W trakcie studiów pedagogicznych studenci rozwijają swoje zdolności oraz wiedzę w zakresie nauk m.in.: społecznych, psychologicznych, historycznych czy socjologicznych. Uczą się tego, w jaki sposób dokonywać poprawnej oceny stopnia rozwoju podopiecznych, niezależnie od tego, na jakim etapie rozwojowym się oni znajdują. Absolwenci tego kierunku umiejętnie wdrażają terapie dostosowane do indywidualnych potrzeb wychowanków i prowadzą efektywne zajęcia z zastosowaniem nowoczesnych metod i narzędzi dydaktycznych.
1. Wiedza i umiejętności:
W trakcie studiów przyszli pedagodzy poznają współczesne formy wychowawcze i przygotowują się do prowadzenia profesjonalnych działań w zakresie niesienia pomocy pedagogicznej dzieciom, młodzieży, osobom dorosłym i osobom starszym, które pochodzą z różnych środowisk. Studenci wrocławskich uczelni pracują pod opieką ekspertów i badaczy rzeczywistości społecznej.
Wiedza
Studenci pedagogiki zgłębiają różnorodne zagadnienia humanistyczne – w trakcie nauki poznają m.in.: psychologiczne, historyczne, socjologiczne, filozoficzne i etyczne aspekty pedagogiki. Uczestnicy zajęć badają poszczególne etapy rozwojowe człowieka, zarówno te związane z jego psychiką, jak i życiem społecznym lub kulturalnym czy biologią. Ponadto poznają oni powinności pedagoga oraz obowiązki wynikające z pełnienia roli opiekuna i wychowawcy.
Absolwenci pedagogiki wiedzą, jak wspomagać rozwój człowieka oraz znają instytucje, które niosą specjalistom pomoc w tym zakresie. Studenci uczą się swobodnego posługiwania się teoriami i metodami pedagogicznymi, a także analizują najciekawsze zjawiska kultury współczesnej i poznają podstawowe teorie zarządzania. Poznają mechanizmy funkcjonowania małych grup społecznych oraz wybrane techniki marketingu społecznego.
Wiedza, którą nabywają studenci pedagogiki:
-
znają różnorodne aspekty pedagogiki (np.: socjologiczne, historyczne, psychologiczne, filozoficzne, etyczne)
-
badają etapy rozwojowe człowieka
-
znają powinność pedagoga oraz obowiązki wynikające z pełnienia roli opiekuna i wychowawcy
-
wspomagają rozwój człowieka
-
znają instytucje pomocy i opieki społecznej oraz instytucje kulturalne
-
analizują współczesne zjawiska społeczne i kulturowe
-
znają mechanizmy funkcjonowania małych grup społecznych i wybrane techniki marketingu społecznego
Umiejętności
Pedagodzy diagnozują potrzeby dziecka i rodziny, a także innych osób wymagających opieki lub wsparcia wychowawczego. Studenci pedagogiki uczą się tego, w jaki sposób dobierać metody oraz narzędzia wspomagania rozwoju człowieka do indywidualnej lub grupowej pracy z podopiecznymi. Organizują i realizują skuteczne plany działania oraz prowadzą profilaktykę zagrożeń rozwojowych i uzależnień.
Absolwenci pedagogiki, po uzyskaniu odpowiednich uprawnień, mogą prowadzić terapie dzieci i młodzieży z trudnych środowisk, a nawet przeprowadzać interwencje w sytuacjach kryzysowych. Studenci w trakcie zdobywania doświadczenia praktycznego wykorzystują nowoczesne technologie informacyjno-komputerowe, a także uczestniczą w wykładach otwartych, konferencjach i seminariach, dzięki czemu rozwijają swoje zdolności komunikacyjne.
Umiejętności, które nabywają studenci pedagogiki:
-
diagnozują potrzeby dziecka, rodziny oraz innych osób wymagających opieki lub wsparcia wychowawczego
-
dobierają metody oraz narzędzia do indywidualnych potrzeb podopiecznych
-
planują, organizują i realizują skuteczne plany działania
-
prowadzą profilaktykę zagrożeń rozwojowych i uzależnień
-
prowadzą terapie dzieci i młodzieży z trudnych środowisk
-
prowadzą interwencje w sytuacjach kryzysowych
-
stosują nowoczesne technologie informacyjno-komputerowe
-
nawiązują i utrzymują trwałe relacje zawodowe z wychowankami i innymi specjalistami
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pedagogika możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku pedagogika we Wrocławiu realizowane są w ramach studiów I stopnia (licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich).
Studia I stopnia na tym kierunku trwają 3 lata. Program studiów magisterskich przewiduje 2 lata nauki.
Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studia stacjonarne pozwalają studentom zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe pod okiem wykształconych specjalistów różnorodnych dziedzin. Stacjonarni studenci częściej pracują w grupach i realizują projekty zespołowe. Studenci mogą prowadzić aktywne życie uczelniane – mogą oni dołączać do kół naukowych oraz organizacji studenckich.
Stacjonarna nauka na większości uczelni publicznych jest darmowa. Za prywatne studiowanie stacjonarne należy zazwyczaj zapłacić. Tryb ten może utrudnić lub uniemożliwić studentom podjęcie pracy na pełnym etacie.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Niestacjonarni studenci rzadziej widują prowadzących zajęcia lub innych członków grupy. Ten tryb umożliwia im jednak podjęcie pracy na pełnym etacie lub realizowanie domowych obowiązków czy rozwijanie własnych zainteresowań. Niestacjonarna nauka wymaga od studentów zaangażowania i systematyczności. Dobrze też, by potrafili oni pracować samodzielnie.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne – zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.