jest zebranie wszystkich mocnych i słabych stron danej uczelni (kierunku) oraz szans i zagrożeń jakie niesie ze sobą studiowanie tam. Pierwsze dwie cechy to czynniki wewnętrzne, zależne od danego ośrodka szkolnictwa, a kolejne dwie to czynniki zewnętrzne, które zależą od otoczenia.
 
Czytaj dalej:
(as)

Komentarze (14)

B. odpowiedz

Ja w tym roku zdałam mature i również szukałam uczelni z ciekawą ofertą. Wybrałam pedagogike organizowaną przez WSKZ. Studia są w formie online. Przekonali mnie przede wszystkim atrakcyjnymi cenami i nowoczesną formą studiowania.

Ewelina odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

A ja zdecydowałam się na dietetykę w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, marzyłam żeby dostać się na ten kierunek i jestem bardzo zadowolona, poznałam mnóstwo fajnych ludzi, atmosfera jest super no i najważniejsze to że są perspektywy, jak skończę szkołę to planuję otworzyć własny biznes :)

Niezależny myśliciel W odpowiedzi do: Ewelina odpowiedz

Żenujące, przecież i tak wszyscy w miarę inteligentni i rozgarnięci ludzie zobaczą, że to reklama, jak są 3 wiadomości z rzędu o tej samej uczelni. Następnym razem pomyślcie, serdecznie pozdrawiam ;)

Klaudia odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Myślę, że kiedy już się wybierze kierunek dla siebie, to warto poszukać dobrej uczelni, która daje dużo możliwości. Studiuje kosmetologię bo interesuję się tym od dawna i cieszę się, że wybrałam Wyższą Szkołę Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, bo czuję, że mogę się tutaj rozwijać. Pomocni i znający się na rzeczy pracownicy, a poza tym naprawdę dobre zaplecze. Polecam ;)

Niezależny myśliciel W odpowiedzi do: Klaudia odpowiedz

Żenujące, przecież i tak wszyscy w miarę inteligentni i rozgarnięci ludzie zobaczą, że to reklama, jak są 3 wiadomości z rzędu o tej samej uczelni. Następnym razem pomyślcie, serdecznie pozdrawiam ;)

Daria odpowiedz pokaż odpowiedzi (1)

Ja studiuję psychologię na Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi i jestem bardzo zadowolona. Sympatyczni, ale rzeczowi prowadzący, przyjemna atmosfera. Fakt, kierunek jest wymagający, ale tego właśnie oczekiwałam ;) Jeśli ktoś jeszcze się nie zdecydował to warto sprawdzić ofertę na stronie internetowej, bo mamy też inne ciekawe kierunki.

Niezależny myśliciel W odpowiedzi do: Daria odpowiedz

Żenujące, przecież i tak wszyscy w miarę inteligentni i rozgarnięci ludzie zobaczą, że to reklama, jak są 3 wiadomości z rzędu o tej samej uczelni. Następnym razem pomyślcie, serdecznie pozdrawiam ;)

kasiabud odpowiedz

Złożyłam na WST w kato i na PŚ na budownictwo...Obawiam się, że na polibudę w pierwszym naborze się nie dostanę to przynajmniej mam jakąś druga opcje - od zawsze wiedziałam, że chce iść na budownictwo więc z tym akurat problemu nie było ;p

marankia123 odpowiedz

Ja studiuję na niepublicznej WSGE w Józefowie i jeśli chodzi o prawo to poziom jest na wysokim poziomie. Nie zawiodłam się

oto odpowiedz

ja studiuję na Akademii Polonijnej w Częstochowie

Kamilla odpowiedz

Ja pamiętam, że bardzo długo nie mogłam nic wybrać, aż w końcu zdecydowałam się na opcję pracy + studiów zaocznych. Na link usunięty mają bardzo ciekawe kierunki studiów no i wsb ogólnie jest raczej poważaną uczelnią w gronie tych prywatnych.

karmen odpowiedz pokaż odpowiedzi (2)

A ja dalej nie wiem co robić, a niedługo druga rekrutacja :(

viral W odpowiedzi do: karmen odpowiedz

Jak dla mnie podstawa w wybieraniu uczelni to przede wszystkim robić to, co się kocha - ja poszłam na kosmetologię na wszuie w poznaniu po tym jak zrezygnowałam z uj i poczułam się naprawdę szczęśliwa mimo marudzenia moich rodziców i znajomych

andzia W odpowiedzi do: viral odpowiedz

Z mojego doświadczenia jako osoby pracującej i studiującej wynika, że najlepiej wybrać uczelnię, która nie pochłania całego czasu. Nie chodzi o samo studiowanie, ale o czynności towarzyszące: dojazdy do uczelni, powroty, kolejki w dziekanacie, łapanie wykładowców itp. Nie mogę sobie pozwolić na pełną dyspozycyjność, a tego w gruncie rzeczy wymaga tradycyjny model studiowania. Wiele spraw można przecież załatwić za pomocą internetu czy telefonicznie, nawet studiować można online. Różne uczelnie chwalą się nowoczesnymi rozwiązaniami, ułatwieniami dla studentów, w praktyce jednak okazuje się, że to guzik prawda. Zanim trafiłam do uczelni, która naprawdę idzie studentom na rękę i naprawdę korzysta z nowoczesnych metod komunikowania i studiowania (Uczelnia Korczaka, gdyby ktoś chciał wiedzieć), przetestowałam kilka uczelni, które dużo obiecywały, ale dbały tylko o własny komfort.

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • ul. Krasińskiego 2 , 40-952 Katowice https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJMzdCNXnPFkcRnpvBHk_LeXE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/bb5e1-uczelnia-metropolitarna.jpg Uczelnia Metropolitalna
 • ul. M. Curie Skłodowskiej 9 w Bydgoszczy https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ724Sa74TA0cRSEFzZZN7NAw https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/a8cef-collegium-medicum-bydgoszcz.jpg Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
 • Campus A i Campus B Uczelni https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJw9Iqi84K_UYR9iOo4Jy7QV4 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/788b5-wsz-gdansk.jpg Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJI9FtDzZbBEcRyR434R7X6sQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/aa7c5-umed-poznan.jpg Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 • ul. Bursaki 12, 20-150 Lublin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Wyższa+Szkoła+Przedsiębiorczości+i+Administracji+w+Lublinie https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/67f82-wspa-lublin.jpg Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
 • ul. Poniatowskiego 15, 40-055 Katowice https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJh68e3kTOFkcRrdCzknj40eA https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/93b12-sum-studia.jpg Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach