Studia inżynierskie w Krakowie na kierunku budownictwo możesz rozpocząć w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Studia dzienne pozwalają na regularną naukę w trakcie trwania tygodnia i nie wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne. Studia zaoczne to z kolei idealna propozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby równolegle do nauki rozwijać swoją karierę zawodową. Zajęcia bowiem odbywają się podczas weekendowych zjazdów. Jednak musisz pamiętać, że są to studia płatne i studenci znaczną część materiału muszą przyswajać we własnym zakresie, tak by zniwelować różnice programowe pomiędzy trybem dziennym a zaocznym.
1. Dla kogo ten kierunek
Dziś właściwie każde rozwijające się społeczeństwo korzysta ze zdobyczy budownictwa. Rozwój infrastruktury miast – konstrukcji, ulic, mostów, całych obiektów miejskich (zarówno publicznych, jak i prywatnych) – sprawia, że zawód otrzymany po ukończeniu studiów na kierunku budownictwo można nazwać przyszłościowym. Bowiem wszędzie tam, gdzie pojawia się hasło: rozwój, będą potrzebni wykwalifikowani budowniczy. Jednak czym właściwie zajmuje się ta dyscyplina inżynieryjna, która znajduje się w ofercie krakowskich uczelni? Budownictwo najogólniej można rozumieć jako wznoszenie nowych obiektów.
To nauka, która ma charakter wysoko interdyscyplinarny i wymaga bardzo dużego zaangażowania, ponieważ swoje założenia czerpie praktycznie ze wszystkich nauk ścisłych. Zatem jeżeli nauka matematyki, fizyki i chemii nie sprawia ci najmniejszego problemu i marzysz o tym, by mieć wpływ na to, jak wygląda przestrzeń wokół, to możesz śmiało pomyśleć o rozpoczęciu studiów na kierunku budownictwo.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku budownictwo możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku budownictwo w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 do 4,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Studia w Krakowie wiążą się zawsze z dużym prestiżem. Jest to jeden z tych ośrodków akademickich w Polsce, który przyciąga bardzo wielu kandydatów. Budownictwo znajduje się w ofercie dwóch krakowskich uczelni – są to oczywiście Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki oraz Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica. Programy kształcenia tych dwóch uczelni mogą się nieznacznie różnić, jednak ich podstawową ideą jest wykształcenie najwyższej klasy profesjonalistów.
4. Praca po studiach
Studia inżynierskie na kierunku budownictwo zaliczają się do grona prestiżowych kierunków. Absolwenci krakowskich uczelni nie powinni mieć żadnych problemów ze znalezieniem pracy, która będzie odpowiadać ich zawodowym kwalifikacjom. Kwalifikacje absolwentów obejmują projektowanie i realizację różnorodnych obiektów budowlanych i konstrukcji inżynierskich. Można do nich zaliczyć obiekty takie jak budynki, drogi, mosty, zbiorniki, czy konstrukcje powłokowe.
Przyszli budowniczy zatem znajdą zatrudnienie w różnego rodzaju biurach projektowych, architektonicznych, czy firmach wykonawczych. Zdolności pozyskane w trakcie wszystkich lat nauki sprawiają, że absolwent budownictwa może nadzorować i zarządzać wszystkimi procesami budowlanymi – zatem jego zatrudnienie wiąże się z posadami na stanowiskach kierowniczych średniego i wysokiego szczebla.
5. Program kształcenia i przedmioty
Programy kształcenia na kierunku budownictwo mają wyjątkowo rozległy charakter. Przedmioty, z jakimi zetkną się studenci w trakcie wszystkich lat nauki, można podzielić na trzy grupy: ogólne, podstawowe i kierunkowe. Do przedmiotów ogólnych zaliczają się: język obcy, technologie informacyjne, czy również bardzo ważne wprowadzenie do inżynierii ogólnej. Filar nauki na kierunku budownictwo stanowić będą zagadnienia podstawowe, ponieważ jedynie ich doskonałe opanowanie sprawi, że studenci będą mogli w pełni zrozumieć istotę budownictwo.
W programie studiów na kierunku budownictwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Wygląda imponująco, prawda? Jednak to dopiero początek przygody z tym kierunkiem. Na wszystkie osoby, które zdecydują się na studia budowlane, czeka szereg kierunkowych przedmiotów, dzięki którym zgłębią oni wszystkie tajniki związane z tą interdyscyplinarną dziedziną inżynieryjną. Zatem przygotuj się na poznawanie zagadnień z zakresu:
-
materiałów budowlanych;
-
technologii betonu;
-
architektury i urbanistyki;
-
wytrzymałości materiałów;
-
instalacji budowlanych;
-
geometrii wykreślania;
-
grafiki inżynierskiej i wielu, wielu innych.
Jeżeli zamiast strachu i zniechęcenia czujesz zafascynowanie, to bardzo dobrze, ponieważ w takim przypadku studia w Krakowie mogą dać ci wiele satysfakcji. Sam widzisz, że wiedza absolwentów tego kierunku musi odnosić się do wielu specjalistycznych nauk ścisłych, materiałoznawstwa, architektury. Osoba, kończąca ten kierunek, musi posiadać wszechstronną wiedzę, ponieważ to ona stanowi podstawę każdego działania praktycznego. Absolwenci tego kierunku wykonują wyjątkowo odpowiedzialny zawód, w którym nie ma miejsca na pomyłki. Nie zdarzą się one tylko wtedy, jeżeli umiejętności będą iść w parze z bardzo rzetelną wiedzą.
Inżynierowie budownictwa to osoby, które muszą posiadać także bardzo wiele kompetencji miękkich, ponieważ rzadko pracują w pojedynkę. Oznacza to, że absolwenci tego kierunku muszą świetnie zarządzać grupą, aktywnie reagować na napotykane problemy i płynnie współpracować z ekspertami z innych dziedzin (np. architektami), którzy wspólnie dbają o płynny rozwój budowy.