Inżynieria multimediów

Inżynieria multimediów

Inżynieria multimediów – Uniwersytet Humanistyczno- Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie 2021

Studia na kierunku inżynieria multimediów na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie to studia inżynierskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku inżynieria multimediów znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • cyfrowa reprezentacja danych multimedialnych
 • percepcja dźwięku i obrazu
 • podstawy grafiki komputerowej
 • modelowanie przestrzeni akustycznych
 • systemy zarządzania treścią

 

Nie trzeba śledzić nowinek technicznych, aby zdać sobie sprawę z tego, że żyjemy w świecie multimedialnym. Obrazy, dźwięki, nowoczesne aplikacje. Spotykamy się z nimi na co dzień i odgrywają one w naszym życiu coraz istotniejszą rolę. Postęp techniczny wymaga rozwoju. Dlatego chcąc zostać specjalistą w dziedzinie multimediów warto zainteresować się kierunkiem kształcenia o nazwie Inżynieria multimediów, który oferowany jest przez Uniwersytet Humanistyczno- Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.

Kierunek Inżynieria multimediów na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie realizowany jest na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych. Celem nauki jest wykształcenie specjalistów w dziedzinie wykorzystywania wszelakiego sprzętu i oprogramowania użytecznego w technikach audio- wizualnych. Studenci rozwijają umiejętności obsługi różnorodnych systemów operacyjnych pozyskując jednocześnie solidną wiedzę z zakresu  informatyki, akustyki, matematyki oraz optyki.

Studia na kierunku Inżynieria multimediów na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie dzielą się na dwie specjalności: Realizacja obrazu, Reżyseria dźwięku. W programie nauczania odnajdziemy między innymi takie przedmioty jak: cyfrowa reprezentacja danych multimedialnych, percepcja dźwięku i obrazu, podstawy grafiki komputerowej, modelowanie przestrzeni akustycznych, systemy zarządzania treścią, techniki przetwarzania i zapisu dźwięku, ochrona przed hałasem, podstawy matematyki wyższej.

Czym charakteryzują się absolwenci omawianego przez nas kierunku? Posiadają umiejętności wykorzystywania istniejącego oraz tworzenia własnego oprogramowania służącego do przetwarzania plików graficznych i multimedialnych stosowanych w technologiach internetowych, reklamie, przemyśle rozrywkowym oraz do wizualizacji danych eksperymentalnych, wyników obliczeń inżynierskich i naukowych. Oprócz tego, posiadają umiejętności realizacji różnych form nagrań dźwiękowych, biegle wykorzystując sprzęt i narzędzia dostępne w studiach nagrań. Co za tym idzie, znajdą oni zatrudnienie w studiach reklamowych, studiach telewizyjnych, rozgłośniach radiowych, studiach fonograficznych, filmowych grupach produkcyjnych, pracowniach projektanckich.

Studia w Częstochowie dają coraz więcej możliwości, a doskonałym przykładem jest omawiany przez nas kierunek. Warto podjąć naukę w jego zakresie, ale czy warto akurat w szkole wyższej, która go oferuje? Jakie ma Uniwersytet Humanistyczno- Przyrodniczy w Częstochowie opinie? Kuba, student Inżynierii multimediów mówi:

„UJD to uczelnia, która pokazuje, że nie trzeba wyjeżdżać na studia do innych miast. Solidne i nowoczesne wykształcenie można zdobyć tutaj.”

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Inżynierię multimediów na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodni

Absolwent kierunku Inżynieria multimediów na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie posiada wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • obsługi programów graficznych,
 • obróbki fotografii cyfrowej,
 • technik rejestracji i przetwarzania sygnałów fonicznych,
 • akustyki, generacji i propagacji fal,
 • tworzenia multimedialnych aplikacji i prezentacji,
 • komputerowego montażu materiału audio i wideo.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Inżynieria multimediów:

Absolwent kierunku Inżynieria multimediów na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie znajdzie zatrudnienie w:

 • studiach reklamowych,
 • studiach telewizyjnych,
 • rozgłośniach radiowych,
 • studiach fonograficznych,
 • filmowych grupach produkcyjnych,
 • pracowniach projektanckich.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku inżynieria multimediów brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

biologia, chemia, fizyka, geografia, informatyka, język obcy, matematyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Humanistyczno - Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Studia inżynierskie w Częstochowie

Uniwersytet Humanistyczno- Przyrodniczy w Częstochowie kierunki

Jakie są kierunki inżynierskie w Częstochowie

Co zdawać na maturze

Studia na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych na Uniwersytecie Humanistyczno- Przyrodniczym w Częstochowie

 

 

Komentarze (0)