Rekrutacja i wymagania na studia psychologiczne 2025/2026
Studia psychologiczne wymagają konkretnych przedmiotów maturalnych, jednak nie na wszystkie kierunki wymagania są takie same. Wszędzie liczy się oczywiście jak największa liczba punktów i większe szanse mają ci, którzy wybiorą maturę na poziomie rozszerzonym. A jakie przedmioty warto zdawać, by dostać się na studia psychologiczne?
Kierunki psychologiczne - przedmioty maturalne
To na pewno język polski i język obcy, a ponadto geografia, historia czy wiedza o społeczeństwie. Warto zwracać baczną uwagę na to, jakie przedmioty wymagane są na Waszym wymarzonym kierunku, bo niektóre uczelnie mogą wymagać dodatkowo wysokiej punktacji np. z biologii czy matematyki.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Ile punktów na studia psychologiczne w Krakowie
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Jagiellońskim na rok 2024/2025 musieli uzyskać conajmniej 73,5 punktu na psychologię oraz 80 punktów na zarządzanie - psychologia w zarządzaniu.
W przypadku studiów na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej, aby dostać się na psychologię trzeba było osiągnąć próg conajmniej 360 punktów.
czytaj dalej progi punktowe na studia
Ile osób na miejsce na studia psychologiczne w Krakowie
Studia psychologiczne w Krakowie należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2024 roku na Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej na psychologię ubiegało się ponad 26 kandydatów na jedno miejsce. Studia psychologiczne oferuje także Uniwersytet Jagielloński, gdzie na psychologię przypadało ponad 11 osób na jedno miejsce.
Limity miejsc na studia psychologiczne
Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów psychologicznych odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.
Limity miejsc na popularnych kierunkach psychologicznych w Krakowie:
Psychologia:
-
Uniwersytet Ignatianum: 92
-
Uniwersytet Jagielloński (Wydział Filozoficzny): 140
-
Uniwersytet Jagielloński (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej): 220
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Ile kosztują studia psychologiczne w Krakowie
Studia psychologiczne w Krakowie mogą być bezpłatne lub płatne. Wszystko zależy od tego jaką uczelnię wybierzemy i na który tryb nauki się zdecydujemy. Bezpłatne są wyłącznie studia stacjonarne realizowane w uczelniach publicznych. Oznacza to, że za studia niestacjonarne – ale również w uczelniach publicznych – należy ponosić opłaty. A jak to wygląda w uczelniach niepublicznych? W uczelniach niepublicznych każda forma nauki – czyli stacjonarna i niestacjonarna – jest płatna.
Psychologia:
-
Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego: 10200 zł
-
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej: 7200 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Każda uczelnia indywidualnie ustala termin, w którym publikuje wyniki naboru na studia. Na szczęście, nie powoduje to żadnego zamieszania, ponieważ wszystkie informacje wyświetlą się w profilu internetowego systemu rejestracji kandydata.
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Terminy wyników rekrutacji na studia 2025 w uczelniach publicznych w Krakowie:
-
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II: wrzesień 2025
-
Uniwersytet Jagielloński: lipiec 2025
*I, II tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?
Każda uczelnia może wymagać innej formy składania dokumentów. Najczęściej dostarczane są osobiście, wysyłane pocztą tradycyjną bądź przesyłane pocztą elektroniczną.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Dokumenty rekrutacyjne składamy wtedy, kiedy otrzymamy informację o zakwalifikowaniu do przyjęcia na studia. Taka informacja wyświetli się w systemie IRK bądź ERK.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2025 w uczelniach publicznych w Krakowie:
-
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II: wrzesień 2025
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Jak wyglądają studia psychologiczne w Krakowie
Studia psychologiczne w Krakowie to kierunki studiów, które w głównej mierze skupiają się na psychicznym funkcjonowaniu człowieka oraz mechanizmach jego zachowania. Co ciekawe, współczesne kierunki psychologiczne nie zajmują się wyłącznie diagnozowaniem i rozwiązywaniem problemów, bowiem łączą się między innymi z biznesem, reklamą, doradztwem zawodowym, czy sportem.
Najpopularniejsze kierunki psychologiczne w Krakowie: komunikacja i psychologia w biznesie, psychologia, psychologia w zarządzaniu.
Współczesne studia psychologiczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Praca po studiach psychologicznych
Absolwenci studiów psychologicznych odnajdują się w pracy między innymi w poradniach zdrowia psychicznego, placówkach oświatowych, agencjach reklamowych, ośrodkach medycznych.
Zarobki
Średnie zarobki w Krakowie na popularnych stanowiskach wykorzystujących wiedzę z zakresu psychologii wahają się od4300 zł do 7100 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia i stażu pracy, miejsca pracy, miejscowości).
Typ studiów
Myślicie o tym, by iść na studia psychologiczne? A może nawet nie wiecie, że tematyka, która Was interesuje związana jest właśnie z kierunkami społecznymi? Wszystkie studia, które mówią o człowieku i jego współrelacjach ze środowiskiem i innymi ludźmi to studia społeczne.
Najpopularniejszy kierunek to przede wszystkim: psychologia - czyli nauka o psychice człowieka o relacjach z otoczeniem.
Studia psychologiczne i pokrewne społeczne w Krakowie możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia psychologiczne i pokrewne społeczne w Krakowie możesz realizować zarówno na pierwszym, jak i drugim stopniu, jednakże zdarzają się wciąż takie kierunki, na których kształcenie odbywa się w formie jednolitych studiów magisterskich (na przykład psychologia). Studia jednolite trwają pięć lat, czyli dziesięć semestrów.
Pierwszy stopień to studia licencjackie, trwające trzy lata, natomiast stopień drugi to dwuletnie studia magisterskie. Krakowskie uczelnie mają także bogatą ofertę studiów podyplomowych jak na przykład diagnoza i terapia psychologiczno-pedagogiczna czy edukacja i rehabilitacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Podyplomowo możesz kształcić się w formie niestacjonarnej najczęściej w trakcie dwóch semestrów.
Możesz studiować stacjonarnie i niestacjonarnie. Studia dzienne odbywają się od poniedziałku do piątku, natomiast w trakcie studiów zaocznych kształcenie przebiega w weekendy. Niektóre kierunki możesz realizować wieczorowo od poniedziałku do piątku. To Ty decydujesz o tym, w jakim trybie chcesz zdobywać edukację.
czytaj dalej studia w Krakowie
Kierunki studiów psychologicznych w Krakowie
Kierunków psychologicznych i pokrewnych społecznych w Krakowie znajdziesz wiele. Studia w tym zakresie są wbrew pozorom tworzone w interdyscyplinarny sposób, co umożliwi Ci znalezienie pracy w różnych branżach.
Poszczególne kierunki umożliwią Ci zgłębianie wiedzy w danych dziedzinach, uwzględniając przy tym głównie elementy psychologii i nauk społecznych, ale również pozwolą Ci zdobyć potrzebne umiejętności, nieocenione w pracy, jak negocjowanie, zarządzanie zespołem czy zdolność do pracy zespołowej. Zapoznaj się z ofertą poszczególnych uczelni. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Studia psychologiczne Kraków - rekrutacja 2025/2026
-
PSYCHOLOGIA, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie im. Komisji Edukacji Narodowej (specjalności - psychologia kliniczna, psychologia edukacyjna)
-
PSYCHOLOGIA, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (specjalności - psychologia edukacji; psychologia w praktyce klinicznej, terapeutycznej i sądowej; psychologia zmiany zachowań: jednostka, grupa, organizacja; psychologia jako nauka)
-
PSYCHOLOGIA, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie (specjalności - psychologia kliniczna i psychosomatyka; psychoterapia, neuropsychologia i neurorehabilitacja; psychologia sądowa, penitencjarna i resocjalizacjia; psychologia biznesu i zarządzania (w tym: HR, szkolenia i coaching); psychologia stosowana)
-
PSYCHOLOGIA, Akademia Ignatianum w Krakowie (specjalności - wspomaganie rozwoju, psychokryminologia, psychologia kliniczna, psychologia zarządzania)
-
PSYCHOLOGIA, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego "Apeiron" w Krakowie (specjalności - psychologia kliniczna, psychologia sądowa, psychokryminalistyka, neuropsychologia, psychologia wosjkowa i policyjna, psychologia w biznesie)
-
PSYCHOLOGIA, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie (specjalności - psychologia edukacji i coachingu, psychologia w biznesie i reklamie, psychologia kliniczna z psychoterapią, psychologia duchowości i formacji)
czytaj dalej kierunki studiów w Krakowie
Gdzie studiować kierunki psychologiczne i społeczne w Krakowie?
Studia pozwalają zdobyć umiejętności i wiedzę z zakresu rozwoju człowieka zarówno w aspekcie biologicznym jak i psychologicznym oraz społecznym. Absolwenci studiów psychologicznych odnajdują się w pracy w świetlicach środowiskowych, gabinetach terapeutycznych, fundacjach, placówkach wychowawczych, instytucjach kulturalnych.
Studia psychologiczne i pokrewne społeczne ma w swojej ofercie wiele krakowskich uczelni. Oznacza to, że poszczególne kierunki są realizowane w różnorodny sposób, a uwarunkowany jest on specyfiką uczelni. Spotkasz się z unikatowymi programami kształcenia i gronem wyspecjalizowanych praktyków, którzy będą przekazywać Ci wiedzę.
Kierunki związane stricte z naukami psychologicznymi znajdziesz między innymi na najstarszej uczelni w Polsce, to znaczy na Uniwersytecie Jagiellońskim, który przedstawia obszerną listę propozycji kształcenia. Psychologię i inne kierunki znajdziesz także w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, w Akademii Ignatianum, na Uniwersytecie Pedagogicznym oraz Papieskim.
Uczelnie w Krakowie są niezwykle popularne w skali nie tylko krajowej, ale i międzynarodowej. Kształcenie w byłej stolicy Polski realizowane jest na wysokim poziomie, a poszczególne placówki akademickie dbają o wysokie standardy także poprzez nowoczesne podejście do tematu.
Gdzie studiować kierunki psychologiczne i społeczne w Krakowie:
-
Akademia Ignatianum
-
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
-
Uniwersytet Jagielloński
-
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
-
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
-
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego "Apeiron" w Krakowie
-
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
czytaj dalej uczelnie w Krakowie
Kierunki psychologiczne i społeczne - uczelnie publiczne (państwowe) w Krakowie
-
Akademia Ignatianum
-
Uniwersytet Jagielloński
-
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
-
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
czytaj dalej uczelnie publiczne w Krakowie
Kierunki psychologiczne i społeczne - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Krakowie
-
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
-
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego "Apeiron" w Krakowie
-
Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
czytaj dalej uczelnie prywatne w Krakowie
Jak wybrać studia psychologiczne i społeczne w Krakowie, aby mieć dobrą pracę?
Wybór odpowiedniego kierunku studiów nie jest łatwą decyzją. Studia psychologiczne i społeczne są oblegane i opłacalne w pewnych kręgach i branżach. Nauki tego typu umożliwiają zdobycie wiedzy i kluczowych dla współczesnych pracodawców umiejętności. Z pewnością studiowanie w tym zakresie pozwoli Ci spełniać się zawodowo w wybranym przez Ciebie zakresie.
Możliwe ścieżki Twojej przyszłej kariery zawodowej:
-
mediator
-
psycholog
-
przedsiębiorca
-
pracownik socjalny
-
specjalista ds. badania opinii społecznych
-
specjalista ds. public relations
-
opiekun społeczny
-
analityk społeczny
-
psycholog biznesu
-
wychowawca
-
specjalista ds. szkoleń
-
trener relacji biznesowych
-
analityk zachowań konsumentów
Absolwenci nauk psychologicznych i społecznych zatrudniani są w firmach konsultingowych, które zajmują się konstruowaniem nowoczesnych systemów zarządzania ludźmi, w działach sprzedaży i działach personalnych w przedsiębiorstwach, placówkach ochrony zdrowia, placówkach opieki społecznej, placówkach opieki penitencjarnej, urzędach państwowych i samorządowych, w ośrodkach pomocy społecznej, organizacjach pozarządowych, firmach doradczych, konsultingowych i szkoleniowych, organizacjach, które zajmują się wspieraniem pracowników, w instytutach badawczych, firmach marketingowych, mediach, instytucjach rządowych i samorządowych, organizacjach pozarządowych, urzędach statystycznych.
Szukając dla siebie odpowiedniego kierunku, powinieneś/powinnaś zapoznać się z sytuacją panującą na aktualnym rynku pracy. Może być to wskazówka, która uzmysłowi, czego warto unikać, a na co postawić wszystkie karty. Nie uciekaj jednak przed zainteresowaniami. Z pewnością studiowanie tego, co najbardziej nas zajmuje, przekłada się na późniejszą satysfakcję zawodową, a także pomyślną karierę.
Aktualnie pracodawcy szukają bardzo różnych specjalistów, którzy są nieocenionym składnikiem zespołów firm różnych branż. Zdolności i kwalifikacje, które zdobędziesz na studiach psychologicznych i społecznych, w praktyce możesz wykorzystywać podczas pracy z ludźmi, która nie zawsze jest łatwa, ale to na niej opiera się sukces każdego przedsięwzięcia.
czytaj dalej jakie studia wybrać
Jak wybrać uczelnię wyższą w Krakowie?
Krakowskie uczelnie mają szeroką ofertę kształcenia, a poszczególne kierunki studiów realizowane są na wysokim poziomie w innowacyjny sposób. Grono akademickie składa się z praktyków i profesorów znanych w całej Polsce. Programy zajęć zaś konstruowane są nowatorsko w zgodzie ze specyfiką uczelni.
Decydując się na kształcenie w danej placówce akademickiej, musisz wziąć pod uwagę kierunek, który chcesz realizować. Nie wszędzie oferuje się filmoznawstwo i wiedzę o nowych mediach, tak jak nie na każdej uczelni znajdziesz kryminologię i resocjalizację.
Warto zwrócić uwagę na renomę uczelni, a także na opinie absolwentów, którzy są głównym źródłem informacji po ukończonym kształceniu. Powinieneś/powinnaś zapoznać się szczegółowo z tym, jakie możliwości rozwoju daje Ci placówka, w której chcesz zdobywać edukację wyższą. Zapoznaj się z ofertą kół naukowych, wyjazdów krajowych i międzynarodowych, programem stażowym.
Czy warto iść na studia psychologiczne i społeczne w Krakowie?
Kraków jest jednym z największych miast akademickich. Jest to również miasto turystów, a dzięki temu oferuje bardzo wiele atrakcji przyjeżdżającym i zwiedzającym. Studenci mają szeroki dostęp do nauki, kultury i sztuki, a także mogą uczestniczyć w wydarzeniach sportowych i imprezach masowych. Kraków jest wielokulturowy, co umożliwi Ci zapoznanie się z innymi nacjami, zrozumienie ich kultury i religii.
Studia to piękny czas zawierania długoletnich przyjaźni, poznawania ludzi, mających znaczenie dla naszej kariery zawodowej, zdobywania doświadczeń, znaczących dla rozwoju osobistego. W Krakowie nie trudno o mieszkanie w centrum, ale możesz także wybrać kwaterę w nowoczesnych akademikach. Uczelnie chętnie współpracują z firmami i instytucjami, tworząc programy stażowe i oferty praktyk, które stają się Twoimi pierwszymi doświadczeniami zawodowymi. Zarówno władze uczelni, jak i miasta starają się zapewnić dobry start absolwentom studiów psychologicznych i społecznych.
Uczelnie w Krakowie stawiają na rozwój swoich podopiecznych, dlatego zachęcają do brania udziału w różnego rodzaju przedsięwzięciach, takich jak granty badawcze, konferencje naukowe, a także koła naukowe. Studenci rozwijają swoje zdolności interpersonalne, ale dążą do edukacji również na własną rękę pod okiem wyspecjalizowanej kadry akademickiej. Kraków słynie z uczelni znanych nie tylko w kraju, ale i na całym świecie, a także szczyci się współpracą z profesorami cenionymi w swojej branży.
Warto studiować nauki psychologiczne i społeczne, ponieważ dzięki nim zdobędziesz potrzebne do pracy umiejętności oraz wiedzę, którą można wykorzystać w różnych dziedzinach. Kraków zaś jest pięknym miastem z bogatą historią i tradycjami, które jednocześnie nie ucieka od postępu wkraczającego w każdy element XXI wieku.
czytaj dalej czy warto iść na studia
Praca po studiach psychologicznych
Absolwenci studiów psychologicznych i społecznych mogą znaleźć pracę w wielu bardzo różnych miejscach. Wszystko zależy od tego, jaki kierunek społeczny wybierzecie. Najogólniej rzecz ujmując, po studiach psychologicznych można szukać pracy w placówkach naukowych i badawczych, instytucjach naukowych, akademiach wyższych, ale także placówkach kulturalnych i oświatowych czy instytucjach związanych ze sztuką. Nie jest to jednak jedyna droga.
Po studiach społecznych o ukierunkowaniu lingwistycznym (np. amerykanistyce, studiach azjatyckich, studiach euroazjatyckich czy kulturoznawstwie ze specjalizacjami: Ukrainoznawstwo czy Rosjoznawstwo) możecie znaleźć pracę w firmach międzynarodowych, instytucjach politycznych czy ambasadach.
A chociażby po nowym kierunku, jakim jest kognitywistyka, absolwenci studiów społecznych mogą znaleźć się w zespole pracującym nad rozwojem technologii czy sztucznej inteligencji. Jak widać, wybór jest bardzo szeroki, a praca, jaką znajdziecie, zależy tylko od Was.