Przecieki z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Czy matura zostanie unieważniona?

Przecieki z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Czy matura zostanie unieważniona?

Przecieki z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Czy matura zostanie unieważniona?

10.05.2023

Przecieki z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Czy matura zostanie unieważniona?

We wtorek 9 maja o godzinie 9:00 rozpoczął się egzamin na poziomie rozszerzonym z języka angielskiego. Przystąpienie do niego zadeklarowało ponad 206,5 tys. abiturientów.

Zdecydowana większość maturzystów zdecydowała się na wybór tego przedmiotu jako dodatkowego obowiązkowego egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym. Centralna Komisja Edukacyjna musiała ponownie zmierzyć się z przeciekami. Z jakimi konsekwencjami mogą liczyć się osoby, który udostępniły zdjęcia arkusza?

Matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym odbył się 5 maja, w tym roku wyjątkowo w drugi dzień matur, potrwał 120 minut. Na rozwiązanie zadań na poziomie rozszerzonym zostało przewidziane 150 minut, z kolei na poziomie dwujęzycznym 180 minut.

Standardowo przed rozpoczęciem egzaminu abiturienci szukali od rana przecieków w sieci - bezskutecznie. Dopiero przed godziną dziesiątą na portalach społecznościowych pojawiły się pierwsze rzekome zdjęcia arkuszy. Fotografie okazały się być fałszywe, użytkownicy przestrzegali przed oszustami. Po upływie kilkunastu minut pojawiły się kolejne zdjęcia, przedstawiające polecenie zadania rozprawkowego.

Dyrektor CKE nie potwierdził doniesień o prawdziwości przecieków. Najprawdopodobniej były one fałszywe. Marcin Smolik zaznaczył, że jeżeli okazałyby się rzeczywiste to CKE będzie docierać do ich źródła. W konsekwencji może dojść do unieważnienia egzaminu autorów zdjęć oraz wszystkich osób, przebywających z nimi na sali egzaminacyjnej.

 

Opinie - matura 2023 z języka angielskiego

Opinie maturzystów, dotyczące wczorajszego egzaminu były podzielone. Jednakże zdecydowana większość zdających przyznaje, że arkusz był stosunkowo prosty. "Rozszerzony angielski z wypracowaniem napisany w mniej niż godzinę. Myślę, że co najmniej 80% będzie" - pisali na swoich portalach społecznościowych - "Tylko jedno zadanie zmusiło mnie do jakichś głębszych przemyśleń, ale tak to łatwy ten angielski".

 

Tematy - matura 2023 z języka angielskiego

"Wypowiedz się na jeden z poniższych tematów. Wypowiedź powinna zawierać od 200 do 250 wyrazów i spełniać wszystkie wymogi typowe dla formy wskazanej w poleceniu. Zaznacz temat wybrany przez Ciebie" tak brzmiało polecenie zadania otwartego - rozprawkowego. Ten typ zadań od zawsze jest największą zmorą zdających.

Zarówno w formule 2023, jaki i 2015 maturzyści mieli do wyboru takie same tematy:

Temat 1: "Coraz więcej znanych osób, np. sportowców lub aktorów, decyduje się na udział w różnego rodzaju reklamach". Zadaniem absolwentów było napisanie rozprawki, w której przedstawili by dobre i złe strony wyżej opisanego zjawiska.

Temat 2: W odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez anglojęzyczne czasopismo napisz artykuł przedstawiający Twoją wizję świata za 30 lat. W swoim artykule omów aspekt życia, który – Twoim zdaniem – zmieni się na lepsze, oraz przedstaw problem, który będzie największym wyzwaniem dla ludzkości.

 

najpopularniejsze dzisiaj

matura ustna język polski 2023

matura poprawkowa 2023

niezdana matura 2023 co dalej

wyniki matur 2023, kiedy i gdzie sprawdzić

rekrutacja na studia 2023 terminy

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia