Socjologia

Socjologia

Socjologia – Uniwersytet Jagielloński 2021

Studia na kierunku socjologia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnymStudia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku socjologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • historia myśli socjologicznej
 • media a społeczeństwo
 • antropologia społeczna
 • metody jakościowe w badaniach socjologicznych
 • współczesne teorie socjologiczne
 • socjologia władzy i polityki
 • socjologia migracji

 

Uniwersytet Jagielloński to uczelnia szczycąca się średniowieczną tradycją, którą łączy z dynamicznym rozwojem nowoczesnych kierunków nauki, gdzie na szesnastu wydziałach kształci się około pięćdziesięciu tysięcy studentów. A na jakich kierunkach? Na przykład Socjologii, prowadzonej na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Założeniem kształcenia jest pozyskanie wiedzy na temat funkcjonowania współczesnego społeczeństwa. Studenci uczą się prognozować skutki konkretnych procesów i zjawisk społecznych z wykorzystaniem standardowych metod i narzędzi, a także posługiwać się systemami normatywnymi, jak również analizować i wyjaśniać rzeczywistość społeczną. Socjologia na Uniwersytecie Jagiellońskim to umiejętność wyjaśniania ludzkich zachowań, zarówno tych, które zachodzą w małych, jak i dużych grupach społecznych, jak również zdolność analizowania wpływu mediów, władzy, czy religii.

Jakie przedmioty składają się na program nauczania? Na przykład: historia myśli socjologicznej, media a społeczeństwo, antropologia społeczna, metody jakościowe w badaniach socjologicznych, współczesne teorie socjologiczne, socjologia władzy i polityki, socjologia migracji, socjologia rodzin, antropologia wizualna, socjologia obszarów wiejskich, psychologia społeczna, metody empirycznych badań społecznych. Zdobytą wiedzę i rozwinięte umiejętności absolwenci Socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim będą mogli wykorzystać w firmach badawczych, mediach, agencjach interaktywnych, agencjach reklamowych, agencjach PR, organizacjach pozarządowych oraz instytucjach publicznych.

Wybór odpowiedniej uczelni nierzadko sprawia kandydatom niemałe kłopoty. Startujący na studia porównują oferty dydaktyczne, sprawdzają siatkę zajęć, przeglądają wybór specjalności. Jakie ma Uniwersytet Jagielloński opinie? Weronika, studentka Socjologii mówi:

„Uniwersytet Jagielloński to najbardziej prestiżowa polska uczelnia, która każdego roku wypuszcza w świat wielu ciekawych, zdolnych absolwentów. To miejsce, w którym rodzą się talenty.”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim:

Absolwent kierunku Socjologia na Uniwersytecie Jagiellońskim może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • terminów i pojęć oraz najważniejszych teorii socjologicznych,
 • czytania tekstów socjologicznych,
 • antropologii kulturowej,
 • mechanizmów dynamiki grupy społecznej i wpływu grupy na jednostkę,
 • dynamiki zmian współczesnego społeczeństwa polskiego,
 • historii myśli społecznej,
 • procesów ludnościowych.

 

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Socjologia:

Absolwent kierunku Socjologia na Uniwersytecie Jagiellońskim może znaleźć zatrudnienie w:

 • firmach badawczych,
 • mediach,
 • agencjach interaktywnych,
 • agencjach reklamowych,
 • agencjach PR,
 • organizacjach pozarządowych,
 • instytucjach publicznych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

 

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia psychologiczne i społeczne wybrać

Studia na kierunku Socjologia - wszystko co musisz wiedzieć

Studia psychologiczne i pedagogiczne w Krakowie

UJ kierunki

Jakie są kierunki psychologiczne i społeczne w Krakowie

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Filozoficznym UJ

Komentarze (1)

Zolo odpowiedz

Problem był nawet ze znalezieniem chętnego do przyjęcia na praktyki studenckie. - Taką to renomę wśród pracodawców ma cała ta socjologia. Zresztą, nie dziwię się. Uczą na przykład o życiu seksualnym Dzikich na Wyspach Trobrianda. Jeśli myślicie, że nauczycie się tam na przykład zarządzać grupą pracowników, to jesteście w błędzie. Jest też duży problem ze stosunkiem pracowników UJ do studentów, na których patrzą z góry i często z pogardą. Nie respektują ich praw, jak choćby konstytucyjne prawo do prywatności: Zdarzają się sytuacje, w których studenci muszą odpowiadać na niewygodne pytania nauczycieli dotyczące swojego życia prywatnego, bo któraś tam nauczycielka lub nauczyciel akurat zajmuje się jakimś tam problemem i chyba nie za bardzo ma ochotę szukać chętnych respondentów, więc podpytuje studentów. - Gdzie Pan planuje jechać na wakacje z dziewczyną? - Ile planuje Pan mieć dzieci? - Takie pytania mi zadawano na zajęciach, a odpowiedzi komentowano w sposób uszczypliwy.