Scenografia

Scenografia

Scenografia

31.01.2022

Scenografia – Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu 2022

Studia na kierunku scenografia w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 5 lat (studia jednolite) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra).

Studia na kierunku scenografia w ASP WROCŁAW
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku scenografia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • rysunek
 • rzeźba
 • historia sztuki i kultury
 • historia stroju i wnętrz
 • zagadnienia teatru i dramatu
 • projektowanie kostiumu teatralnego i telewizyjnego
 • teatr formy i przedmiotu
 • scenografia filmowa i telewizyjna

 

 

Wszyscy wiemy, że istnieją dziedziny oraz obszary sztuki, które mają charakter gry zespołowej. Filmy oraz spektakle teatralne to dzieła wielu ludzi, wielu pomysłów, jak również wielu zawodów. Nieodłącznym elementem powyższych jest scenografia. Czy ktoś potrafi wyobrazić sobie przedstawienie teatralne bez scenografii? To po prostu niemożliwe. Między innymi dlatego istnieje odrębny kierunek studiów przeznaczony dla tych, którzy chcieliby zagłębić się w ten ciekawy i kolorowy świat. To Scenografia, w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, prowadzona na jednolitych studiach magisterskich.

 

Nabywane umiejętności

Założeniem kształcenia jest pozyskanie wiedzy i umiejętności w obszarze wszystkich form scenografii, czyli filmowej, teatralnej, lalkowej i wizualnej. Studenci zapoznają się z technologią budowy dekoracji, dokumentacją filmową, analizą tekstu literackiego i scenariusza, projektowaniem przestrzeni teatralnej, czy zasadami operowania światłem. Co warte podkreślenia, studenci mają możliwość praktycznego rozwijania umiejętności poprzez realizowanie wspólnych projektów artystycznych we współpracy ze szkołą teatralną i szkołą filmową.

W programie nauczania zawarte są takie przedmioty jak: rysunek, rzeźba, historia sztuki i kultury, historia stroju i wnętrz, zagadnienia teatru i dramatu, projektowanie kostiumu teatralnego i telewizyjnego, teatr formy i przedmiotu, scenografia filmowa i telewizyjna, projektowanie scenografii i kostiumu w teatrze, komputerowe wspomaganie projektowania 3D.

Myślą przewodnią kierunku jest wykształcenie specjalisty, który nie straci cech twórcy, kreatywnego artysty, niepowtarzalnego indywidualizmu, a jednocześnie będzie potrafił odnaleźć się w zespole i podporządkować decyzjom innych twórców. Ukształtowany w ten sposób twórca potrafi współpracować z reżyserami, dyrektorami różnych instytucji oraz umie radzić sobie ze wszelkimi rodzajami ograniczeń technicznych i finansowych. Naturalnie, absolwenci Scenografii w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu znajdą zatrudnienie w teatrach, teatrach lalek, w produkcji filmowej, produkcji telewizyjnej.

Studia artystyczne rządzą się swoimi prawami i zawsze wyróżniają się na tle pozostałych. Charakteryzuje je koloryt, energia, pewna swoboda.

 

Jakie ma Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu opinie?

Sylwia, studentka Scenografii mówi:

„Scenografia to kierunek dla ludzi z burzą pomysłów. To studia dla ludzi otwartych, kreatywnych, ale także potrafiących pójść czasem na kompromis. Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu to inny świat. Tutaj każdy jest inny i każdy fascynujący. To wspaniałe miejsce; nie tylko do nauki, ale także do poznania bardzo ciekawych ludzi.”

 

 

STUDIA WE WROCŁAWIU - ważne informacje

Kierunki studiów we Wrocławiu

Studia we Wrocławiu

 

 

SCENOGRAFIA - ważne informacje

Scenografia studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Scenografię w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta:

Absolwent kierunku Scenografia w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • projektowania przestrzeni teatralnej,
 • operowania światłem,
 • analizowania tekstu literackiego i scenariusza,
 • analizowania scenopisu filmowego,
 • technologii budowy dekoracji,
 • tworzenia dokumentacji,
 • technik lalkowych,
 • środków wyrazu plastycznego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Scenografia:

Absolwent kierunku Scenografia w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu może znaleźć zatrudnienie w:

 • teatrach,
 • teatrach lalkowych,
 • produkcji filmowej,
 • produkcji telewizyjnej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE

Podstawą kwalifikacji na studia jednolite magisterskie na kierunku Scenografia jest trzy etapowy egzamin wstępny.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Komentarze (0)