Muzykologia

Muzykologia

Muzykologia

26.01.2022

Muzykologia – Uniwersytet Jagielloński 2022

Studia na kierunku muzykologia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku muzykologia w UJ
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnymStudia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku muzykologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • podstawy analizy muzycznej
 • historia muzyki średniowiecza
 • łacina
 • historia notacji muzycznej
 • estetyka muzyczna
 • muzyka staropolska
 • historia muzyki XX wieku
 • historia praktyki wykonawczej
 • czytanie partytur

 

Uniwersytet Jagielloński to szkoła wyższa kształcąca od 1364 roku. Obecnie, to jedna z największych uczelni w kraju nad Wisłą, ciesząca się niesłabnącą popularnością wśród kandydatów. W szerokiej gamie proponowanych kierunków kształcenia, pod literą „M” kandydaci odnajdą Muzykologię, prowadzoną na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

 

Nabywane umiejętności

Celem kształcenia jest pozyskanie wiedzy z obszaru historii i teorii muzyki w kontekście ogólnych zjawisk kultury oraz nabycie umiejętności analizy dzieł muzycznych oraz dzieł słowno- muzycznych różnych epok. Muzykologia na Uniwersytecie Jagiellońskim to także rozwijanie umiejętności posługiwania się fachową terminologią muzyczną w języku obcym.

Jakie przedmioty składają się na program nauczania? Na przykład: podstawy analizy muzycznej, historia muzyki średniowiecza, łacina, historia notacji muzycznej, estetyka muzyczna, muzyka staropolska, historia muzyki XX wieku, historia praktyki wykonawczej, czytanie partytur. Zdobytą wiedzę i rozwinięte umiejętności absolwenci Muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim będą mogli wykorzystać w roli edytora muzycznego, popularyzatora wiedzy o muzyce, leksykografa muzycznego, krytyka muzycznego, eksperta w zakresie programowania działalności koncertowej.

 

Opinie

Studia to temat, którzy bardzo często wywołuje nieporządek w głowach kandydatów. Który kierunek będzie najlepszy? Która uczelnia sprosta wymaganiom? Takich pytań jest bardzo, bardzo wiele. Jeśli ostatecznie, zdecydowaliście się na kierunek Muzykologia, warto zadać pytanie: Jakie ma Uniwersytet Jagielloński opinie? Basia, studentka Muzykologii mówi:

„Studia na Uniwersytecie Jagiellońskim to przyjemność. Przyjemność z obcowania ze wspaniałymi wykładowcami, a także innymi studentami, którzy są pełni zaangażowania i radości z tego, że uczą się w takim miejscu.”

 

 

STUDIA W KRAKOWIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Krakowie

Studia w Krakowie

 

 

MUZYKOLOGIA - ważne informacje

Muzykologia studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim:

Absolwent kierunku Muzykologia na Uniwersytecie Jagiellońskim może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • historii muzyki powszechnej i polskiej,
 • historii teorii muzyki,
 • estetyki muzyki,
 • historii notacji muzycznej,
 • harmonii,
 • zasad muzyki.

 

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Muzykologia:

Absolwent kierunku Muzykologia na Uniwersytecie Jagiellońskim może znaleźć zatrudnienie jako:

 • edytor muzyczny,
 • popularyzator wiedzy o muzyce,
 • leksykograf muzyczny,
 • krytyk muzyczny,
 • ekspert w zakresie programowania działalności koncertowej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku muzykologia brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

biologia, chemia, filozofia, fizyka, historia, historia muzyki, historia sztuki, język obcy, język polski, język łaciński i kultura antyczna, matematyka, wiedza o społeczeństwie

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą kwalifikacji jest średnia ze studiów.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Komentarze (1)

Student I roku muzykologii UJ odpowiedz

jestem studentem I roku muzykologii na UJ, co mogę powiedzieć. Zdecydowałem się na ten kierunek, ponieważ tylko na ten się dostałem, progu praktycznie nie ma wcale, biorą każdego, planują poprawić maturę i dostać się na kierunek, który zapewni mi jakąś przyszłość. Muzykologia to kierunek hobbystyczny - pracy po tym nie ma żadnej, jeśli chodzi o poziom trudności to też jest znikomy, 5 przedmiotów na krzyż, co jest dla mnie ogromnym plusem ponieważ podczas studiowania jednocześnie pracuję i uczę się na poprawę matury :/ To moja opinia