Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku oligofrenopedagogika to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1,5 roku. Studia możesz podjąć w formie online.
Oligofrenopedagogika to studia podyplomowe w Szczecinie, które przekazują uczestnikom wiedzę związaną z przyczynami występowania niepełnosprawności intelektualnej, doborem metod dydaktycznych, wychowawczych, a także prowadzeniem zajęć korekcyjno-kompensacyjnych.
Studia przygotowują uczestników do podjęcia pracy z osobami ze zdiagnozowanymi niepełnosprawnościami intelektualnymi. Odnajdą się w szkołach specjalnych, integracyjnych, a także innych placówkach oświaty, które wspierają osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Studia w Szczecinie na kierunku oligofrenopedagogika adresowane są do absolwentów studiów wyższych po pierwszym lub drugim stopniu, a także jednolitych studiów magisterskich po każdej specjalności kierunku pedagogika, pedagogika specjalna czy kierunków nauczycielskich.
Kandydatami mogą być także osoby zainteresowane uzyskaniem uprawnień do prowadzenia zajęć edukacji, wspomagania oraz rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. To również dobry wybór dla osób pragnących podnieść swoje kwalifikacje zawodowe.
Kształcenie w ramach tego kierunku w szczególności powinno zainteresować pedagogów, wychowawców czy nauczycieli różnych specjalności, którzy są zatrudnieni w placówce szkolnictwa specjalnego czy ogólnodostępnego.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na kierunku oligofrenopedagogika, obejmują 630 godzin dydaktycznych, z czego aż 180 godzin to praktyki. W ramach licznych zajęć uczestnicy uczą się, jak pracować z młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie, a także jak przeprowadzać rzetelną diagnozę, uwzględniając przy tym potrzeby dziecka.
W trakcie 2 semestrów kształcenia słuchacze zapoznają się z teoretycznymi zagadnieniami niepełnosprawności intelektualnej. Ostatnie półroczne jest z kolei zarezerwowane na praktyki i treści szczegółowe.
W programie dydaktycznym uwzględniono zagadnienia w zakresie dydaktyki specjalnej, podstaw pedagogiki specjalnej, diagnostyki psychopedagogicznej, edukacji integracyjnej i włączającej, a także arteterapii.
Studia na kierunku oligofrenopedagogika, możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Absolwenci studiów na kierunku oligofrenopedagogika, wyróżniają się rozbudowanymi umiejętnościami i kompetencjami, dzięki którym rozumieją przyczyny występowania niepełnosprawności intelektualnej. Wiedzą, jak dobierać metody dydaktyczne oraz wychowawcze, a także prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne.
Po ukończeniu kształcenia słuchacze mają także praktyczne kompetencje wychowawcze, dzięki którym potrafią budować pozytywne kontakty z osobami borykającymi się z niepełnosprawnością intelektualną, a także ich rodzinami. W efekcie będą prawidłowo i skutecznie prowadzić cały proces edukacyjny, wychowawczy i wspomagający.
Uczestnicy w ramach całego toku kształcenia zapoznają się z podstawami psychologii klinicznej i psychopatologii, zasadami komunikacji interpersonalnej czy metodami wspomagania rozwoju dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.
Absolwent rozpoznaje oraz ocenia postawy społeczne wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie, przewiduje je i wpływa na ich kształtowanie. Wie, jak efektywnie prowadzić rehabilitację podopiecznych z niepełnosprawnością intelektualną.
Prowadzi działania opiekuńczo-wychowawcze, pomocy społecznej czy socjoterapeutycznej dla dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Wie także, jak realizować działania w zakresie doradztwa zawodowego dla tej grupy podopiecznych.
Planuje, realizuje i ocenia proces edukacji osób niepełnosprawnych intelektualnie na każdym poziomie edukacji. Prowadzi różne formy terapii – arteterapię, terapię zabawą, muzyką czy za pomocą dramy.
Studia na kierunku oligofrenopedagogika, trwają 1,5 roku (studia podyplomowe).
Po ukończeniu kształcenia na tym kierunku absolwenci zyskują przygotowanie do pracy z osobami borykającymi się z lżejszą oraz głębszą niepełnosprawnością intelektualną. Odnajdą się więc w przedszkolach, szkołach oraz innych placówkach oświatowych, które prowadzą działania edukacyjne, wychowawcze, wspierające i integracyjne dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami intelektualnymi.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku oligofrenopedagogika
Studia na kierunku oligofrenopedagogika, realizują wyczerpujący, bogaty program, który kompleksowo przygotowuje uczestników do zawodu.