Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
06.06.2023
Choć niemal dla każdego ucznia matura to niesamowicie ważny dzień – zdarzają się wypadki, które nie pozwalają przystąpić do niej w wyznaczonym terminie głównym. Wcale nie jest to "końcem świata", choć niektórym uczniom z pewnością tak właśnie może się to kojarzyć.
Jeżeli komuś nie uda się dotrzeć na egzamin maturalny w terminie majowym – może napisać go później. I wcale nie chodzi o sesję poprawkową, a sesję dodatkową, która odbywa się w czerwcu.
W maju uczniowie kończący szkołę średnią mierzyli się z egzaminami maturalnymi w terminie podstawowym. Ci, którzy z różnych przyczyn nie mogli podejść do tego egzaminu dojrzałości w "pierwszej turze", piszą maturę w czerwcu. Sesja dodatkowa rozpoczęła się już kilka dni temu – dokładnie 1 czerwca 2023 roku. Tłumaczymy, jakie są zasady i dokładne terminy tej sesji dodatkowej, a także kiedy uczniowie będą mogli poznać wyniki swojej pracy.
Choć przeważająca część uczniów przystępuje do egzaminu maturalnego w terminie podstawowym, to zdarzają się też tacy, którzy robią to dopiero w czerwcu (zamiast w maju). Kto dokładnie ma do tego prawo?
Mogą to zrobić uczniowie, którzy z przyczyn zdrowotnych lub losowych nie zrobili tego w terminie podstawowym. Takie osoby musiały złożyć specjalny wniosek do właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej i otrzymać zgodę jej dyrektora. Maturę w terminie dodatkowym mogą pisać uczniowie liceów ogólnokształcących, techników, szkół branżowych II stopnia, którzy kończyli naukę w szkole średniej w tym roku, ale mogą to być również absolwenci z lat wcześniejszych.
Centralna Komisja Egzaminacyjna podała dane, z których wynika, że do matury w sesji dodatkowej przystąpi:
Okazuje się jednak, że w 2023 roku nikt nie zadeklarował zdawania egzaminu maturalnego w sesji dodatkowej z języka białoruskiego, ukraińskiego i hiszpańskiego na poziomie podstawowym. Nie było również chętnych uczniów, by przystąpić do matury w sesji dodatkowej z następujących języków na poziomie dwujęzycznym: niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego i hiszpańskiego.
Egzaminy maturalne w sesji dodatkowej w 2023 roku będą przeprowadzane według poniższego harmonogramu:
1 czerwca 2023 (czwartek):
godz. 9.00 – język polski (poziom podstawowy),
2 czerwca 2023 (piątek):
godz. 9.00 – matematyka (poziom podstawowy),
godz. 14.00 – matematyka (poziom rozszerzony).
5 czerwca 2023 (poniedziałek):
godz. 9.00 – język obcy nowożytny, np. angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski (poziom podstawowy),
godz. 14.00 – filozofia, język łaciński i kultura antyczna, historia muzyki (poziom rozszerzony)
6 czerwca 2023 (wtorek):
godz. 9.00 – biologia (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język angielski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).
7 czerwca 2023 (środa):
godz. 9.00 – wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język francuski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).
12 czerwca 2023 (poniedziałek):
godz. 9.00 – chemia (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język niemiecki (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).
13 czerwca 2023 (wtorek):
godz. 9.00 – historia (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – historia sztuki (poziom rozszerzony).
14 czerwca 2023 (środa):
godz. 9.00 – geografia (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język rosyjski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).
15 czerwca 2023 (czwartek):
godz. 9.00 – fizyka (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język hiszpański (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny).
16 czerwca 2023 (piątek):
godz. 9.00 – informatyka (poziom rozszerzony),
godz. 14.00 – język polski, kaszubski, łemkowski (poziom rozszerzony).
19 czerwca 2023 (poniedziałek):
godz. 9.00 – język mniejszości narodowych (poziom podstawowy),
godz. 14.00 – języka białoruski i język ukraiński (poziom rozszerzony).
Ciekawość budzi również to, kiedy pojawią się wyniki egzaminu maturalnego z sesji dodatkowej. Okazuje się, że Centralna Komisja Egzaminacyjna przekaże je razem z wynikami matur pisanych w terminie głównym, a nastąpi to 7 lipca 2023 roku. Tym, którym nie uda się zdać tego egzaminu, będą mogli przystąpić do matury w sesji poprawkowej – odbędzie się to w sierpniu. Ci uczniowie, którzy nie zdadzą więcej niż jednego egzaminu maturalnego – będą mogli spróbować swoich sił za rok.
Zobacz więcej wyniki matury 2023
Matura w sesji dodatkowej, podobnie jak matura w terminie głównym, zostanie przeprowadzona w tym roku w dwóch formułach. W Formule 2023 oraz Formule 2015. Jest to wynik reformy przeprowadzonej w 2017 roku, w wyniku której zostały zlikwidowane gimnazja na rzecz powrotu czteroletnich liceów i pięcioletnich techników.
Konsekwencją tego są dwie formuły matury. Formuła 2015 to egzamin, do którego podejdą uczniowie 3-letniego liceum i 4-letniego technikum. Z kolei z maturą w Formule 2023 zmierzą się absolwenci 4-letniego liceum i 5- letniego technikum.
Zobacz także
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia