Studia niestacjonarne

Największy wybór studiów

niestacjonarnych w Polsce

Odkryj ponad 600 kierunków studiów i sprawdź gdzie możesz studiować 

 

 

2021

STUDIA NIESTACJONARNE - ZAOCZNE i WIECZOROWE

 

Czym charakteryzują się studia niestacjonarne? Po pierwsze, są to studia płatne, niezależnie od tego czy prowadzone są na uczelni publicznej, czy niepublicznej.

Po drugie, często dzielą się na dwie grupy, czyli studia wieczorowe oraz zdecydowanie popularniejsze zaoczne. Po trzecie, porównując je ze studiami stacjonarnymi różnią się sposobem odbywania zajęć i samej nauki, ponieważ program kształcenia w przypadku studiów zaocznych realizowany jest  formie weekendowych zjazdów zazwyczaj co dwa tygodnie.

czytaj dalej wszystko o studiach niestacjonarnych

KIERUNKI STUDIA I I II STOPNIA ORAZ JEDNOLITE

Miejscowość
Grupa kierunków
Typ studiów
Tryb studiów

Trwa ładowanie wyników

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki STUDIA I i II STOPNIA oraz JEDNOLITE

Tryb kierunku
Typ kierunku
Grupa kierunków
Miasto
SORTOWANIE:

Trwa ładowanie wyników

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH SĄ STUDIA NIESTACJONARNE

Tryb kierunku
Typ kierunku
Grupa kierunków
Miasto
SORTOWANIE:

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

POPULARNE STUDIA NIESTACJONARNE

Miasto
SORTOWANIE:

POKAŻ WSZYSTKIE

 

Studia niestacjonarne 2021

Kto wybiera taki tryb kształcenia? Przede wszystkim osoby, które prowadzą już życie zawodowe. Od poniedziałku do piątku, czyli w ramach tygodnia pracy, wykonują obowiązki służbowe, a godziny wieczorne, bądź weekendy przeznaczają na naukę i uczęszczanie na zajęcia.

Studia niestacjonarne związane są z większym nakładem pracy własnej. Studenci trybu dziennego otrzymują więcej czasu spędzonego z wykładowcą, a także szansę głębszej analizy danego problemu, czy powtórki materiału. Na studiach niestacjonarnych jest to niemożliwe. Czy jest to wada? Absolutnie nie. Taka forma kształcenia uczy samodzielności, systematyczności i punktualności.

Jeśli sami nie położymy nacisku na dane zagadnienie, nikt nie poświęci nam znacznej ilości czasu na ponowne jego wytłumaczenie. Mówiąc o studiach niestacjonarnych należy obalić pewien mit. Nieprawdą jest, że studia niestacjonarne różnią się od stacjonarnych poziomem kształcenia. Wszak w ramach jednego kierunku realizowany jest taki sam program nauczania.

 

Podział na dziedziny

Trudno wyobrazić sobie, aby nie istniał podział na dziedziny, w ramach których funkcjonują kierunki studiów. Nie mówilibyśmy wtedy o naukach humanistycznych, naukach medycznych, czy naukach ścisłych, ale po prostu – o nauce, co byłoby zarazem niezwykle ogólne, szerokie, a także niewiele mówiące i znaczące.

Nie tylko świat nauki potrzebuje klasyfikacji. Jest ona niezbędna, aby łatwiej można było się odnaleźć. Podziały służą także kandydatom na studia, aby szybciej i wygodniej odnaleźli propozycje dla siebie. Oferty edukacyjne poszerzają się, tworzą się nowe kierunki i specjalności – bez rozdzielenia ich na poszczególne obszary niejedna osoba zagubiłaby się w oceanie dostępnych dyscyplin.

Podział określa także zakres zdobytej wiedzy, jej charakter, jak również rodzaj umiejętności, pozyskanych w toku nauki. 

 

Klasyfikacja dziedzin nauki

 • nauki humanistyczne
 • nauki inżynieryjno - techniczne
 • nauki medyczne i nauki o zdrowiu
 • nauki rolnicze
 • nauki społeczne
 • nauki ścisłe i przyrodnicze
 • nauki teologiczne
 • sztuki

 

Podział studiów ze względu na zainteresowania

Patrząc na podział studiów ze względu na zainteresowania możemy odnieść wrażenie, że dyscyplin i dziedzin, które można zgłębiać jest niemal niezliczona ilość. I tak rzeczywiście jest.

Właśnie dlatego, aby wprowadzić porządek istnieje taka klasyfikacja. Gdyby jej nie było, każdy kierunek byłby po prostu kierunkiem studiów, a wygodne odnalezienie go w istnym morzu nauki byłoby wręcz karkołomne.

Podział nie tylko ułatwia, ale także naprowadza na charakter i profil kształcenia. Określa i zacieśnia obszar naszych zainteresowań. Nakierowuje na odpowiedni dział. Klasyfikacja studiów jest także czymś naturalnym. Obszarów kształcenia jest tak wiele, że należy je charakteryzować. 

 

Podział studiów niestacjonarnych ze względu na zainteresowania

 

Kierunki studiów niestacjonarnych

Zazwyczaj oferty kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych bywają podobne, bądź identyczne, ale od każdej reguły istnieje jakiś wyjątek. Częściej napotkamy kierunki realizowane wyłącznie w formie stacjonarnej, niż kierunki prowadzone tylko w trybie niestacjonarnym. Z czego to wynika? Albo są to kierunki na tyle specyficzne, których nie da się poprowadzić w trybie weekendowych zjazdów, albo są to kierunki, które nie cieszą się aż tak szerokim zainteresowaniem, aby otwierać w ich ramach dodatkowego trybu kształcenia.

Kandydaci planujący studiować najpopularniejsze dyscypliny nie mają powodów do zmartwień. Kierunki, które śmiało możemy określić mianem popularnych, na które jest duże zapotrzebowanie realizowane są zazwyczaj zarówno na studiach stacjonarnych, jak i na studiach niestacjonarnych. Jakie są to kierunki? Na przykład: Informatyka, Logistyka, Pedagogika, czy Prawo.

Co za tym idzie, można spotkać kierunki, które częściej oferowane są tylko na studiach stacjonarnych i wcale nie są to kierunki niezwykle wymyślne. Przykładem takiego kierunki jest Historia, która stosunkowo rzadko realizowana jest w niestacjonarnej formie. 

 

Najpopularniejsze kierunki studiów w trybie niestacjonarnym

 

 

Gdzie studiować niestacjonarnie?

Wybierając się na studia do dowolnego ośrodka akademickiego można mieć pewność, że znajdziemy w nim ofertę studiów niestacjonarnych. Największe uczelnie traktują na równi stacjonarną i niestacjonarną formę kształcenia, ponieważ pod względem programowym nie zachodzą między nimi żadne różnice. Co zrozumiałe, największe miasta, a więc największe ośrodki akademickie proponują bogatsze oferty kształcenia, większą ilość specjalności, czy zajęć do wyboru.

Ale nie oznacza to, że decyzja o podjęciu nauki w mniejszym mieście może okazać się błędna. Wszystko zależy od kierunku kształcenia. Istnieją takie, które realizowane są praktycznie wszędzie, w każdym mieście, bądź w znacznej większości. Mowa o takich kierunkach jak Informatyka, czy Pedagogika, które należą do grona najchętniej obieranych.

Prawdą jest, że chcąc studiować bardziej niszowy kierunek lepiej jest wybrać duży ośrodek akademicki- w nim na pewno go odnajdziemy. Określenie „niszowy” nie oznacza, że kierunek jest gorszy – bo takowe nie istnieją – ale jednak nie należy do czołówki i nie może równać się popularnością z najbardziej obleganymi Informatyką, Psychologią, czy Prawem. 

 

Największe ośrodki akademickie w Polsce

 

Jak wybrać studia niestacjonarne, aby mieć dobrą pracę?

Warto postawić pytanie: kto idzie na studia? Pomimo, iż pytanie wydaje się dość proste, to jednak nie można na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Na studia idziemy, aby rozwijać zainteresowania, aby otrzymać wiedzę niezbędną do realizacji zawodowych marzeń, albo żeby nasze zainteresowania przerodziły się w działalność zawodową.

Rozpoczynając naukę niektórzy od razu myślą o tym, co będą robić po jej zakończeniu, a niektórzy nie posiadają nawet mglistego planu na swoją przyszłość. A jakie studia najlepiej prowadzą do ciekawej i dobrze płatnej pracy? Wszystkie. Jak to możliwe? Ponieważ to nie studia dają pracę, a rynek. Rynek wszystko weryfikuje. Nie trzeba być dokładnie zaznajomionym z rynkiem, aby wiedzieć, że na istnieją obszary wiedzy, na które jest większe i mniejsze zapotrzebowanie. Istnieją umiejętności, które są częściej i rzadziej poszukiwane wśród pracodawców.

