Gastronomia - sztuka kulinarna

Gastronomia - sztuka kulinarna

28.03.2024

Gastronomia- sztuka kulinarna – Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie rekrutacja 2024/2025

Już samo pojęcie „sztuka kulinarna” wyraźnie podpowiada, że proces tworzenia potraw to nie zwykłe zajęcie, lecz wysoka umiejętność wymagająca wiedzy, poczucia smaku i wyobraźni. Czy można zdobyć umiejętności, dzięki którym powstanie na talerzu coś wyjątkowego? Tak! Wystarczy wybrać kierunek Gastronomia- sztuka kulinarna. A w której uczelni? Na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie, gdzie prowadzony jest na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Studia na kierunku gastronomia - sztuka kulinarna w UWM
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Nabywane umiejętności

Założeniem kształcenia jest pozyskanie szerokiej wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu technologii gastronomicznej oraz działalności gastronomicznej z elementami działalności hotelarskiej. Studenci poznają zasady komponowania potraw, planowania racjonalnego żywienia poszczególnych grup ludności, metody oceny wpływu surowców i procesu technologicznego na jakość potraw i produktów spożywczych. Ponadto, zaznajamiają się z technikami wykorzystywanymi w zarządzaniu przedsiębiorstwem oraz organizacji usług gastronomicznych, jak również uwarunkowania prawnymi, ekonomicznymi i etycznymi w zakresie działalności gastronomiczno- hotelarskiej. Gastronomia- sztuka kulinarna na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie to kierunek prowadzony wyłącznie w formie studiów stacjonarnych.

Studia na kierunku Gastronomia- sztuka kulinarna na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie charakteryzują się bogatym programem nauczania, na który składają się następujące przedmioty: chemia, chemia żywności, geografia społeczno- ekonomiczna, hodowla roślin i nasiennictwo, podstawy matematyki finansowej i statystyki, prowadzenie działalności gospodarczej, biochemia żywności, historia żywności i żywienia, mikrobiologia, podstawy sztuki, podstawy żywienia człowieka i dietetyka, pozyskiwanie i ocena ryb oraz bezkręgowców wodnych, pozyskiwanie i ocena surowców zwierzęcych, analiza sensoryczna, ogólna technologia żywności, towaroznawstwo artykułów pochodzenia zwierzęcego, towaroznawstwo napojów alkoholowych i bezalkoholowych, towaroznawstwo produktów pochodzenia roślinnego, aparatura gastronomiczna, catering, geografia turystyczna Polski, organizacja i zarządzanie w gastronomii.

Gastronomia- sztuka kulinarna to kierunek kształcenia nastawiony głównie na zdobycie umiejętności organizacji usług gastronomicznych zgodnie z zasadami bezpieczeństwa żywności, higieny pracy, ergonomii, ochrony środowiska oraz kodeksem etyki zawodowej. Studenci i absolwenci mają wykazywać się zdolnością planowania i wprowadzania nowych produktów i usług w działalności gastronomicznej z uwzględnieniem dostosowania ich do trendów rynkowych oraz indywidualnych potrzeb odbiorców, a także zdolnością zarządzania zasobami ludzkimi w przestrzeni gastronomicznej i hotelarskiej. Jak może wyglądać ich droga zawodowa? Bez trudu odnajdą się w roli kucharza, bądź menedżera różnych obiektów gastronomicznych.

 

Opinie

Kierunki studiów w Olsztynie tworzą razem długą listę ciekawych dyscyplin, a Gastronomia- sztuka kulinarna zajmuje na niej istotne miejsce. Warto wybrać ten kierunek i tę uczelnię? Jakie ma Uniwersytet Warmińsko- Mazurski w Olsztynie opinie? Wiktor, student Gastronomii- sztuki kulinarnej mówi:

„Uniwersytet Warmińsko- Mazurski to nowoczesna uczelnia, która oferuje swoim studentom wiele innowacyjnych dyscyplin. Tutaj każdy może się kształcić, ponieważ zakres dyscyplin jest bardzo szeroki. „

 

Gdzie studiować kierunek gastronomia sztuka kulinarna na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

Studia na kierunku gastronomia – sztuka kulinarna prowadzone są przez Wydział Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zlokalizowanego przy Placu Cieszyńskim 1 w Olsztynie.

Kontakt:

tel. 89 523 36 14

http://uwm.edu.pl/wnz/

 

 

STUDIA W OLSZTYNIE - ważne informacje

Kierunki studiów w Olsztynie

Studia w Olsztynie

 

 

GASTRONOMIA- SZTUKA KULINARNA - ważne informacje

Gastronomia- sztuka kulinarna studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Gastronomię- sztukę kulinarną na UWM:

Absolwent kierunku Gastronomia- sztuka kulinarna na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • matematyki finansowej i statystyki potrzebnych do planowania i funkcjonowania zakładów gastronomicznych,
  • surowców i produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, napojów alkoholowych i bezalkoholowych oraz metod ich oceny,
  • metod i narzędzi stosowanych do analizy i monitorowania zmian jakości żywności,
  • żywienia człowieka i dietetyki oraz metod określania wartości energetycznej żywności,
  • metod hodowli i uprawy w celu pozyskiwania surowców do produkcji żywności,
  • technologii produkcji i serwowania wybranych potraw, ciast i deserów oraz napojów alkoholowych i bezalkoholowych,
  • projektowania ciągów technologicznych w gastronomii,
  • zasad tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości w gastronomii.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Gastronomia- sztuka kulinarna:

Absolwent kierunku Gastronomia- sztuka kulinarna na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie może znaleźć zatrudnienie w:

  • restauracjach,
  • hotelach,
  • barach,
  • stołówkach.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku gastronomia - sztuka kulinarna brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, język obcy nowożytny, matematyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Kryterium kwalifikacji kandydatów na studia drugiego stopnia jest ranking ostatecznego wyniku studiów bez wyrównania do pełnej oceny, w ramach określonej liczby miejsc.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Komentarze (0)