Matura 2023 z biologii

Matura 2023 z biologii

Matura 2023 z biologii

11.05.2023

Matura 2023 z biologii

W czwartkowy poranek 11 maja o godzinie 9:00 ponad 56 tysięcy abiturientów zasiadło do egzaminu dojrzałości z biologii. Deklarację przystąpienia do matury na poziomie rozszerzonym złożyły 37 787 osoby piszące wersję 2023 oraz 18 440 wersję 2015. Opinie absolwentów poprzedzające rozpoczęcie egzaminu były podzielone. Niektórzy byli pewni pozytywnego wyniku, jednak zdecydowana większość obawiała się poziomu trudności arkusza.

Stres jest nieodłączną częścią niemal każdego sprawdzianu wiedzy, nie omija również maturzystów - w końcu przez kilka licealnych lat notorycznie powtarza im się, że ten egzamin "zadecyduje o ich przyszłości". Należy jednak pamiętać, że w przypadku niezaliczenia matury zawsze można przystąpić do jej poprawy. Zły wynik nie jest końcem świata!

Każdy maturzysta ma obowiązek przystąpienia do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: języka polskiego, języka angielskiego, matematyki. Zdający ma obowiązek otrzymania co najmniej 30% z każdego wyżej wymienionego przedmiotów. Dodatkowo absolwenci liceów oraz techników muszą przystąpić do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Z przedmiotów dodatkowych w roku 2023 oraz 2024 nie ma progu zdawalności.

Wczesnym rankiem abiturienci dzielili się swoimi obawami i opiniami na temat zbliżającej się matury z biologii na poziomie rozszerzonym:

  1. "Jedyne co umiem to krzyżówki genetyczne. Wiem też, że borelioza to choroba bakteryjna"

  2. "Dzisiaj na biologii losowe słowa generator, lecimy freestyle"

  3. "No to co strzelanie na maturze z biolki"

  4. "Dobrze, że biologii nie da się nie zdać".

 

Biologia należy do grupy nauk ścisłych. Zajmuje się badaniem organizmów żywych, w tym: ludzi, flory i fauny. Egzamin z tego przedmiotu, wraz z matematyką oraz chemią, uważany jest za jedną z najtrudniejszych matur. Zawsze wywołuje dużo emocji w absolwentach. Przystępują do niej zazwyczaj osoby, które pragną podjąć studia takie jak: biotechnologia, weterynaria czy medycyna.

W arkuszu znajdziemy zadania dotyczące takich obszarów jak m.in.: zasady klasyfikacji i sposoby identyfikacji organizmów, różnorodność roślin, ekspresja informacji genetycznej w komórkach człowieka oraz podziały komórkowe. Zadania posiadają różnorodną formę: zamknięte wielokrotnego wyboru, zamknięte typu prawda/fałsz, zamknięte na dobieranie odpowiednich odpowiedzi, otwarte z luką do uzupełnienia zdania albo zapisania odpowiedzi jednym lub kilkoma wyrazami oraz otwarte krótkiej odpowiedzi, wymagające napisania krótkiego tekstu.

Oprócz rozszerzonej biologii maturzyści napiszą dziś również język rosyjski. Przystąpienie do egzaminu zadeklarowało ponad 24 tysiące absolwentów. Zdecydowana większość - 2 321 osoby - o godzinie 14:00 zasiądą do matury na poziomie rozszerzonym, zaledwie 94 osoby napiszą maturę na poziomie dwujęzycznym.

najpopularniejsze dzisiaj

matura ustna język polski 2023

matura poprawkowa 2023

niezdana matura 2023 co dalej

wyniki matur 2023, kiedy i gdzie sprawdzić

rekrutacja na studia 2023 terminy

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia