Scenografia studia - kierunek studiów

W teatrze, operze czy w kinie - często nie zdajemy sobie sprawy jak ważną częścią tych dzieł nam prezentowanych jest scenografia. A przecież jest to cała oprawa plastyczna filmu czy danej sztuki. Składają się na nią takie czynniki jak dekoracje, kostiumy, rekwizyty, charakteryzacja postaci oraz oświetlenie. Scenograf jest właśnie tą osobą, która ją projektuje i dba o nią w najmniejszych szczegółach, ściśle współpracując z reżyserem pod tym kątem. Jaką zatem scenograf powinien być osobą? Przede wszystkim uzdolnioną artystycznie, wrażliwą, obdarowaną zmysłem estetycznym, otwartą ze względu na współpracę z ekipą oraz posiadającą wszechstronną wiedzę z zakresu takich chociażby dziedzin jak historia, historia sztuki, filmoznawstwo i tym podobne. Praca w tym zawodzie wymaga twórczego, kreatywnego myślenia, łamania schematów, oryginalności oraz nierzadko spontaniczności i sztuki improwizacji. Brzmi więc jak praca dla kogoś o relatywnie mocnych nerwach, odpornego na stres, potrafiącego działać pod presją czasu.

Musisz wiedzieć, że z uwagi na artystyczną specyfikę tego kierunku przeprowadzane są egzaminy wstępne, podczas których zostaną ocenione Twoje prace, wiedza o sztuce, filmie, teatrze, bieżących wydarzeniach kulturalnych oraz kreatywność.

Jeśli już zostaniesz przyjęty w poczet studentów kierunku scenografia, możesz spodziewać się w swoim planie zajęć takich przedmiotów jak wiedza o sztuce, literatura dramatyczna, muzyka, problemy plastyczne, kultura materialna, rejestracja i przetwarzanie obrazu, wiedza o filmie, wiedza o teatrze, krytyka sztuki, technologia i materiałoznawstwo, elementy prawa, projektowanie aranżacji wystaw, projektowanie scenografii filmowej i teatralnej, struktury i działania przestrzenne, typografia i obraz, percepcja wizualna, kostium i rekwizyt oraz tym podobne. Jako absolwent będziesz wyposażony w interdyscyplinarną wiedzę z zakresu sztuki współczesnej, historii teatru i filmu oraz będziesz przygotowany do podjęcia czynnej pracy w charakterze scenografa.

WAŻNE TEMATY

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku scenografia, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: egzaminy wstępne.

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK SCENOGRAFIA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

CZĘSTO WYBIERANE

Miasto
SORTOWANIE:

Zobacz inne kierunki Artystyczne

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując scenografię

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • analizy zjawiska sztuki
 • projektowania aranżacji
 • projektów graficznych oraz druków reklamowych
 • kwestii prawnych pracy scenografa
 • kwestii finansowych pracy scenografa

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku scenografia

Absolwent kierunku scenografia znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • scenograf
 • instytucjach kultury
 • teatrze
 • przemyśle filmowym
 • projektant ubioru
 • placówkach edukacyjnych

 

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU SCENOGRAFIA

Komentarze (1)

maa odpowiedz

Jak zwykle wszystko kierowane jak do facetów, bo przecież kobiety nadal w XXI wieku siedzą w domu, nie kształcą się i nie umieją czytać, więc olewamy rodzaj żeński jako że należy do gorszej płci