Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku zdrowie publiczne to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej.
Kształcenie na kierunku studiów związane ze zdrowiem publicznym koncentruje się na badaniu i promowaniu zdrowia oraz zapobieganiu chorobom na poziomie populacyjnym. To interdyscyplinarna dziedzina, która łączy w sobie wiedzę z zakresu nauk medycznych, społecznych, statystyki, ekonomii, polityki zdrowotnej itd. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, patologii i innych podstawowych nauk medycznych, aby zrozumieć procesy zdrowotne oraz chorobowe. W programie zajęć uwzględniono także tematykę epidemiologii – nauki o rozprzestrzenianiu się chorób w populacji.
Absolwenci po ukończeniu tych studiów mogą podjąć pracę w ministerstwach zdrowia, agencjach zdrowia publicznego oraz innych instytucjach publicznych odpowiedzialnych za formułowanie czy wdrażanie polityki zdrowotnej, monitorowanie zdrowia populacji oraz organizowanie działań zapobiegawczych. Absolwent może też pracować w organizacjach pozarządowych zajmujących się zdrowiem publicznym – fundacje zdrowia, organizacje zajmujące się edukacją zdrowotną i promocją zdrowego stylu życia.
Rekrutacja na studia podyplomowe w Krakowie na ten kierunek adresowana jest do osób, które pracują w jednostkach ochrony zdrowia i chcą podnieść swoje kompetencje w ramach prowadzenia lub zarządzania placówką medyczną. Kandydat musi identyfikować się dyplomem potwierdzającym ukończenie studiów wyższych na poziomie co najmniej licencjata.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Kształcenie w ramach studiów na kierunku zdrowie publiczne koncentruje się na przekazywaniu wiedzy z zakresu anatomii, fizjologii, patologii i innych podstawowych nauk medycznych, aby umożliwić studentom zrozumienie procesów zdrowotnych i chorobowych.
Studia w Krakowie w ramach tego kierunku obejmują także wiele praktycznych zajęć z epidemiologii, w trakcie których studenci uczą się technik zbierania danych, analizy statystycznej i interpretacji wyników w celu zrozumienia czynników ryzyka chorób oraz opracowania strategii zapobiegania i kontrolowania epidemii.
W trakcie zajęć z zakresu biostatystyki studenci uczą się z kolei stosowania technik statystycznych do analizy danych związanych z epidemiologią, badaniami klinicznymi, oceną programów zdrowotnych i innych obszarów badań w dziedzinie zdrowia publicznego.
Uczestnicy mają również możliwość poznania procesów decyzyjnych i politycznych dotyczących systemów opieki zdrowotnej, finansowania służby zdrowia, regulacji medycznych oraz tworzenia i wdrażania programów zdrowotnych na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.
Studia na kierunku zdrowie publiczne, możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Absolwenci tych studiów mają wiedzę na temat podstawowych pojęć, teorii i koncepcji związanych z dziedziną zdrowia publicznego – epidemiologia, biostatystyka, zarządzanie służbą zdrowia, polityka zdrowotna czy promocja zdrowia.
Potrafią analizować i interpretować dane zdrowotne – wskaźniki zachorowalności, umieralności, zdrowotne zachowania i czynniki ryzyka chorób. W efekcie oceniają stan zdrowia populacji i identyfikują priorytety zdrowotne.
Planują również, projektują, wdrażają i oceniają programy zdrowotne, a także interwencje mające na celu poprawę zdrowia populacji, uwzględniając różnorodność społeczną, kulturową i ekonomiczną.
Absolwent ma także kompetencje w zakresie prowadzenia badań epidemiologicznych – w tym projektowania badań, zbierania danych, analizy statystycznej i interpretacji wyników.
Studia na kierunku zdrowie publiczne, trwają 1 rok (studia podyplomowe).
Absolwenci studiów na kierunku zdrowie publiczne, mogą pracować w organizacjach pozarządowych zajmujących się zdrowiem publicznym – fundacje zdrowia, stowarzyszenia, organizacje zajmujące się edukacją zdrowotną i promocją zdrowego stylu życia.
W sektorze prywatnym istnieją także różne możliwości zatrudnienia dla absolwentów zdrowia publicznego, w tym w firmach konsultingowych specjalizujących się w zdrowiu publicznym, firmach ubezpieczeniowych, farmaceutycznych oraz w sektorze technologicznym dostarczającym rozwiązania dla ochrony zdrowia.
Absolwent znajdzie także pracę w organizacjach międzynarodowych, gdzie prowadzone są projekty związane ze zdrowiem publicznym na całym świecie.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku zdrowie publiczne
Studia z zakresu zdrowia publicznego mają więc na celu szkolenie profesjonalistów zdolnych do analizowania, planowania i wdrażania strategii mających za zadanie analizowanie, planowanie i wdrażanie strategii poprawiających zdrowie społeczności.