Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Medycyna to od dziesiątek lat jeden z najbardziej obleganych, ale też i prestiżowych kierunków studiów. Dzieje się tak dlatego, iż studia medyczne we Wrocławiu uznawane są za jedną z lepszych ścieżek kariery, na jakie można sobie pozwolić.
Opis kierunku
Właśnie medycyna i prawo gromadzi na listach chętnych najwięcej osób, od kilkunastu do kilkudziesięciu osób na miejsce, a i późniejsze studia mają za zadanie nie tylko wykształcenie przyszłych specjalistów, ale również odsiew wszystkich tych, którzy mieli odpowiednio wysokie oceny na maturze, lecz nie są wystarczająco wytrwali i uparci, by ukończyć tak trudne studia.
Dlatego absolwenci, którzy ukończą studia medyczne i studia prawnicze mogą uznać się za tych, którzy wygrali życie. Przed nimi otworem stoi wysoka pozycja, szacunek społeczeństwa oraz duże pieniądze. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki zawód medyczny wybierze się jako drogę swojej kariery. Poniżej podpowiemy jeszcze, jakie zawody można wykonywać po medycynie
Kierunek lekarski należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2023/2024 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrany był przez ponad 32 tys. kandydatów (o 11247 więcej niż rok wcześniej).
Wśród wrocławskich uczelni publicznych kierunek lekarski znalazł się wśród najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (ponad 4,7 tys. zgłoszeń - 16 osób na miejsce) oraz na Politechnice Wrocławskiej (1,6 tys zgłoszeń - prawie 27 osób na miejsce).
We Wrocławiu znajdują się dwie uczelnie, które prowadzą studia medyczne. Pierwszą z nich jest Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich. Proponuje on swoim studentom możliwość nauki na czterech głównych wydziałach i jednym wydziale podyplomowym. Są to:
Drugą uczelnią, na której zorganizowane są studia medyczne, jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Tutaj najciekawszą ofertę dla studentów medycyny posiada Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt, który otworzył jedyny w całej Polsce kierunek Biologii człowieka, czyli antropologii fizycznej. W programie, poza zajęciami medycznymi można uczestniczyć np. z kursach rekonstrukcji wyglądu na podstawie szczątków kostnych czy archeologii podwodnej.
Zajęcia odbywają się również na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym, gdzie znajduje się m.in. kierunek Medycyna roślin, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki botaniki i ekologii, ale też czynników chorobotwórczych u roślin i działań profilaktycznych.
Wydział Nauk o Żywności proponuje swoim studentom możliwość kształcenia się na kierunkach: Biotechnologii, Technologii żywności i żywienia człowieka, Żywienia człowieka oraz Zarządzania jakością i analizie żywności. Ostatnim wydziałem na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu związanym z medycyną jest Wydział Medycyny Weterynaryjnej, gdzie można studiować weterynarię, w tym weterynarię w języku angielskim.
Uniwersytet Medyczny we Wroclawiu >
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu>
Nie jest łatwo znaleźć swoje nazwisko na liście przyjętych na studia medyczne we Wrocławiu. W zależności od uczelni i wydziału o jedno miejsce na uczelni stara się od kilkunastu do kilkudziesięciu kandydatów. Dlatego już na początku liceum, lub innej szkoły ponadgimnazjalnej, należy przywiązywać wagę do takich przedmiotów, jak: biologia, chemia, fizyka, a czasami również matematyka.
To właśnie te cztery przedmioty brane są pod uwagę podczas procesu rekrutacji i ustalania progów punktowych, pozwalających na dostanie się na wymarzone studia medyczne. Warto nie tylko dobrze zdać maturę z przedmiotów ścisłych, ale też brać udział w olimpiadach przedmiotowych: laureaci tych konkursów oraz ci, którzy zdadzą egzamin dojrzałości z wynikami bliskimi stu procent nie muszą martwić się o miejsce na liście przyszłych studentów.
We Wrocławiu można uczęszczać na studia medyczne, które mają bardzo szeroki przekrój tematyczny. Dzięki temu, studenci mają możliwość uczenia się na kierunkach typowo medycznych, jak również stomatologicznych, weterynaryjnych czy biotechnologicznych.
Ta różnorodność pozwala na wybór dokładnie tej kariery, która nas interesuje. Po studiach medycznych można pracować choćby w takich zawodach jak: lekarz specjalista (chirurg, radiolog, położnik, optyk itp.), pielęgniarz, stomatolog, protetyk słuchu, lekarz rodzinny, asystent osoby niepełnosprawnej, dietetyk, fizjoterapeuta, farmaceuta, rehabilitant, laborant, analityk laboratoryjny, ratownik medyczny, konsultant medyczny, pracownik socjalny, przedstawiciel medyczny lub farmaceutyczny, rejestrator medyczny czy reprezentant ds. odszkodowań.
Kandydaci na studia przyjmowani są w ramach ograniczonego limitu miejsc. O przyjęciu na poszczególne kierunki decyduje lista rankingowa, stworzona podczas postępowania kwalifikacyjnego.
Limity miejsc na kierunku medycyna we Wrocławiu:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2025/2026)
Bezpłatną naukę na studiach można podjąć w ramach studiów stacjonarnych na uczelni publicznej. Za studia w prywatnej szkole wyższej lub za niestacjonarną naukę w uczelni publicznej najczęściej trzeba zapłacić.
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
O zakwalifikowaniu lub niezakwalifikowaniu się na studia kandydaci dowiadują się dzięki informacjom opublikowanym w ich indywidualnych profilach w systemie IRK lub ERK. Wyniki rekrutacji zawierają m.in. decyzję uczelni o przyjęciu lub odrzuceniu kandydata, a także liczbę zdobytych przez niego punktów i miejscu na liście rankingowej.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Uczelnie przyjmują dokumenty rekrutacyjne w wyznaczonym terminie – kandydaci najczęściej składają papiery osobiście w siedzibie uczelni lub wysyłają je pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Należy pamiętać o tym, by zestaw dokumentów był kompletny.
Dokumenty rekrutacyjne zazwyczaj można składać już kilka dni po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Kandydaci powinni dostarczyć do uczelni kompletny zestaw dokumentów – należy zrobić to w wyznaczonym przez szkołę wyższą terminie. Spóźnienie lub niespełnienie wymogów rekrutacyjnych może sprawić, że kandydat zostanie skreślony z listy osób zakwalifikowanych na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2025/2026)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.