Inżynieria morska i brzegowa to kierunek studiów oferowany przez szkoły wyższe w Gdańsku. Studenci tego kierunku mogą zdobyć nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i umiejętności praktyczne, np. poprzez zajęcia w formie laboratoriów, ćwiczeń czy projektów.
Kierunki studiów w Gdańsku takie jak Inżynieria morska i brzegowa dają studentom możliwość wyboru specjalności, przez co mogą oni uczestniczyć w zajęciach zgodnych z ich zainteresowaniami i przyszłymi planami zawodowymi.
1. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Inżynieria morska i brzegowa możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
2. Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunki studiów takie jak Inżynieria morska i brzegowa umożliwiają studentom zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu m.in. projektowania, wykonawstwa, eksploatacji oraz utrzymania obiektów hydrotechnicznych, a także konstrukcji brzegowych, morskich i rzecznych. Program studiów zakłada też, że studenci zdobędą umiejętności modelowania, symulacji, analizy czy rozwiązywania problemów projektowych, technicznych oraz organizacyjnych związanych z realizacją inwestycji w tym zakresie.
Studenci kierunku Inżynieria morska i brzegowa mogą również np. zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi oceanotechniki, oceanologii i oceanografii, zdobyć umiejętności i wiedzę w zakresie transportu przybrzeżnego i śródlądowego czy geologii dna morskiego. Mają też możliwość zapoznania się z przemysłowymi technikami pomiarowymi i naprowadzającymi, zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu diagnostyki konstrukcji hydrotechnicznych i energetycznych, a także zdobyć umiejętności i wiedzę w zakresie budowli morskich, portowych i stoczniowych.
Przykładowe przedmioty oferowane przez uczelnie w Gdańsku na kierunku Inżynieria morska i brzegowa: dynamika morza, obciążenia konstrukcji morskich; fundamentowanie budowli hydrotechnicznych; marine civil engineering.