Wesele matura 2023

Wesele matura 2023

Wesele matura 2023

02.03.2023

Wesele matura 2023

Egzamin maturalny jest jednym z najważniejszych egzaminów w życiu młodego człowieka. Nie bez powodu nazywa się go właśnie egzaminem dojrzałości. To właśnie od niego zależy, czy uczeń dostanie się na wymarzone studia. Jednym z przedmiotów, który maturzysta musi zdać, jest język polski.

Obowiązuje tutaj próg zdawalności, który wynosi 30 procent. Uczniowie często obawiają się egzaminu maturalnego z języka polskiego właśnie ze względu na to, że pojawiają się na nim lektury, które trzeba wcześniej przeczytać. Uczniowie zazwyczaj nie są pewni, czy dość dokładnie i szczegółowo zapoznali się z treścią danej lektury. Tutaj na pomoc przychodzą różnego rodzaju streszczenia i opracowania, które mogą pomóc w przypomnieniu sobie najważniejszych wydarzeń i postaci.

Jedną z lektur obowiązkowych na maturze jest "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Poniżej przedstawiamy zagadnienia, które mogą pojawić się na egzaminie maturalnym dotyczące tej lektury, a także listę pytań jawnych, które mogą pojawić się na egzaminie maturalnym z języka polskiego w formie ustnej. Przedstawiamy też najważniejszych bohaterów "Wesela", jego czas i miejsce akcji oraz opinie zdających na temat lektury w latach ubiegłych.

Lista pytań jawnych do lektury

Lista pytań jawnych na egzamin maturalny z języka polskiego w 2023 roku dotyczące "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego:

 1. Jak realizowany jest w literaturze motyw tańca? Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
 2. Rola duchów, widm i zjaw w utworach literackich. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
 3. Funkcje przedmiotów i postaci symbolicznych w utworze literackim. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
 4. Relacje między przedstawicielami różnych grup społecznych. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
 5. Refleksja nad narodem jako temat utworów literackich. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
 6. Relacja świata realistycznego i fantastycznego. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
 7. Rozprawa z narodowymi mitami. Omów zagadnienie na podstawie Wesela Stanisława Wyspiańskiego. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

sprawdź lista pytań jawnych matura 2023

Wesele - główni bohaterowie

 • Gospodarz (Włodzimierz Tetmajer)
 • Gospodyni (Anna Tetmajerowa)
 • Pan Młody (Lucjan Rydel)
 • Panna Młoda (Jadwiga Mikołajczykówna)
 • Poeta (Kazimierz Tetmajer)
 • Dziennikarz (Rudolf Starzewski)
 • Radczyni (Antonina Domańska)
 • Rachela (Pepa Singer)
 • Czepiec (Błażej Czepiec)
 • Marysia (Marysia Mikołajczykówna)
 • Jasiek (brat Panny Młodej)

 

Gospodarz (Włodzimierz Tetmajer) jest patriotą, który dba o los swojej ojczyzny.

 

Gospodyni (Anna Tetmajerowa) z domu Mikołajczykówna – jest wzorem matki i żony, a także ogromną podporą dla swojego męża. Ludzie radzą się jej w trudnych sytuacjach. Chowa w skrzyni podkowę, czyli dowód na to, że Wernyhora naprawdę był w Bronowicach.

 

Pan Młody (Lucjan Rydel) – zachwyca się urodą swojej żony. Nie rozumie jednak relacji między szlachtą, a chłopami. W książce ukazany jest jako symbol bratania się szlachty z ludem.

 

Panna Młoda (Jadwiga Mikołajczykówna) – jest typową chłopką, pewną siebie oraz bardzo temperamentną.

 

Poeta (Kazimierz Tetmajer) – romansuje z Maryną, zajmuje się sztuką, a do chłopów ma spory dystans. To on nakłania nowożeńców do zaproszenia chochoła.

 

Dziennikarz (Rudolf Starzewski) – redaktor krakowskiego „Czasu”, jest człowiekiem inteligentnym o artystycznej naturze.

 

Radczyni (Antonina Domańska) – wychodzi z założenia, że inteligencja i lud do dwa oddzielne stany.

 

Rachela (Pepa Singer) – córka karczmarza, Żydówka, jest postacią bardzo tajemniczą.

 

Czepiec (Błażej Czepiec) jest wujem Panny Młodej, a także gminnym pisarzem.

 

Marysia (Marysia Mikołajczykówna) – siostra Panny Młodej, która tęskni za swoim byłym narzeczonym.

 

Jasiek (brat Panny Młodej) – drużba Pary Młodej, jest zajęty kwestiami materialnymi zdecydowanie bardziej, niż tymi narodowymi.

Wesele - czas i miejsce akcji

"Wesele" rozgrywa się w dworku Włodzimierza Tetmajera i jego żony Anny, we wsi Bronowice pod Krakowem. Akcja dzieje się w nocy z 20 na 21 listopada 1900 r. Utwór nawiązuje do prawdziwego wydarzenia, czyli wesela poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną.

Wesele - najważniejsze wątki

 • Rozmowy gości weselnych, które odbywały się w chacie
 • Pojawia się Rachela.
 • Rozmowa Poety z Gospodarzem.
 • Żyd kłóci się z Czepcem.
 • Zaproszenie duchów przez Młodą Parę.
 • Przybycie Chochoła.
 • Przybycie  Rycerza, Hetmana, Stańczyka i Upiora.
 • Misja Jaśka.
 • Zakończenie wesela.
 • Goście rozmawiają między sobą.
 • Rozmowa Poety i Panny Młodej.
 • Przybycie Jaśka bez złotego rogu.
 • Chocholi taniec.

Wesele na maturach w latach ubiegłych (jakie pytania itp.)

"Wesele" pojawiło się na maturze w 2020 roku, jako jeden z tematów wypracowania, który brzmiał następująco: Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdani e, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów

Opinie zdających na temat lektury w latach ubiegłych

Uczniowie zdecydowanie nie byli zadowoleni, że na egzaminie maturalnym w 2020 roku pojawiło się "Wesele". Oto kilka wypowiedzi licealistów, cytowanych przez portal pomorska.pl.

"Gdy zobaczyłam arkusz i przeczytałam tematy, prawie się załamałam. Fantastyka to nie moja bajka. . - Miałam pustkę w głowie i chociaż czuję się pewnie w pisaniu rozprawek, tym razem nawet nie umiałam napisać sobie planu. Zupełnie nie spodziewałam się „Wesela”, a jeśli już, to w innym kontekście. Dramat Wyspiańskiego omawia się przeważnie, na przykład pod kątem symboliki, obrazu Polaków, dekadentów, obrazu wsi itp.

Przed egzaminem solidnie powtórzyłam polski, a „Wesele” przeczytałam w całości. Tymczasem na maturze nie miałam pojęcia, od czego zacząć. Drugim tekstem, na który się powołałam w mojej pracy, była „Opowieść wigilijna”. Nie jestem zadowolona z mojej pracy, bo fantastyka to nie moja bajka. Na egzaminie zabrakło mi czasu, aby wszystko sprawdzić, nawet nie policzyłam słów w wypracowaniu.

Szczerze mówiąc myślałam, że będzie „Pan Tadeusz”, ponieważ ta lektura nie pojawiała się w poprzednich latach. Nastawiałam się na motywy np. motyw cierpienia, miłości itp. Liczyłam na bardziej „ludzki” temat. Jestem rozczarowana, bo mam poczucie, że włożona przeze mnie praca w przygotowania do egzaminu na nic się nie przydała. " – brzmi wypowiedź jednej z uczennic.

 

"Wesele” to trudna lektura. Nie sądziłam, że się pojawi – dodaje kolejna z uczennic.

 

Zobacz także

matura z języka polskiego 2023 - poziom podstawowy

matura z języka polskiego 2023 - poziom rozszerzony

matura ustna z języka polskiego 2023

harmonogram matur 2023

matura 2023 - arkusze

wyniki matur 2023

Komentarze (0)

Popularne

studia

matura 2023

 

 

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2022

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

 • ul. Leśna 1, 75-582 Koszalin https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6d087-pwsz-koszalin.jpg Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie
 • ul. Pigonia 1, Rzeszów https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJM5haPPj6PEcRAXpvuNl9L0M https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/d0984-uniwersytet-rzeszowski.jpg Uniwersytet Rzeszowski
 • ul. Mieszka I 61 C,, 71-011 Szczecin https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJiaE5fdoIqkcRtavOUi3m7UI https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/afcf7-collegium-balticum.jpg Collegium Balticum - Akademia Nauk Stosowanych
 • Budynek Główny AWF w Krakowie Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
 • bud. C-13 PWr https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJmyg2eCroD0cRD9fIxQQ_-bg Politechnika Wrocławska
 • Drzwi Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-1e4NozBD0cRCFt8gAWtS5k https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/bfdcf-wsh-wroclaw.jpg Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych