Rzeszów innowacyjny

Rzeszów innowacyjny

18.06.2021

studia w rzeszowie

Rzeszów innowacyjny

Rozwój współczesnych miast jest nieodzownie związany z rozbudową powierzchni biurowej. W przypadku Rzeszowa, taka powierzchnia szacowana jest już na ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych, wykorzystywanych głównie przez najemców w branż BPO i SSC. Co wpływa na chęć deweloperów do rozbudowy swoich terenów właśnie na terenie Rzeszowa? Czynników jest kilka. To między innymi dobra lokalizacja na terenie Podkarpacia, w bliskiej odległości od Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka i centr technologiczno-rozwojowych. Rzeszów położony jest także w pobliżu autostrady A4, stanowiącej dogodne połączenie na trasie wschód-zachód oraz na trasie magistrali kolejowej E-30. Także potencjał akademicki miasta jest wart zauważenia, szczególnie, że uczelnie tworzą coraz to nowe kierunki sprofilowane na potrzeby rynku. Olbrzymi procent absolwentów rzeszowskich i podkarpackich uczelni znajduje pracę w obiektach biurowych takich jak Karowa Office, SkyRes Warszawska, Conres, Capital Park, Panorama, Center Park, Europa II, Plaza i Hartbex.

Co jeszcze świadczy o potencjale i innowacyjności danego regionu? Przede wszystkim lokowanie i rozwój przedsiębiorstw, które znane są z prowadzenia zaawansowanej technicznie i technologicznie działalności badawczo-rozwojowej. W Rzeszowie i na Podkarpaciu wiodącymi markami z tego sektora są chociażby Pratt&Whitney Rzeszów, MTU Aero Engines Polska, Nestle, D.A. Glass, ML-System, G2A.com, Borg Warner Poland, Fibrain czy też OPTeam.

W Jasionce koło Rzeszowa znajduje się Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny. Z jego możliwości korzysta m. in. BorgWarner Poland, producent turbosprężarek, którego zakład rozbudowuje się właśnie w Jasionce. Poza samymi zakładami, w Jasionce znajduje się Centrum Techniczne i Centrum Badawczo-Rozwojowe firmy.

Także Fibrain, producent i globalny dostawca w branży systemów teleinformatycznych i telekomunikacji światłowodowej, działa w kompleksach produkcyjno-badawczych znajdujących się w specjalnych strefach ekonomicznych Podkarpacia oraz w filiach w Krakowie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Warszawie i Sopocie.

Wspomniane wyżej ML-System, firma zajmująca się projektowaniem i wykonawstwem zintegrowanych systemów opartych na technologii ogniw fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkiem, działa w specjalnym Fotowoltanicznym Centrum Badawczo-Rozwojowym, opracowując technikę zwiększenia wydajności konwersji słonecznej na elektryczną. Firma posiada w podrzeszowskim Zaczerniu fabrykę zajmującą się komercyjnym drukiem innowacyjnych ogniw.

D.A.Glass, firma zajmująca się formowaniem i obróbką szkła płaskiego oraz badaniami nad nowym zastosowaniem szkła, znana jest m.in. z wdrożenia do produkcji nowatorskiego szkła do obiektów szklarniowych. Firma współpracuje z krajowymi hutami szkła płaskiego: Guardianem, Saint Gobain i Pilkington.

BorgWarner Poland Sp. z o.o., producent komponentów oraz systemów zaawansowanych technologii dla układów napędowych i przeniesienia napędu w pojazdach samochodowych, również ma swój oddział w Rzeszowie. W jego skład wchodzą: nowoczesne Centrum Techniczne Borg Warner Rzeszów (położone na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego) oraz obiekty produkcyjne. BorgWarner współpracuje z polskimi uczelniami, pozwalając absolwentom na pracę w firmie produkującej części chociażby do samochodów Audi, Ford czy Volkswagen.

 

 

Komentarze (0)