Warto jeszcze wspomnieć, że teorie w myśl których, łatwiej jest otrzymać pracę po ukończeniu studiów stacjonarnych są niczym nie poparte i nie warto ich brać na poważnie. Liczy się wiedza i umiejętności – a te zdobywamy na studiach w każdym trybie. Pomimo tego, że rynek może być zmienny i może modyfikować swoje zapotrzebowania, to jednak istnieją umiejętności, które będą potrzebne zawsze. Nowe technologie, medycyna, budownictwo, pedagogika – trudno postawić tezę, że wiedza w tych zakresach przestanie być światu przydatna. 

czytaj dalej jaki kierunek wybrać

 

Jak wybrać uczelnię?

Wybór odpowiedniej uczelni wcale nie musi być trudny. Wszystko zależy od tego na czym nam zależy i w jaki sposób chcemy poprowadzić swoją edukację. Naturalnie, jeśli chcemy podjąć naukę na studiach niestacjonarnych musimy zorientować się czy uczelnia, którą bierzemy pod uwagę realizuje taki tryb kształcenia.

Jeśli tak, to nie pozostaje nam nic innego jak zagłębić się trochę w program nauczania, realizowane przedmioty i oferowane specjalności. Kandydaci, którzy decydują się na popularne kierunki nie mają twardego orzecha do zgryzienia. Najprawdopodobniej odnajdą swoje dyscypliny zarówno w większych, jak i mniejszych ośrodkach akademickich i zapewne bez problemu zapiszą na niestacjonarne studia.

Kandydaci, którzy pragną studiować kierunki niszowe, nieco rzadziej występujące w katalogach edukacyjnych muszą liczyć się z tym, że mogą zostać zmuszeni do opuszczenia rodzinnej miejscowości i rozpoczęcia nauki w miejscu oddalonym nawet o kilkaset kilometrów. 

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Najwięsze uczelnie w Polsce w 2019 / 2020

 1. Uniwersytet Warszawski – 45,3 tys. studentów
 2. Uniwersytet Jagielloński – 35,1 tys. studentów 
 3. Uniwersytet im Adama Mickiewicza – 33,7 tys. studentów
 4. Politechnika Warszawska – 25,1 tys. studentów
 5. Uniwersytet Łódzki – 24,6 tys. studentów
 6. Uniwersytet Wrocławski – 23,3 tys. studentów
 7. Akademia Górniczo-Hutnicza im S. Staszica – 22,1 tys. studentów
 8. Uniwersytet Gdański – 21,8 tys. studentów
 9. Politechnika Wrocławska – 20,3 tys. studentów
 10. Uniwersytet Śląski w Katowicach – 21,1 tys. studentów
 11. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej – 19,1 tys. studentów
 12. Uniwersytet Mikołaja Kopernika – 18 tys. studentów 
 13. Politechnika Śląska – 18 tys. studentów
 14. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski – 17,7 tys. studentów
 15. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – 16 tys. studentów
 16. Politechnika Gdańska – 13,8 tys. studentów

*Liczba studentów na wszystkich typach studiów I, II, jednolite magisterskie wraz z cudzoziemcami

czytaj dalej wszystkie uczelnie

 

Czy warto iść na studia niestacjonarne?

Na pytanie: „czy warto iść na studia niestacjonarne?” odpowiedzi są dwie: tak i nie. Skąd sprzeczność? Każdy oczekuje od studiów czegoś innego oraz inaczej planuje je poprowadzić. Studia niestacjonarne posiadają liczne zalety, z racji których tak chętnie są wybierane. Najczęstszym argumentem podawanym przez studentów jest taki, że dzięki niestacjonarnej nauce można podjąć jakąś pracę, albo poważniej zaangażować się w życie zawodowe.

Niestacjonarna forma kształcenia pozwala wejść niemal z biegu do dorosłego życia, wypełnionego obowiązkami. Ważną cechą studiów niestacjonarnych jest to, że opierają się na dużej samodzielności studentów. Dzięki temu rozwija się niezwykle cenne umiejętności i cechy osobowości, takie jak skrupulatność, punktualność, wypełnianie obowiązków pod presją czasu, czy też wyszukiwanie i analizowanie informacji.

Oczywiście, nie oznacza to, że studenci studiów stacjonarnych nie uczą się dokładności, ale jednak mogą pozwolić sobie na większą swobodę w nauce. Argumentów przemawiających za podjęciem studiów niestacjonarnych jest bardzo wiele. Ale czy są jakieś kontrargumenty? Na pewno nie każdy jest w stanie pogodzić różnego rodzaju obowiązki. Na pewno nie każdy jest w stanie oddawać się od poniedziałku do piątku pracy zawodowej, wieczorami przeglądać notatki, a weekendy spędzać na zajęciach. Taki tryb nie jest dla każdego. Wymaga dobrej organizacji czasu, porządku, a także niemałych nakładów energii.  

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Komentarze (0)